אכילה של ירקות ופירות חשובה לבריאות. אולם, יש ילדים שפשוט מסרבים או ממעטים לאכול ירקות או פירות, והוריהם מאוד מתוסכלים מהמצב. נשמע מוכר? האם גם אצלכם זה כך ואתם חוששים שבעקבות זה הילד שלכם לא יקבל את כל מה שהוא צריך בכדי להתפתח ולגדול באופן הבריא ביותר?
במאמר שלפניכם אני חולקת איתכם 3 טיפים יעילים במיוחד שיעזרו לכם להביא את ילדיכם לאכול יותר ירקות ופירות.

כמו שהבנתם, הורים רבים לילדים שלא אוכלים מספיק ירקות מתקשים מאוד למצוא דרכים שיעזרו להם לשפר את המצב. במאמר שלפניכם אספתי 3 עצות טובות, שמתבססות על נסיון מעשי מהשטח, על איך ניתן לעודד ילדים לאכול יותר ירקות ופירות.

עוד מעט נראה מה הטיפ הכי חשוב בנושא אבל תחילה הנה הטיפ הראשון שמתבונן על הנושא מזווית שרוב ההורים כלל לא מודעים אליה.

 

אכילה של ירקות ופירות היא חלק חשוב מאוד משמירה על הבריאות שלנו. אולם, הרבה הורים שמנסים לתת לילד שלהם לאכול מגוון של ירקות נתקלים בסרוב מוחלט ופשוט לא מצליחים להבין למה הילד לא מוכן לגעת בהם.

אז מה צריך לעשות?

  • דבר ראשון, חשוב להבין את שורש הבעיה. לרוב, הילדים נרתעים מאכילת ירקות מסויימים (או את כל הירקות) מכיוון שהם רואים בהם משהו מוזר ואף מפחיד במקצת.
  • הדבר הבא שעלינו לעשות הוא לעזור לילדים ״להתיידד״ עם הירקות בכל דרך יצירתית העולה על דעתנו.

ההבנה שהילד נמנע מלאכול מאכלים מסויימים בגלל פחדים חשובה מאוד לפיתרון הבעיה. רק אחרי שנבין זאת נוכל לעזור לילד שלנו להפסיק לפחד מהירקות ובסופו של דבר גם להיות מוכן לאכול אותם.

וזה עוד כלום לעומת הדבר הבא, שללא יישומו סביר להניח שהבעיה לא תיפתר.

כשהילד לא מוכן לאכול או אפילו לטעום ירקות מסויימים, זה מתסכל מאוד. בתגובה, ההורים נוטים להפעיל על הילדים לחצים ואף להכריח אותם לטעום מהם בניגוד לרצונם.

אז מה עושים במקום?

  • ראשית, נרגעים ומפסיקים את הלחץ. על אף הרצון שלנו לעזור לילד, ככל שנלחץ יותר נשיג את המטרה ההפוכה – התנגדות ופחד גדולים עוד יותר. אל תכריחו, תאיימו או תשחדו את הילד בכל מיני אמצעים בכדי לגרום לו לאכול ירקות.
  • שנית, משתמשים בשיטות עקיפות וחיוביות, שיעזרו לילדים ״להתיידד״ עם הירקות באמצעות פעילויות מהנות, ובסופו של דבר יביאו אותם לטעום מהם.

ההבנה שלחץ לא עוזר אלא רק מקבע את הבעיה, חשובה מאוד להימנעות ממנו.

מומלץ להשתמש בדרכים אחרות ויעילות יותר שיובילו לפיתרון הבעיה בהמשך הזמן.

ושום מאמר בנושא לא יהיה שלם ללא העצה שתעזור לילדיכם להכיר ולחבב את הירקות והפירות ובסופו של דבר לרצות בעצמם לאכול מהם.

בכדי לעזור לילד לאכול ירקות ופירות חדשים אפשר לנצל את הסקרנות הטבעית הטבועה בכל ילד כדי לקרב אותו לירק או לפרי ולהכיר אותו בדרכים שונות.

אז מה עושים?

  • לפני שניגשים לנושא הטעם שחקו יחד עם הילד במשחקים שונים ובידקו דרך המשחק את תכונות הירק או הפרי, כמו למשל הצבעים שלו (צבע אחד או קשת של צבעים), הצורה הכללית (עגול, ארוך), הגודל, האם יש לו ריח, למה הוא דומה וכו׳.
  • בהמשך, כאשר הילד יהיה מספיק רגוע ומוכן לכך, אפשר להתחיל בטעימה קטנטנה ולהמשיך לבדוק איזה טעמים יש במזון (חמוץ/מתוק וכו׳), מה המרקם שלו (רך, קשה, חלק) וכך הלאה. אם לא טעים לו מותר בהחלט לירוק.

השימוש בסקרנות של הילד והבדיקה של המזון, שבהתחלה נתפס בעיניו כזר ולכן מרתיע, יפחיתו את החשש ממנו. דבר זה יעזור לו לטעום אותו ובסופו של דבר להתרגל אליו ולאכול אותו באופן קבוע.

בשורה התחתונה:

בבואנו לעזור לילדים לאכול מזון בריא יותר חשוב להיות רגועים, חיוביים ויצירתיים. רק כך נוכל באמת לעזור לילדינו לבצע שינוי לטובה.

כמו שיכולתם ללמוד מהמאמר, חשוב מאוד להבין, שילדים שאינם אוכלים ירקות ופירות מתייחסים אליהם בחשדנות ובפחד. בכדי לפוגג את אותם רגשות שליליים כלפי המזון חשוב לא להילחץ מזה בעצמכם ולא ללחוץ על הילד אלא להשתמש בפסיכולוגיה חיובית. דרך משחק, כיף ושימוש בכל החושים ובסקרנות הטבועה בילדים אפשר לקרב אותם לירקות ופירות ולעזור להם להגיע בעצמם לרצון לאכול מהם ולהנות תוך כדי כך.

ומה איתכם?

עד פה הצגתי בפניכם 3 טיפים שיעזרו לילדיכם לאכול יותר ירקות ופירות. עכשיו הבמה כולה לרשותכם. מה תוכלו להוסיף מנסיונכם? איזה טיפ הייתם מוסיפים מעבר ל-3 הטיפים שהצגתי במאמר? אנא שתפו את כולנו בתגובות למטה כדי שכולנו נוכל לצמוח ביחד.

הצעד הבא שלכם לשיפור הרגלי האכילה של ילדי הגן 

אהבתם? שתפו את המאמר עם החברים. רוצים לקבל ממני עוד הרבה טיפים מועילים, עצות שוות והדרכה מעשית לשיפור התזונה והבריאות של ילדיכם? הקליקו עכשיו על הקישור והורידו את המדריך ״כן משחקים אם אוכל״ – במתנה ממני ולגמרי בחינם.