״הייתי ילדה טובה ואפילו תלמידה מצטיינת ורקדנית מעולה שידעה להתנועע יותר טוב מכל אחת בחוג המחול. אבל למרות שאני יודעת שההורים שלי אהבו אותי, הם היו בחרדה מתמדת מפני עודף המשקל שלי. לא שמעתי הרבה בבית כמה אני יפה, חכמה, רקדנית מוכשרת, נהדרת… לעומת זאת, אמרו לי – ״את כל-כך יפה, חבל. אם רק…״ או ״מספיק כבר עם העוגיות האלה״… וגם ״זה לא בשבילך אלא בשביל האחים שלך״… סחבו אותי לשומרי משקל ולקבוצות הרזיה, שרק גרמו לי לשנוא את הגוף שלי. הרגשתי שמשהו בי דפוק מהיסוד כשלא הצלחתי לעמוד בציפיות לרדת במשקל או לאכול לפי התפריט שקיבלתי.  כשההורים שלי לא ראו, אכלתי ממתקים ושנאתי את עצמי עוד יותר.

הכל החוויר בהשוואה למשקל וגדלתי ״דהויה״, אחת כזו שאין לה מושג מי היא ומה ערכה. הייתי בחוויה שלי סתם אחת, כזאת שהיא קצת סוג ב׳, שלא מגיע לה. אני באמת האמנתי שאין בי מה לאהוב… רק היום אני מבינה כמה שזה עצוב ומעוות.״

כך כתבה משתתפת מבוגרת בקבוצת נשים שהנחיתי בנושא שינוי תפיסה באכילה ודימוי עצמי, והעליתי את זה כאן כדי להמחיש את אחד העקרונות החשובים ביותר בטיפול בבעיות רגשיות אצל ילדים, שעלולות להתפתח בהקשר לעודף משקל.

לכל ילדה יש משפטים, שיח פנימי ואמונות על עצמה, שנקלטים ממה שהיא שומעת בסביבתה הקרובה – מאמה, אביה, אחיה או מהמדריכה בתנועה. כאשר משפטים מנמיכים כמו אלה שהיא שמעה בילדותה הפכו לאמת המרעילה שלה, היא צמחה לתוכה וניהלה את החיים שלה על פיה.

בכתבה חשובה זו אני מסבירה מה כדאי לעשות על מנת שאתם לא תפלו למלכודת זו ולא תגרמו בטעות נזק דומה לילדים שלכם.

שיח על משקל – ״Weight talk״

לעיתים קרובות מגיעים אלי הורים מודאגים, שהבת שלהם עולה במשקל והם חרדים מכך שהיא תיפגע מבחינה בריאותית או חברתית, או שהביטחון העצמי שלה ירד, אלא שבלי כוונה הם עצמם מובילים אותה בדיוק לשם. ועל זה נאמר שהדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות…

מהחשש שהילדה לא מודעת מספיק לעצמה ההורים נוהגים להסביר לה עד כמה זה לא בריא להיות בעודף משקל. בנוסף, הם מאמינים שזו חובתם ההורית להעיר ולהגביל כדי לשמור עליה, ונדמה להם שאם לא יעשו זאת הם יפגעו בה. לכן הם מעירים הערות שאמורות להסב את תשומת ליבה לכך שהיא מגזימה באוכל, או שהיא חייבת לקחת את עצמה בידיים. הם מגבילים אותה בממתקים או בתוספות בארוחה או מדברים על ״אוכל בריא״ לעומת ״אוכל לא בריא״ (כשברור לכולם שמדובר בפועל במכבסת מילים שמכוונת להגביל את כמויות האוכל שנתפס כמשמין). 

האם זה עוזר? לא ממש… להיפך, זה מייצר אמונה פנימית אצל הילדה שמשהו בה פגום ושצריך ״לתקן״ אותה, ובנוסף מוביל אותה להאמין שאין לה יכולת משל עצמה לשלוט באכילה שלה. יש דרך אחרת, חיובית ומועילה יותר לעזור לה.

״העין המתפעלת של אמא״

ויניקוט, פסיכואנליטיקאי אנגלי מהמוערכים ביותר בתחומו, כתב רבות על פסיכולוגיית ילדים וטבע את המושג "העין המתפעלת" של האם לילדיה (הוא חי ופעל באמצע המאה הקודמת ולכן כתב על האם, אבל כמובן שמדובר על שני ההורים). הוא הסביר עד כמה חשובה העין המתבוננת החיובית של האם על ילדתה, דרכה הילדה לומדת לגלות ולהעריך את עצמה. הילדה רואה את עצמה דרך העיניים של אמה, וזה עוזר לה לבנות את הביטחון העצמי ואת האהבה והחמלה העצמית, שהם כלים חיוניים לחיים מאושרים ולצמיחה. תפקיד האם הוא לאתר את החוזקות של הילדה (שמצויות לפעמים רק עמוק בפנים) ולשקף לה את את הפוטנציאל העתידי שעשוי לצמוח מהן.

וכל זאת מדוע? כי ילדים גדלים לתוך הציפיות שלנו.

ככל שההורים יראו לבתם עד כמה הם מאמינים בה ורואים את הצדדים החיוביים שלה, כך זה יחלחל יותר למודעות שלה ויחזק אותה. חשוב להדגיש שלא מדובר על זיוף מצד ההורים. הם לא צריכים לשקר ולומר לה שהיא מוצלחת היכן שהיא לא, ובנוגע למשקל – בוודאי שהם לא צריכים לשקר ולומר לה שהיא רזה בשעה שהיא לא, פשוט לא צריך לעשות מזה עניין גדול. 

תפקידכם כהורים הוא להאמין בילדים שלכם, ולהאמין שכאשר תעשו זאת, הם יצליחו! עזבו את עודף המשקל שלהם ואל ״תדחפו להם אותו לפרצוף״ כדי להעלות את המודעות שלהם להשמנה, כי הם לא זקוקים לכם בנושא הזה. תסמכו על כך שילדים מודעים היטב למשקלם בעולם שבו אנחנו חיים, כבר מגיל צעיר מאוד. במקום זאת, הדגישו את מה שטוב ומוצלח אצלם, והטוב כבר יצמח מעצמו. למדו אותם לראות את היכולת שלהם במקום את העדרה. כי אם הם יאמינו שיש בידיהם את הכוחות הפנימיים להשתפר בכל תחום אז הם אכן יצליחו לשפר כל מה שירצו, כולל את המשקל והרגלי האכילה שלהם. 

אז מה עושים כדי לעזור לילדים לאזן את המשקל?

אפשרי בהחלט לעזור לילדים לאזן את הרגלי האכילה בהמון דרכים עקיפות ומועילות, שיובילו בסופו של דבר לשינוי המיוחל. לדוגמה, נוכל להשתדל להכניס הביתה אוכל בריא יותר שיהיה במקביל גם טעים ושיעזור להגיע לשובע רגשי יחד עם השובע הגופני. או למשל, אם ראיתם שהם בחרו לאכול מזון בריא כלשהו, ספרו להם במה הוא מועיל לגוף, ובכך תחזקו גם את הבחירה העתידית שלהם במזון זה. אלו היו רק שתי דוגמאות אבל יש עוד המון דרכים עקיפות לעזור. דפדפו בכתבות השונות באתר שלי ותוכלו למצוא עוד הרבה עצות טובות על איך ניתן לעזור לילדים לשפר את הבריאות והמשקל בלי להעיר ולחפור ובלי לפגוע בדימוי העצמי שלהם. 

(את כל אלה אני עושה גם בהדרכת ההורים בקליניקה שלי, ואם אתם מעוניינים לקבל תוכנית פעולה יעילה ומותאמת אישית למשפחה שלכם תוכלו ליצור איתי קשר, רצוי בהודעת ווטסאפ).

ודבר נוסף ומועיל במיוחד עבורכם:

מוזמנים ומוזמנות לשמוע עוד על תזונה נכונה ולקבל שלל טיפים בפודקאסט תזונה בריאה שנועד לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה.