שיר הגיעה אלי לקליניקה בעקבות עודף משקל בגיל 16. היו לה עיניים מקסימות בצבע כחולים וחיוך קטן וביישני עם שיניים מושלמות. היא היתה נערה יפהיפיה אלא שהיא לא האמינה שהיא באמת יפה. איך קורה דבר כזה? על כך בדיוק אני אנסה לענות בכתבה הבאה.

דימוי גוף ושביעות רצון כללית מהמראה החיצוני הם נושאים מהותיים עם השלכות מרחיקות לכת על הבריאות הנפשית שלנו לא רק במהלך הילדות אלא לכל החיים. ממחקרים שונים שנערכו בנושא עולה כי יותר מ-50% מהילדים בגילאי ביה״ס היסודי (!) לא מרוצים מהמראה שלהם מסיבות שונות

כהורים, יש לכם השפעה מרכזית על בניית דימוי הגוף של הילדים ובכתבה זו אני אסביר איך תוכלו לעזור לילדים שלכם לפתח דימוי גוף חיובי.

מהו דימוי גוף ואיך הוא נבנה?

הפסיכולוגית פגי או׳מארה אמרה: ״הדרך שבה אנחנו מדברים לילדינו הופכת להיות הקול הפנימי שלהם״.

לאורך כל הילדות ההורים מהווים עבור הילד סוג של מראה שמשקפת לו את עצמו. המידע על איך הילד נתפס בעיני ההורים מועבר לו בדרכים שונות. בדרך מילולית – כל מה שהוא שומע מהם במילים, ישירות או בעקיפין, וגם בדרך לא-מילולית כמו הבעות פנים, מחוות, תגובות אליו וכדומה. מכל אלה נוצרת פרשנות פנימית של הילד בנוגע לעצמו והמסרים מההורים הופכים להיות האמת הפנימית שלו.

כשמדובר על הגוף הילד קולט ומפנים האם אנחנו אוהבים, מכבדים את גופו ומקבלים אותו על כל צדדיו, או לחילופין מסתייגים ממנו. כשההורה מקבל ומכבד את גופו של הילד, גם הילד יקבל את גופו ויכבד אותו.

בגיל מאוחר יותר הסביבה החברתית הופכת להיות מראה נוספת עבור הילד. אלא הוכח שדוקא המסרים מההורים הם המשמעותיים והמשפיעים ביותר על דימוי הגוף לאורך השנים.

למה חשוב מאוד לפתח דימוי גוף חיובי מגיל צעיר?

הפרשנות של הילד למסרים מההורים מכתיבה לו האם הוא וגופו טובים וראויים לאהבה, לטיפול טוב ולטיפוח. לא מדובר רק על טיפוח המראה החיצוני אלא באופן כללי על כבוד וחמלה לגוף, קבלה של הגוף וטיפול מיטבי בצד הפיסי של הקיום שלנו.

ילד שדימוי הגוף שלו נמוך, מאמין שהגוף שלו מכוער, ״רע״ ולכן במידה מסויימת שנוא. ומי ששנוא לא מטפלים בו בכבוד אלא רוצים להזיק לו, להעניש אותו ולהתכחש אליו… לכן דימוי גוף נמוך יוביל גם להתרחקות מהתחושות הפנימיות, לחוסר הקשבה לצרכי הגוף ואף לפגיעה עצמית בדרגות שונות כמו הרעבה עצמית או להיפך – אכילת יתר וכן למעגלי דיאטות והתנהגויות מזיקות שונות (שרק יחמירו כמובן את המצב ויכניסו את הילד עמוק יותר לבור).

הנה 3 עקרונות חשובים דרכם נעזור לילד לפתח דימוי גוף חיובי

עיקרון ראשוןהעבירו מסר של אהבה וכבוד לגוף

התפקיד שלנו הוא להעביר לילד את המסר שקודם כל אנחנו אוהבים אותו בכל מצב, בלי שום קשר למראה החיצוני שלו. התייחסו לגופו בכבוד ובאהבה ללא תנאי כדי שגם הוא ילמד להתייחס כך לגופו.

אל תעבירו ביקורת על המראה החיצוני שלו, אל תכעסו עליו, תנזפו בו, תשוו לאחרים או תפלו אותו לרעה בגלל משקלו (תוכלו לקרוא על כך עוד בכתבה על טעויות של הורים בטיפול בעודף משקל של הילד).

עיקרון שניתנו דוגמה אישית נכונה

היו מודעים לכך שהילד מחקה אתכם ושדפוסי ההתנהגות של ההורים הופכים לדפוסי ההתנהגות של הילד. הילד שלכם צופה בכם ורואה האם אתם מרוצים מעצמכם או שאתם מביעים תסכול וחוסר נחת עצמית לעיתים קרובות.

הוא גם רואה ומפנים איך הוריו דואגים לצרכי הגוף שלהם ואיך הם מתייחסים לעצמם – האם מתוך הקשבה עצמית וחמלה או בחוסר תשומת לב ואף בהזנחה או סלידה ותעוב עצמי.

שימו לב היטב איזה מסרים סמויים אתם מעבירים לילדים שלכם דרך ההתנהגות שלכם כלפי עצמכם.

עיקרון שלישיסננו היטב את המסרים החיצוניים

הרשתות החברתיות מאדירות מראה חיצוני מעל לכל ערך אחר. המראה האידיאלי לנשים הוא ״סקיני״ ולגברים הוא ״שרירי״. כשמצטרפות לזה תוכנות עריכה שונות שהופכות את המצולמים לבעלי מראה ״מושלם״, ברור לגמרי שרובנו נהיה בנחיתות בכל פעם שנשווה את עצמינו אליהם. אבל האמת האוניברסלית היא שבני אדם מגיעים במגוון מבני גוף, גדלים ומידות, והשונות הזאת היא לגמרי טבעית. שננו זאת בפני עצמכם וזיכרו שיופי מגיע בכל מיני מידות וצורות. דברו על כך גם עם הילדים שלכם כשהם יגיעו לגיל המתאים להבין זאת.

לכן, לפני כל נסיון התערבות שנוגע לאוכל, בידקו לעומק האם באמת יש בעיה באכילה או שמדובר בעיקר במבנה גוף שלא תואם באופן המושלם את האידיאלים הנוכחיים. במקרה כזה התערבות בנושא האוכל תהיה מיותרת ותוביל לנזק ולתסכול מיותר. אבל גם אם קיימת בעיה באכילה טפלו בה בדרך מאוד זהירה כי הגבלות ותכתיבים חיצוניים בנושא האוכל רק יעבירו לילד מסר שיש בו ובגופו משהו בעייתי, יפגעו בדימוי הגוף שלו ויובילו להשלכות הבעייתיות שהוזכרו קודם לכן.

הרצון הטבעי להשתפר בכל תחום (במשקל, במראה וכך הלאה) קיים בכולנו. אבל הדרך שבה מנסים לשפר את המצב היא זאת שעושה את כל ההבדל! כשאדם אוהב ומכבד את עצמו הוא יפעל לשנות ולהשתפר בלי לפגוע בעצמו ובלי לגרום לכאב ולנזק. זאת בדיוק השאיפה שלנו לילדינו וחשוב מאוד לזכור זאת לאורך כל הדרך.

בשורה התחתונה

דימוי הגוף של הילד נבנה דרך היחס של ההורים אליו ואל גופו. ככל שנהיה מודעים יותר למסרים השונים, הישירים והעקיפים שאנחנו מעבירים לילד, כך נוכל לעזור לו לגדול יותר בשלווה ובשלמות עם עצמו ועם גופו ולטפל בו באופן נכון, חומל ובריא.

אתם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה בנושא ולעקוב אחרי גם בפייסבוק וביוטיוב.