אני זוכרת איך לפני שנים ישבתי עם כמה אימהות בפיקניק של גן טרום-חובה. לידינו ניצב שולחן האוכל שהיה מחולק ל״אוכל לילדים״ ו״אוכל למבוגרים״. הבת שלי, בטבעיות גמורה, ניגשה לצד של המבוגרים ולקחה לעצמה משם צלחת עם כמה מהסלטים היותר מיוחדים כמו סלט טבולה וסלט קינואה. שתיים מהאימהות שישבו לצידי פתחו עיניים גדולות והעירו (בקינאה קלה) שברור שהילדה אוכלת ככה, כי היא הרי בת של דיאטנית… עניתי להן שאין שום קשר, ושהיא פשוט אוהבת אוכל בריא וטעים. אלא שבדיעבד, הבנתי שלמעשה הן צדקו. היא באמת בחרה באוכל הבריא והמעניין יותר בזכות העובדה שהיא גדלה עם אמא דיאטנית שבמקרה (או לא במקרה) היא גם חובבת אוכל ובישול. 

לקח לי הרבה זמן להבין איך הבאתי לכך שהילדים שלי יעדיפו את האוכל הבריא על פני אוכל אחר, כי עשיתי זאת בלי שום כפיה, איסורים או אובססיביות ובדרכים עקיפות ולא מודעות ברובן. בסופו של דבר הצלחתי להגדיר את הדברים ובמאמר זה אני משתפת איתכם כמה תובנות וטיפים יעילים שיעזרו גם לכם לעשות זאת (בלי להיות דיאטנים בעצמכם…).

טיפ מס׳ 1: הגישו בבית מגוון רחב של מזונות בריאים 

הורים רבים מגישים לילדיהם מגוון צר ולא מאוד בריא של מזון במהלך היומיום, אבל מצפים שהילדים שלהם איכשהו ילמדו לאכול מזונות אחרים ובריאים יותר. העניין הוא שילדים הם יצורים של הרגל. קל מאוד להיווכח בזה במדינתנו מרובת העדות, טעמים וההרגלים. כך לדוגמה, ילד מיוצאי מרוקו סביר שיאהב לאכול חריימה דג, אבל נסו להגיש לו דג מלוח ויש סיכוי גבוה שהוא יירק אותו בתיעוב. לעומת זאת, ילד מיוצאי רוסיה כנראה ישמח לאכול דג מלוח אבל ספק אם יתלהב מחריימה. 

  • זיכרו שהאוכל שאתם מגישים בקביעות בבית הופך להיות האוכל המועדף ולכן דאגו להגיש בבית ארוחות בריאות ומגוונות ככל האפשר, כאלו שיכילו גם דגנים מלאים, קטניות, ירקות מסוגים שונים ודגים. 
  • שימו לב שלא מספיק שהילדים יחשפו למאכלים אלה רק לעיתים רחוקות, אלא הדבר חייב להתבצע על בסיס קבוע. 

טיפ מס׳ 2: ״שווקו״ את האוכל הבריא 

כידוע לכולנו, שיווק עובד. באופן כללי השיווק מבוסס על כך שרעיונות מסויימים שאנו שומעים שוב ושוב ״נשתלים״ במוחנו והופכים להיות חלק ממערך האמונות שלנו, שבסופו של דבר מכוונות את פעולותינו. 

לצורך קידום אכילה של מזונות בריאים תוכלו להגיד לילדים משפטים קצרים, מנוסחים באופן חיובי, על מזונות אלה ולמעשה ״לטפטף״ להם מידע שאותו יפנימו ושיכוון אותם לבחירות איכותיות יותר של מזון. 

  • אין צורך לדבר הרבה, פשוט אימרו משפטים קצרים באופן רגוע, סביב הגשת האוכל, בהתאם לרמת ההבנה של כל ילד.

לדוגמה:

״בעדשים יש ברזל ואבץ שיעזרו לשיער לצמוח ולהיות חזק ומבריק״.

״בדגים יש אומגה-3, חומר מיוחד שעוזר לזיכרון ומשפר את התפקוד של המוח״

  • באופן זה לא רק שלא נצטרך לשדל את הילדים לאכול מאכלים מסויימים, אלא אפילו ניצור מצב בו הם יבקשו מעצמם לקבל אותם.

טיפ מס׳ 3: למדו את הילדים מגיל צעיר על תזונה בריאה

בשני מחקרים שפורסמו ב-2013  (אם תכתבו לי אשלח אליכם את הקישור למחקרים), בדקו החוקרים את יכולת הלמידה של ילדי הגן בנושא תזונה ואת השפעת הידע עליהם.

במחקר הראשון הוקראו לילדים בגן ספרונים שמסבירים על תרומת המזון לבריאות. 

במחקר השני החוקרים שיחקו עם הילדים במשחקי היכרות עם פירות וירקות במהלך ארוחת ביניים בגן.

קבוצת הביקורת היתה ילדים שלא עשו איתם פעילויות אלה.

התוצאה היתה שילדים שלמדו תזונה ושיחקו במשחקי האוכל העלו בצורה משמעותית את כמות הירקות והפירות שהם אוכלים בגן ובבית, בהשוואה לקבוצת הביקורת. גם בקבוצה שבה הקריאו את הספרונים נצפתה עליה באכילת מאכלים בריאים יותר ובנוסף לזה החוקרים הראו שהילדים הרחיבו את הידע וההבנה שלהם בנושאי תזונה בריאה, על אף גילם הצעיר.

  • חשיפה מסודרת של הילדים למזונות בריאים והעברת ידע בתזונה היא דרך יעילה שבה ניתן לרתום אותם לבחירות בריאות יותר במזון שהם אוכלים כבר מגיל צעיר. גם מהנסיון שלי עם ילדיי בבית ובעבודתי המקצועית בהדרכת הורים וילדים, אני יכולה להעיד שזה באמת עובד! 
  • חשוב ללמד את הילדים עקרונות בתזונה בריאה בלי ״להיכנס להם לצלחת״ ובלי לדבר איתם ישירות על מה שהם אוכלים או לא אוכלים, כדי שלא ירגישו שמבקרים אותם או מנדנדים להם. אל דאגה, הילדים כבר יקשרו בעצמם בין הידע התיאורטי לבין האכילה שלהם בפועל. 

לצורך העברת ידע תוכלו להעזר בספרי הילדים שכתבתי בנושא זה ״הויכוח במטבח״ שמיועד לילדים צעירים ו״הנסיך הבריא״ לילדים מגיל 5 ומעלה. הורידו במתנה גם את ״המדריך למשחקי אוכל״ ואת ״צלחת הבריאות שלי״ והעזרו בהם לנושא העברת המסרים.

לסיכום

הגשת אוכל בריא על בסיס קבוע בבית, בשילוב עם העברת ידע כללי על תזונה בריאה ועל התועלת של מזונות מסויימים, יעזרו לילדיכם לבחור באוכל בריא יותר ולהעדיף אותו על פני אוכל אחר. כמובן שככל שתתחילו בכך בגיל צעיר יותר, כך זה יעבוד טוב יותר, אבל בכל מקרה תוכלו לעזור לילדים בכל גיל (ואפילו לעצמכם בהזדמנות זאת) לעשות שינוי לטובה בנושא האוכל.