הרבה הורים לילדים בעודף משקל רואים את ילדיהם אוכלים כמויות גדולות של מזון, אבל חוששים להגביל אותם כדי לא לפגוע בהם ו/או להיכנס למאבקי אכילה. נשמע מוכר? האם גם אתם רואים איך הילדים שלכם מנשנשים כל הזמן או ממלאים את הצלחות בכמויות גדולות של מזון, ולא יודעים מה לעשות? מצד אחד אתם לא רוצים להעיר אבל מצד שני פוחדים שאם לא תעשו משהו – הילדים ילכו ויעלו עוד יותר במשקל… 

במאמר שלפניכם תמצאו 3 טיפים מעולים וקלים ליישום, שיעזרו לכם להשפיע על הילדים להפחית את כמות המזון שהם אוכלים באמצעות טכניקות עקיפות, בלי שהם ישימו לב וללא התנגדויות.

טיפ מס׳ 1 להפחתת כמות האוכל: השתמשו בקביעות בצלחות קטנות

מנה של 5 כפות אורז שמוגשת על צלחת גדולה (כך שנשאר מקום ריק על הצלחת) –מקנה תחושה של מנה קטנה. אותן 5 כפות אורז שיוגשו על צלחת קטנה – ייתנו לסועדים תחושה של מנה גדולה בהרבה. המסקנה: כדי להפחית כמויות חשוב להגיש את המזון בכלים הנכונים.

תכל׳ס – מה עושים?

  • דבר ראשון, הקפידו להשתמש בבית בצלחות של מנת ביניים ולא בצלחות הגדולות של מנה עיקרית. כך כולם יצאו בהרגשה שקיבלו מנה מכובדת, כי מי שאוהב לאכול -מעדיף לראות צלחת אוכל מלאה ולא מנה בסגנון של מסעדת גורמה בה מקבלים ״דוגמית״ לא משביעה.
  • אם הילד יבקש, תוכלו להציע לו תוספת, וכך לתת לו הרגשה שקיבל מזון בשפע.

זיכרו: אם תרגילו את הילדים מגיל צעיר לאכול בצלחות קטנות הם יתרגלו לכמויות מזון קטנות יותר, מה שיעזור להם לאכול פחות לאורך החיים.

טיפ מס׳ 2 להפחתת כמות האוכל: אל תגישו את המזון לשולחן בקערות מרכזיות

כאשר מניחים קערה מרכזית עם אוכל על השולחן, קל לקחת ממנה עוד ועוד, כך הילדים (ולא רק הם) עלולים לאכול הרבה יותר ממה שבאמת דרוש להם.

תכל׳ס – מה עושים? 

  • חשוב להגיש לכל אחד מהסועדים בבית צלחת שבה מנה מאוזנת מכל המגוון שבארוחה, כולל הלחם.
  • את מנת הירקות דוקא כן כדאי להגיש גם בצלחת האישית וגם בקערה מרכזית על השולחן, כדי שאפשר יהיה לקחת ממנה תוספת בחופשיות.

מחקרים מראים שכולנו נוטים לאכול עוד ועוד כאשר האוכל מונח לפנינו. לעומת זאת, כאשר הוא נמצא במקרר או בסיר, נחשוב פעמיים אם לקום ולקחת תוספת. משום כך, אם תניחו לפני הילדים ירקות, יש סבירות גדולה שזה מה שהם יבחרו לקחת כתוספת. כך תעזרו להם גם לצמצם את כמות הקלוריות בארוחה וגם ליהנות ולשבוע מכמות גדולה יותר של מזון בריא.

טיפ מס׳ 3 להפחתת כמות האוכל: אל תחזיקו בבית מגוון רחב של ממתקים וחטיפים

אנשים אוכלים כמות גדולה יותר ככל שמוצע להם מגוון גדול יותר. במחקר שנערך בנושא הציעו לקבוצת טועמים ראשונה לאכול מקערה שהכילה עדשי שוקולד בשישה צבעים, ואילו לקבוצה השניה הוצע לאכול מקערה ובה עדשים בצבע אחד בלבד. כל העדשים היו באותו טעם, ללא קשר לצבע. המחקר העלה שחברי הקבוצה הראשונה עם העדשים הצבעוניות צרכו פי 1.7 יותר עדשי שוקולד מאשר הטועמים בקבוצה השנייה, שהכילה עדשים בצבע אחד בלבד. הסיבה היתה שהצבעוניות יצרה תחושה של גיוון, שהובילה לאכילה רבה יותר.

תכל׳ס – מה עושים?

  • מצד אחד, איננו רוצים למנוע מילדינו ממתקים וחטיפים, על מנת שלא יפתחו כמיהה למה שאינו בהישג ידם ושלא ירגישו יוצאי דופן בהשוואה לחבריהם.
  • מצד שני, איננו רוצים לעודד צריכה מרובה של ממתקים וחטיפים.

החזיקו בבית מגוון מצומצם של חטיפים וממתקים (ולא מהסוגים הכי מפתים), כדי למתן את הצריכה ולמנוע אכילת יתר.

בשורה התחתונה

הורים רבים מסתובבים בתחושת תסכול מכך שאין להם דרך לשלוט בכמויות המזון שילדיהם אוכלים. אבל בפועל יש דרכים עקיפות אך יעילות שיכולות לעזור בהפחתת הכמויות מבלי להיכנס למאבקי אכילה ושליטה עם הילדים, כמו: בחירה בצלחות קטנות יותר, הגשה אישית בעת הארוחה והפחתת מגוון הממתקים בבית. טקטיקות אלה ישפיעו לטובה לא רק על הרגלי האכילה של הילדים, אלא יעזרו לכל בני המשפחה לשפר את כמות ואיכות התזונה באופן כללי.

הצעד הבא שלכם להצלחה 

לצפיה בסרטוני יוטיוב בנושא טיפים ״איך תעזרו לילדיכם לאכול פחות״ לחצו כאן.

אם עדיין לא הורדתם את המדריך שיעזור לילדיכם להרחיב את מגוון האוכל דרך משחקים, הקליקו על הקישור והורידו עכשיו את מדריך "כן משחקים עם אוכל" – באהבה ממני ולגמרי בחינם.