הרבה הורים משתדלים להקנות הרגלי אכילה איכותיים לילדיהם, ובכלל זה היכרות עם מזונות שונים, אבל משהו מתפקשש בדרך והילדים מסתפקים בתפריט מצומצם וחדגוני. נשמע מוכר? האם גם אתם רואים בדמיונכם את הילד ממלא צלחת מלאה בכל טוב ואוכל ממנה בהנאה, אלא שבמציאות – הילד דורש רק מאכלים מסויימים ומסרב לגעת בכל השאר? על 3 טעויות קריטיות שהורים עושים, שעלולות לגרום לילדים שלכם לאכול מגוון מצומצם ודל של מזון – במאמר שלפניכם. מוזמנים לקרוא, ליישם ולשתף.

כמו שהבנו, הורים רבים משקיעים לא מעט אנרגיה בנסיון לגרום לילדיהם לאכול מזון מגוון, אבל הדבר לא עולה בידם, בין היתר בגלל כמה טעויות קריטיות שהם עושים בדרך, טעויות שפשוט מונעות מהילדים להכיר ולהרחיב את מגוון המאכלים האהובים עליהם.

עוד מעט נראה מה הטעות הקשה מכולן, אבל תחילה, הטעות הראשונה.

טעות מס׳ 1: להגיש לילדים״תפריט ילדים״ מצומצם

לא מעט הורים חושבים שילדים זקוקים למגוון מצומצם יחסית של טעמים ומרקמים ולכן נרתעים מלהציע לילדיהם לטעום מאכלים שונים שנתפסים בעיניהם כמאכלים שאינם מתאימים לילדים. זאת טעות גדולה מאוד מפני שכאשר אתם מציעים לילד רק מספר מצומצם של מאכלים – אתם מקבעים את החשיפה המצומצמת שלו למזון ומונעים ממנו את ההזדמנות להכיר, ליהנות ולהרחיב את האופקים התזונתיים שלו.

ומה הדבר הנכון לעשות?

  • מספר מחקרים ארוכי טווח הוכיחו שככל שנציע לילדים מגוון רחב של מזונות בטעמים שונים, צבעים ומרקמים מגוונים, כבר החל מתחילת חייהם, כך הם יהיו פתוחים יותר לטעמים חדשים בגילאים מאוחרים יותר.
  • תנו להם להתנסות בכל מה שאתם עצמכם אוכלים. כך תגדילו משמעותית את הסיכוי שהם ירצו לטעום מזונות חדשים וגם יהנו מהם.

וזה עוד כלום לעומת הטעות השניה.

טעות מס׳ 2: להרים ידיים אחרי הסירוב הראשון או השני

הורים רבים מפרשים את הרתיעה של הילד ממאכל שטעם לראשונה כחוסר רצון לאכול מאכל זה בעתיד, והם פשוט מוחקים אותו מרשימת המאכלים המוגשים לילד. וזאת טעות מאוד גדולה, מפני שהרבה פעמים קורה שילד שטועם לראשונה מאכל מסויים לא אוהב אותו בטעימה הראשונה, אולם אין פירושו של דבר שלא ילמד ליהנות ממנו בהמשך.

ומה הדבר הנכון לעשות?

  • לא להתייאש! מחקרים מוכיחים שלעיתים נדרשות 20 טעימות חוזרות של מזונות חדשים ואפילו יותר, לפעמים במרווחים של חודשים ושנים בין האחת לשניה, כדי לאפשר לילד להתרגל לטעם ולרצות לאכול מהם. גם אם הילד מסרב לאכול בפעם הראשונה – המשיכו להציע לו לטעום את המאכל בהזדמנויות אחרות.
  • שימו לב לתגובות של הילד בעת הטעימות. נתתם לו לטעום והוא לא אהב? לא נורא, הפסיקו כעת ונסו שוב בפעם אחרת. לעולם אל תכריחו את הילד לאכול מעבר לטעימה עצמה, כאשר הוא לא מעוניין להמשיך. אצל ילדים רבים שלא מוכנים להכניס לפה שום מזון, מתגלה כי בעבר עברו לפחות חוויה לא נעימה אחת של מאבק האכלה.

שום מאמר בנושא האכלת ילדים לא יהיה שלם בלי לדבר על נושא הדוגמה האישית, שלעיתים הילדים לא מקבלים מהוריהם, והיא הטעות הקשה מכולן.

טעות מס׳ 3: לא לאכול יחד עם הילדים

הרבה הורים, הרבה מדי, לא יושבים לאכול יחד עם הילדים מסיבות שונות בהן: הזמן ותשומת הלב שנדרשים לצורך ההאכלה, הבדלים בלוח זמני הארוחות ועוד. וזאת טעות מאוד גדולה, מפני שכאשר אינכם אוכלים יחד עם הילדים – אתם מפספסים את אחת הדרכים המרכזיות שבאמצעותן הילדים יכולים ללמוד מכם, בין היתר איך להרחיב את מגוון המאכלים וליהנות מהם.

מה הדבר הנכון לעשות?

  • תזמנו את הארוחות כך שתוכלו לאכול ביחד. הארוחה המשותפת היא הזדמנות נהדרת להציג בפני הילדים מעת לעת מאכלים שונים שאתם אוכלים ולהציע להם לטעום מהם.
  • החשיבה הקדמונית הטבועה בכל ילד היא שהאוכל בצלחת של אמא או אבא הוא הכי מושך וטעים, בפרט אצל ילדים שנוהגים לאכול יחד עם הוריהם לעיתים קרובות. בנוסף, האכילה יחד וההנאה המשותפת מאותו אוכל – יוצרת קירבה רגשית בין הסועדים, ולענייננו – בין הילד לבינכם.

בסופו של עניין

הורים רבים משתדלים להקנות לילדיהם הרגלי אכילה איכותיים ומגוונים, אלא שבפועל ילדים רבים דורשים רק את המאכלים המוכרים להם, ומסרבים לגעת בכל השאר.

כמו שיכולתם ללמוד מהמאמר, כדי להרחיב את מעגל האכילה של הילדים ולחשוף אותם למגוון רחב יותר של מאכלים ומזונות, כדאי להציע להם תפריט רחב ומגוון, להציע להם להתנסות במאכלים חדשים גם אם בפעמים הראשונות לא התלהבו מהעניין, ולהרחיב את האכילה המשפחתית המשותפת, כדי לאפשר לילדים להתרשם ולטעום ממה שאמא או אבא אוכלים… זיכרו, דוגמה אישית טובה יותר מכל שכנוע, ובכוחה לסייע לכם ללמד את ילדיכם  אלה הדרכים היעילות ביותר ללמד את ילדכם לאכול אוכל מגוון יותר שיתרום לבריאותם, בעתיד.

ומה איתכם?

עד פה הצגתי בפנייך את 3 הטעויות שהורים עושים בנסיון ללמד את ילדיהם לאכול מזון מגוון. עכשיו הבמה כולה לרשותכם. מה תוכלו להוסיף מנסיונכם? איזו טעות הייתם מוסיפים מעבר ל-3 הטעויות שהצגתי במאמר? אנא שתפו את כולנו בתגובות למטה כדי שכולנו נוכל לצמוח ביחד.

אם אהבתם בבקשה שתפו את המאמר עם הורים נוספים כדי להעביר את המסר הלאה.

ואם עדיין לא הורדתם את המדריך שיעזור לילדיכם להרחיב את מגוון האוכל דרך משחקים, הקליקו על הקישור והורידו עכשיו במתנה את מדריך "כן משחקים עם אוכל" – באהבה ממני.