אמא של דנה, בת העשר, הגיעה אלי ליעוץ בפעם הראשונה בעקבות מה שקרה לה השבוע עם דנה. היא סיפרה לי שלפני כמה ימים היא נכנסה לחדר של דנה כדי לנקות שם וגילתה במגירה שמתחת למיטה ערימת אריזות ריקות של חטיפי שוקולד מכל מיני סוגים. ״מה אני אגיד לך? זה היה כאילו מישהו נתן לי סטירה. איך דנה יכולה לעשות דבר כזה לי ולעצמה אחרי שכבר שנה שלמה היא עוברת תהליך נהדר?… אני לא מבינה, היא שיתפה איתי פעולה כל כך יפה ואפילו ירדה קצת במשקל, אז מאיפה האכילה הזאת בסתר בלי שאני אדע?״ היא אמרה שהיא אפילו לא מבינה מאיפה דנה השיגה את הממתקים כי לדבריה ״אנחנו כבר לא מכניסים הביתה דברים כאלה״.

אז איך מתחילה אכילה בסתר?

דנה החלה לעלות במשקל בשנים האחרונות . אמא של דנה סיפרה שהיא עצמה סבלה בילדותה מעודף משקל ומבעיות חברתיות והיא פוחדת מאוד שהבת שלה תסבול כמוה. לכן, לפני כשנה היא החליטה לעשות שינוי תזונתי מקיף בבית, הוציאה מהבית את הממתקים והחטיפים ועשתה שינויים ״דיאטטיים״ נוספים לטובת הירידה של דנה במשקל.

קשה לאמא של דנה לראות איך הבת שלה אוכלת משהו שיכול לפגוע בה. היא מאמינה שככל שהיא תנסה להיות נוכחת ומשפיעה יותר, כך היא תעזור לה יותר.

בעבר, היו מקרים שבהם דנה רצתה ממתק או חטיף שהיה ״מוגזם״ לדעתה של אמה ולכן אמה הגיבה במשפט כלשהו שהבהיר לדנה שהיא עושה משהו לא טוב. לפעמים היא אפילו לא אמרה כלום אבל המבט המאוכזב שהיא שלחה לעבר בתה היה קשה לא פחות. 

מצד אחד, דנה לא רוצה לאכזב את אמה. מצד שני, החשק והרצון לאכול את הממתק לא נעלם, אלא להיפך, הוא התגבר עם התמשכות ה״דיאטה״. דנה חושבת לעצמה: ״אני ממש רוצה לאכול את הממתק, אבל זה אסור וגם אין ממתקים בבית! אז אני אשיג אותו בעצמי, יש לי קצת כסף כיס… ואחר-כך אוכל אותו לבד, בלי שאף אחד ידע ויפריע לי״.

כך הכל מתחיל, ופעמים רבות הופך להיות הרגל קבוע.

לאיזה בעיות גורמת האכילה בסתר?

כמות האנרגיה הרגשית שמושקעת בהסתרה ובאכילה בלי שאף אחד ידע היא עצומה. דנה אוכלת את הממתקים ולרגע קצר ונפלא היא מרגישה אושר והנאה גדולה. אלא שמהר מאוד מגיע נחשול של רגשות רעים. 

היא מרגישה אשמה ובושה על החולשה שלה, על העדר כוח הרצון ועל הפגיעה באמון של אמה. היא מאוכזבת מחוסר היכולת שלה לעמוד בציפיות של הסביבה וכועסת על עצמה.

כל אלה מורידים את תחושת המסוגלות והערך העצמי שלה, מה שלאורך זמן מביא כמובן גם לירידה ביכולת שלה להצליח לשמר את ההישגים בשינוי התזונתי.

ואם לא די בכל אלה, הרי שהרגשות הרעים סביב כל הסיפור מעמיקים את חוסר היכולת שלה להקשיב באמת לצרכי הגוף והנשמה ולתת לעצמה ליהנות בשקט ובכיף מחטיף טעים רק לצורך התענוג שבדבר. 

איך נוכל למנוע את האכילה בסתר?

גם אם השינוי בתזונה של הילד נעשה בדרכי שיכנוע ומתוך שיתוף פעולה, חשוב מאוד לשים לב כיצד להתערב נכון באכילה של הילד ולעזור לו, בלי לגרום נזק בדרך. התערבות מוגזמת באכילה של הילד עלולה להביא אותו בקלות רבה להסתרה ושקרים כהגנה עצמית.

כדי לעזור באמת לילד עלינו ללמוד לשחרר קצת (או הרבה…) את עודף הדאגה והפחדים שלנו ולסמוך עליו יותר. תתפלאו כמה שהדבר הזה יכול לחזק את הילד ולקדם את התהליך, כנראה הרבה יותר מאשר שליטה.

לסיכום, קבלו 3 טיפים שיעזרו לכם למנוע אכילה בסתר:

  1. הימנעו מהערות מכל סוג במהלך האוכל, כולל תגובות לא מילוליות כמו מבטים עקומים.
  1. רוצים שהילד ישפר נקודה מסויימת? דברו איתו על כך לא בזמן אמת כשהוא אוכל. לפני השיחה שאלו אותו האם הוא מוכן להקשיב לכם, ואם לא – עיזבו. במילא לא יצא מזה שום דבר טוב כי הוא לא יהיה פנוי להקשבה.
  1. הפסיקו את ההערות, המבטים ו״הפלישה״ לצלחת של הילד. אני יכולה להבטיח לכם שאתם תגלו לאחר זמן-מה ששיתוף הפעולה של הילד רק ילך וישתפר.

בסופו של עניין

אכילה בסתר היא למעשה נסיון של ההורים לעזור לילד, שהשתבש בדרך. ניתן למנוע את האכילה בסתר, ואף להפסיק אותה לאחר שהיא כבר קיימת, באמצעות בניה של מערכת יחסים חדשה עם הילד, נכונה ומאוזנת יותר. 

אם נראה לכם שאתם כבר בתוך התסבוכת עם הילד שלכם ולא מצליחים לשפר בעצמכם את מערכת היחסים, או שהילד שלכם בעודף משקל ואתם רוצים לעזור לו אך חוששים לטעות, אני מזמינה אתכם להתייעץ עם דיאטנית מומחית לילדים, כמוני למשל :-). ביחד נגבש אסטרטגיה יעילה, שתעזור לילדים שלכם לרדת במשקל, מתוך מקום של מערכת יחסים בריאה סביב נושא האוכל והאכילה.

אתם מוזמנים להרשם לרשימת התפוצה שלי באתר ולקבל הודעה על כתבות חדשות שיעלו לאתר. ואם אהבתם, בבקשה שתפו את הכתבה עם הורים נוספים שהנושא נוגע להם!