פודקאסט תזונה בריאה

רוצים לגדל ילדים שאוכלים בהנאה אוכל בריא? מחפשים מידע אמין ובגישה שפויה ומאוזנת בנושא התזונה המשפחתית? רוצים לדעת מה כדאי לעשות כדי לעזור לילדים לשמור על אכילה מאוזנת ומשקל תקין ללא מאבקים וללא ״דיאטות״? בכל אלו ובנושאים מגוונים נוספים נדון בפודקאסט, המוקדש כולו לתזונת ילדים, החל מהינקות ועד סוף גיל ההתבגרות.
הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, דיאטניות ילדים ומשפחה מעל 25 שנה ואימהות לילדים בעצמן. בעלות קליניקה פרטית לתזונת ילדים, מרצות ומרכזות את הקורס ״טיפול בהשמנת ילדים״ לדיאטניות קליניות בעמותת עתיד (עמותת הדיאטניות).

פרק 29: הקשר שבין שינה, תזונה, גדילה ומשקל בגיל הילדות וההתבגרות

בפרק זה אני משוחחת עם ד״ר עמליה מסיקה על נושא השינה, שיש בינו לבין התזונה קשרי גומלין חזקים, ושלעיתים קרובות לא נלקח בחשבון בעת הטיפול בבעיות אכילה. אנחנו מדברות על המחזוריות הטבעית של היום והלילה, על איך ניתן להסתנכרן טוב יותר בנושא זה על מנת לשפר את התפקוד הכללי וגם על השפעת איכות השינה על ההתפתחות והמשקל של ילדים ובני נוער.

פרק 28: להיות אמא לנערה עם עודף משקל

לא קל לגדל ילדים על הצד המלא של הסקלה בעולם שבו למשקל יש כך כך הרבה משקל… בפרק זה אני מראיינת אמא לנערה בת 13.5 שחולקת איתנו בכנות ובפתיחות את האתגרים היומיומיים איתם היא מתמודדת בנושא זה לאורך השנים, החל מהילדות המוקדמת ועד עכשיו. אנחנו מדברות על הדרכים שעומדות לרשות ההורים לעזור לילדיהם לגדול באופן המיטיב והחומל ביותר, איך לדבר (ולא לדבר) על הנושא ואיך לעזור לילדים לחזק את הביטחון והדימוי העצמי שלהם.

פרק 27: למה לא דיאטה? הגישה הנכונה לעודף משקל בילדים

אם אחד מהילדים שלכם בעודף משקל, סביר שאתם שואלים את עצמכם מהי הדרך היעילה ביותר שתעזור לו להתאזן בנושא מבלי לגרום לבעיות נוספות על הדרך. בפרק זה אנחנו מדברות על איך לעשות זאת באופן שפוי ומאוזן, בלי להכניס את הילדים (ואת עצמכם) לסטרס ולהצליח להתמיד בכך לאורך זמן. 

פרק 26: בעיות אכילה של ילדים על הספקטרום האוטיסטי

הורים לילדים על הרצף האוטיסטי מוצאים את עצמם לעיתים קרובות מתמודדים עם בעיות שונות בנושא האוכל. בפרק זה ענת תבור משוחחת עם סמדר בן נון, דיאטנית מומחית לטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים, ובעצמה אמא לילד על הספקטרום האוטיסטי. אנחנו מדברות על הסיבות שעומדות בבסיס בעיות אכילה שונות כגון בררנות, על בעיות ויסות חושי ועוד, ועל הדרכים שבהן ההורים יוכלו להקל עליהן.

פרק 25: על מנגנוני רעב ושובע

בפרק זה אני משוחחת עם עדי מגד (גם הוא דיאטן קליני) על מנגנוני הרעב והשובע מהזווית הפיסיולוגית, איך הם פועלים ומהן הדרכים שיש בידינו להשפיע לטובה ולעזור לילדים לאזן את הכמויות בלי להיכנס לשיטור או לדיבורים ולהגבלות על כמות האוכל.

פרק 23: איך לעזור למתבגרים לעשות שינוי תזונתי?

מה עושים כשאנחנו מודאגים מבעיות הקשורות לתזונה ולמשקל של המתבגרים שלנו? איך נעשה את זה נכון יותר? האם כדאי בכלל להעלות את הדאגות שלנו בפניהם? מה כדאי ומה לא כדאי להגיד או לעשות בנושא? בשיחה זו, המלאה בתובנות חשובות על אתגרי התזונה בגיל ההתבגרות אנחנו משוחחות על הדרכים היעילות בהן ההורים יכולים להתמודד עם זירת האוכל ולסייע למתבגרים שלהם. 

פרק 22: איך אכילה מודעת תעזור לילדים לאכול נכון יותר?

אכילה מתוך מודעות היא דרך נהדרת בעזרתה נוכל לעזור לילדים בכל גיל לשפר את האכילה שלהם בלי להיכנס למאבק עם עצמם או עם ההורים, אלא להיפך, מתוך חיבור והתכווננות לתהליך האכילה בכללותו. בפרק מרתק זה אנחנו מדברות על מהי אכילה מודעת ואיך כל הורה יכול לעזור למשפחתו לשפר את התזונה בעזרת כלי חשוב זה.

פרק 21: טיפול באכילה בררנית על רקע התנהגותי

בפרק זה אנחנו מראיינות את אילנה מישון, פסיכותרפיסטית ועוסי״ת קלינית, על אכילה בררנית על רקע התנהגותי. בשיחה נבין מה הרקע להתפתחות של בררנות באכילה שמקורה בהתנהגות, איך מטפלים בעיה מהזווית הפסיכולוגית ודרך מערכת היחסים עם ההורים ונדון בדרכים שיתרמו לשיפור המצב.

פרק 20: מניעת השמנה של ילדים בחופש הגדול

להרבה הורים ברור שהחופש הגדול הוא תקופה רגישה במיוחד לעליה במשקל בקרב ילדים עם נטיה לכך. בפרק זה אנחנו משוחחות על הנושא ונותנות עצות פרקטיות, שמבוססות על ניסיון מעשי מהשטח בהתמודדות עם הבלאגן שעלול להיות כשיוצאים משיגרת האכילה הרגילה. 

פרק 18: דברים שחשוב לדעת על תזונה לילדים העוסקים בספורט

מהם רכיבי המזון החשובים שיש לדאוג לספק לילדים פעילים מאוד מבחינה גופנית? איך נדע האם הילדים שלנו אוכלים כראוי ושהגדילה שלהם לא נפגעת בעקבות הפעילות האינטנסיבית? האם יש צורך בתוספת חלבון, ויטמינים ומינרלים או תוספי תזונה כלשהם? מה בתזונה ובהרגלי החיים יכול לשפר את ההישגים ומה להיפך, להפריע? על כל זאת ועוד נשוחח עם ניר שניידר, דיאטן ספורט, בפרק חשוב זה, שמומלץ להאזנה לכל הורה שילדיו עוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית.

פרק 17: איך נעזור לילדים להתגבר על אכילה רגשית?

כולם מדברים כיום על אכילה רגשית, אבל האם גם לילדים יש אכילה רגשית? ואם כן, איך מזהים אותה ומבדילים בינה לבין אכילה מסיבות אחרות, ומה אפשר לעשות כאשר זיהינו שהיא אכן קיימת? האם יש בידי ההורים דרכים למנוע אכילה רגשית בילדים, כך שלא תהפוך להרגל או תתגבר עוד יותר? על כל זאת ועוד אנחנו מדברות בפרק מרתק זה. 

פרק 16: איך להאכיל בהנאה תינוקות החל מהביס הראשון?

בפרק זה אנחנו משוחחות על התזונה בשנת החיים הראשונה עם האורחת שלנו נירה פלדמן, גם היא דיאטנית ילדים ותיקה ומרכזת תחום תזונת הילדים במכבי שרותי בריאות. נרחיב במיוחד על השלב המרגש של המעבר למזונות משלימים, שההנחיות לגביו עודכנו לאחרונה מחדש במשרד הבריאות, אבל העקרונות שעומדים בבסיסו לא השתנו מעולם. נדבר על איך ומתי מתקדמים בשלבים השונים, ובעיקר נדון בדרכים בהן ניתן לעשות זאת בכיף ובאופן הנכון ביותר, על מנת לעזור לילדים לבנות תשתית תזונתית בריאה ואיכותית כבר מהביסים הראשונים.

פרק 15: איך תקשורת מקרבת תעזור לשפר את נושא האוכל בבית?

בפרק זה מתארחת יעל בריסקר, מטפלת זוגית ומשפחתית בגישת התקשורת המקרבת. שיטה נהדרת זו, שמאוד מומלץ לכל הורה להכיר, מאפשרת לנהל דיאלוג דרכו קל יותר להגיע להסכמות ולפתרונות יעילים לכל בני המשפחה, בכל תחום. בשיחה עם יעל אנחנו מרחיבות על גישה זו ועל העקרונות, שיכולים לעזור לשפר משמעותית את האווירה בבית ואת שיתוף הפעולה בין ההורים והילדים, בכל הנוגע לאוכל ואכילה. 

פרק 14: חלבון מוסיף המון??

בתקופה האחרונה מדובר המון על העלאת כמות החלבון בתפריט, דיאטות עתירות חלבון מככבות ברשתות החברתיות ומוצרים עתירי חלבון חדשים עולים כל יום על המדפים בחנויות. נשאלת השאלה עד כמה הדבר בריא לילדים והאם כמות גדולה של חלבון בתפריט עשויה לעזור להם לגדול, לפתח מסת שריר או לרדת במשקל במידת הצורך. ואם כן, אז על כמה חלבון בכלל מדובר? בפרק זה אנחנו בוחנות את הנושא לעומק ועוזרות לכם לעשות סדר בנושא חם זה. 

פרק 13: אם לא תאכל – איך תגדל?

האם באמת קיים קשר הדוק בין תזונה לגדילה? ומה בכלל הקשר? איך נוכל לדעת האם מה שאנחנו נותנים לילדים לאכול באמת מספיק ואיכותי? איך נדע האם הילדים גדלים כמו שצריך? על כל זאת ועוד נדבר בפרק חשוב ומועיל זה.

פרק 12: דימוי גוף בילדים – חלק ב׳

בחלק השני בנושא דימוי הגוף אנחנו מרחיבות עוד על ההשפעה של דימוי הגוף על הילדים ונותנות שפע של רעיונות טובים כיצד לעזור לילדים שלנו לבנות דימוי גוף ודימוי עצמי חיוביים יותר, שיועילו להם בהמשך חייהם.

פרק 11: דימוי גוף בילדים – חלק א׳

בפרק הראשון אנחנו מדברות על הנושא החשוב של דימוי גוף, מהו דימוי גוף, איך הוא נבנה וכיצד ההורים והסביבה החברתית משפיעים על בנייתו. בנוסף, אנחנו מעמיקות ובוחנות מכל הצדדים מהם הדברים שחשוב לכם ההורים להיות מודעים אליהם בבית, ומהם המסרים שכדאי להעביר לילדים או להימנע מהם. 

פרק 10: בררנות אכילה – חלק ב׳

בפרק השני בנושא בררנות אכילה אנחנו מרחיבות על הדרכים בהן ניתן לטפל בבעיות בררנות שונות, בהתאם למקור שלהן (ולמי שלא האזין לפרק הקודם מומלץ להתחיל ממנו ורק אז להקשיב לפרק הזה).

פרק 9: בררנות אכילה – חלק א׳

בחלק הראשון של הפודקאסט בנושא הבררנות זה אנחנו מדברות על מהי בררנות אכילה, איך מגדירים ומזהים אותה, ומרחיבות מעט על הגורמים לבררנות ועל המקורות האפשריים להתפתחותה. בנוסף, אנחנו נותנות כמה טיפים טובים כיצד ניתן למנוע ולצמצם אותה מתחילת החיים.

פרק 8: אלרגיות למזון בילדים

בפרק זה אנחנו מארחות את מיה קרן, דיאטנית ילדים ואמא לילדה אלרגית בעצמה. אנחנו מדברות על מהן אלרגיות לילדים, איך מבדילים בינן לבין רגישויות למזון ואיך מתמודדים איתן. מיה חולקת איתנו תובנות שונות וטיפים להתמודדות טובה יותר עם אלרגיות מהיבטים שונים ומרתקים. מאוד מומלץ גם להורים לילדים לא-אלרגים.

פרק 7: הפרעות אכילה – איך נוכל לזהות אותן ומהן הדרכים להוריד את הסיכון להתפתחותן?

בפרק חשוב זה אנחנו מראיינות את אפרת אגמון, דיאטנית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה. אפרת עוזרת לנו להבין מהם הדגלים האדומים שיעזרו לנו לזהות הופעה של הפרעת אכילה כשהיא עדיין רק בתחילתה, וגם מסבירה באיזה אופן ניתן להפחית ככל האפשר את ההתפתחות של הפרעות אכילה שונות.

פרק 6: תובנות חשובות לגבי יחס ההורים להשמנת ילדיהם

בפרק זה אנחנו מראיינות את ורה שטיינגרט, מדריכת הורים ויועצת משפחתית, בנוגע להתמודדות האישית שלה כאמא לילדה בעודף משקל. ורה חולקת איתנו את הסיפור שלה ושל בתה, שכיום היא כבר אישה בוגרת, ואת התובנות החשובות שרכשה לאורך הדרך כאמא וכאשת מקצוע בתחום היעוץ להורים. מומלץ בחום לכל הורה שמגדל ילד המתמודד עם עודף משקל.

פרק 5: על רעב, שובע ואיזון כמות האוכל

בפרק הזה נבין איך נוכל לעזור לילדים (ולעצמנו) להתחבר לתחושות הפנימיות של הרעב והשובע, ומהן הדרכים הנכונות יותר לכוון את הילדים לאכילה בכמויות שמותאמות לכל ילד בהתאם לגופו. כל זאת כמובן מבלי להיכנס להם לצלחת וליצור ביקורתיות ותחושות לא נעימות.

פרק 4: מכניסים תזונה בריאה הביתה

בפרק הזה אנחנו מדברות על הדרכים שבהן כל משפחה יכולה לשפר את התזונה בבית באופן המעשי ביותר. אנחנו נותנות טיפים מעשיים על סוגי המזונות שמומלץ להכניס הביתה ומסבירות גם גם איך אפשר לעשות זאת בקלות יחסית ועם מינימום התנגדות מצד הילדים (או בני הזוג).

פרק 3: איך נעזור לילדים לשנות הרגלי אכילה בעזרת ידע פרקטי מתחום חקר המוח

בפרק מרתק זה נראיין את ד״ר יוסי חלמיש, רופא וחוקר מוח, שיעזור לנו להבין איך עובד המוח האנושי ומה האופן הנכון שנוכל להשפיע עליו, על מנת לעזור לילדים שלנו לקדם שינוי בריא ויציב בהרגלי האכילה שלהם.

מבוא

הכל על תזונת ילדים – מבוא

פרק 2: אכילה רגשית בימי קורונה

גל הקורונה הנוכחי, עם כל הבידודים התכופים, השהייה הממושכת בבית והמתח הנלווה לכך, מוביל ילדים רבים ל״בלאגן״ באכילה ולאכילה מוגברת. בפרק הזה אנחנו מדברות על אחת הסיבות העיקריות להחמרת בעיות אכילה למיניהן, והיא האכילה הרגשית. נסביר מהי אכילה רגשית, איך מזהים אותה ובאיזו דרך אפשרי להשפיע לטובה על המצב ולמתן אותה, גם בימים טרופים אלו.

פרק 1: ממתקים

אנחנו מוקפים בממתקים כל הזמן והורים רבים מוצאים עצמם מבולבלים ובדילמה – האם לאפשר ממתקים, איזה ממתקים כן, איזה לא וכמה. בפרק הזה אנחנו נכנסות לעומק הנושא ודנות באתגרים העומדים בפני ההורים בנושא זה.