אני בטוחה ששמתם לב לכל הבאז סביב משלוחי המנות המזיקים, שמתנהל ברשת גם השנה באינטנסיביות רבה. חשבתי לעצמי שזאת הזדמנות מעולה להעביר מסר חשוב ומרכזי שלעיתים קצת נשכח בתוך כל המולת הנסיונות שלנו לשפר את איכות משלוחי המנות של הילדים.

ואתחיל במשהו אישי. מכירים את הסיפור הקורע של אפריים קישון על הבונבוניירה שהוא נתן במתנה, ושהועברה שנים מיד ליד עד שהגיעה בחזרה אליו מאיזו דודה? (אם לא, ממליצה לכם בחום לקרוא אותו ב״ספר משפחתי״ של אפריים קישון האגדי, שיש בו סיפורים מצחיקים ורלוונטיים לגמרי גם להיום). הסיפור הזה מבוסס על נוהג שהיה מקובל מאוד בזמנו, וכשהייתי ילדה אחד הדברים הכי נפוצים שהיינו מקבלת לחגים/ביקורי קרובים וכד׳ היה שוקולד/בונבוניירות. מרוב שהיה לי מובן מאליו שתמיד יש שוקולדים בבית הם לא הם לא עניינו אותי, פשוט כי הם תמיד עמדו לרשותי כשבא לי. שלא תבינו לא נכון – לפעמים הייתי בוחרת איזה שוקולד טעים במיוחד ואוכלת בהנאה, אבל מהר מאוד הייתי עוברת לעניין הבא ושוכחת משאר השוקולדים שבקופסה. ולא, לא הייתי ילדה יוצאת דופן במובן הזה כי גם אחותי ובני ובנות הדודים המרובים שלי נהגו בדיוק כמוני.

אל תדאגו, אני לא אמליץ לכם עכשיו למלא את הבית בבונבוניירות לכל אורך השנה… אבל כן אתן לכם שלושה טיפים טובים להתנהלות נכונה יותר בפורים.

אז מה כדאי לכם לעשות כשהילדים חוזרים הביתה עם שק ממתקים ממשלוח המנות של פורים?

בהנחה שהמסגרת החינוכית אצלכם עדיין נוטה למשלוחי מנות מהסוג עתיר הג׳אנק המתוק, כדאי לעשות את הדברים הבאים, והראשון הוא אחד החשובים שבהם.

דבר ראשון: הורידו את מפלס החרדה

זיכרו שמדובר בחג ושלא בכל יום מכניסים הביתה כל כך הרבה ממתקים. מה שבעיקר משפיע על עודף המשקל או על הבריאות הכללית זה ההתנהלות היומיומית. לכן חשוב לקחת בפרופורציה את הכל. בעיקר כיוון שחרדתיות מובילה לרוב לתגובות נמהרות – שלא יועילו לאף אחד.

הדבר הבא הוא חיוני למערכת יחסים נכונה וטובה בינכם לבין הילדים – 

דבר שני: אל תיקחו מהילדים את הממתקים או תאסרו עליהם לאכול מהם

בעיני, לקחת מהילדים את מה שקיבלו זה סוג של עלבון ופגיעה. מבחינתם הם קיבלו מתנה כיפית והנה ההורים פשוט באים ולוקחים להם אותה. בעיניהם זה נתפס כ״הכרזת מלחמה״ ולכן הם יכנסו למצב הגנה ורק ירצו לקחת בחזרה את שלהם. אז אם אתם לא רוצים מאבקים – הניחו להם לשמור לעצמם את מה שקיבלו.

ולכן, הדבר הנכון מבחינתי לעשות הוא הדבר הבא –

דבר שלישי: תנו לילדים את הבחירה ובכך תעבירו להם מסר חשוב

זיכרו שהתפקיד החשוב ביותר שלנו כהורים הוא ללמד את הילדים להתנהל בתוך העולם האמיתי. והעולם האמיתי נכון להיום הוא עולם של שפע כמעט בלתי מוגבל. ככל שתכוונו אותם יותר להתנהל נכון בתוך ההצפה הזאת, כך הם יפנימו זאת וישתמשו בכלים ההתנהגותיים שלמדו מכם לכל הצפה אחרת של שפע. 

כדי לעשות זאת אפשר לנהל איתם שיחה (ידידותית!) כזאת למשל: 

אני רואה שקיבלת המון ממתקים. הם שלך.

מה אתה חושב שיהיה הכי כדאי לך לעשות איתם? אתה רוצה לאכול את כולם עכשיו? האם זה יהיה לך כיף לאכול את כולם עכשיו? איך תרגיש אחרי שתאכל כל-כך הרבה מתוק בבת אחת? אולי כדאי לך לשמור אצלך את הממתקים ואז תוכל לבחור לאכול קצת בכל יום? ככה תוכל להאריך את התענוג וליהנות ממשהו טעים עוד שבוע שלם! אתה אוהב את כל מה שיש כאן או שאולי אתה בוחר לוותר על מה שאתה לא באמת נהנה ממנו?

כמובן שנוסח השיחה ישתנה ממשפחה למשפחה ויהיה תלוי בגיל הילד וברמת ההבנה שלו, אבל זה הכיוון הכללי, ומהנסיון ארוך השנים שלי בעבודה עם הורים וילדים אני יכולה להבטיחכם נאמנה  שזה עובד!

בסופו של עניין

גידול ילדים בריאים בנפשם בתוך עולם של שפע הוא אחד האתגרים הכי גדולים שלנו כהורים. משלוח המנות של פורים, גם אם הוא מכיל בדיוק את אותו שפע מזיק יכול לעזור לנו להעביר לילדים שיעור חשוב בהתנהלות בעולם המטורף הזה.

זה לא סותר, כמובן, את הרצון שלנו לשפר את איכות משלוחי המנות ואם לא קראתם עדיין את הכתבה על רעיונות למשלוחי מנות טעימים ובריאים יותר כנסו לקישור הזה. ויש גם את ההקלטה של תוכנית הבוקר שבה הדגמתי מעשית מה אפשר להכניס למשלוח מנות משופר שכזה – תגללו למטה בעמוד שייפתח בקישור הזה ותראו שם את הסרטון. 

אז שיהיה חג פורים שמייח! 

שלכם

ענת