4 דברים שעלולים להוביל להתפתחות דימוי גוף נמוך בילדים (מה כדאי לא לעשות)

אמא של הדר בת ה-10, סיפרה לי בזמן שהגיעה אלי להדרכת הורים בנוגע לבת שלה, שהיא בעצמה סובלת מדימוי גוף נמוך מגיל צעיר. עד היום היא זוכרת היטב איך בגיל 7, בזמן שאחותה בת ה-9 התלבשה בבגד גוף לפני חוג מחול, היא שמעה את אמא שלה מדברת עם אמא של ילדה אחרת על המשקל של אחותה בהשוואה לבנות אחרות. אחרי אותה שיחה היא החלה להסתכל לא רק על אחותה אלא גם על עצמה באופן שיפוטי במראה, וזה מעולם לא עזב אותה מאז. ברור שהשיחה הזאת היא לא הדבר היחיד שהוביל לפגיעה בדימוי הגוף שלה, אבל זאת דוגמה למצב שבו באופן לגמרי לא מכוון ההורים עלולים לגרום לנזק בדימוי הגוף של ילדם.

בכתבה זאת אני רוצה לדבר איתכם על מה לא לעשות ואיך להימנע מכמה מהדברים הנפוצים שעלולים לגרום בלי כוונה לדימוי גוף ירוד, או לפחות להפריע להתפתחותו של דימוי גוף חיובי, וכמובן שבעת טיפול בהשמנה אצל ילדים כדאי להיות בתשומת לב עוד יותר גדולה לנושא זה.

#1: אל תפלו לפח האמונות סביב הרזון

המסר הנפוץ ביותר בעולם כבר שנים הוא שרזון שווה ערך ליופי, לבריאות, לכוח רצון, ליכולות האישיות, להצלחה ופחות או יותר לכל דבר טוב בחיים… גם אנחנו המבוגרים גדלנו עליו ומתקשים לעיתים קרובות להפריד את החיבור הזה. אבל חשוב להבין ולזכור שזה רחוק מלהיות מדוייק או נכון. אני מניחה שגם אתם מכירים אנשים במשקל תקין שהם אומללים ואנשים בעודף משקל שהם מצליחים ומאושרים. ואם הדאגה שלכם היא בנוגע לבריאות, דעו שיש כיום מחקרים רבים שמוכיחים שאפשר להיות במשקל עודף ועדיין להישאר בריאים ומהצד השני להיות רזים וחולים (כמובן עד גבול מסויים, אבל הוא הרבה יותר רחוק ממה שמוצג לרוב).

ככל שננסה לעבוד על עצמנו מבפנים בנושא זה ונרגע עם הלחץ הפנימי שלנו אל מול המשקל של הילד, כך זה יחלחל יותר גם אליו ויעזור לו להיות שלם יותר עם עצמו. התפקיד שלנו כהורים זה לתת את הבסיס להרגלי חיים בריאים ולא לנסות להתאים את הילד לאידיאלים של מראה חיצוני, שהם לעיתים קרובות פשוט בלתי אפשריים לילדים מסויימים.

#2: אל תשפטו ואל תנגחו אחרים

כשהילדים שומעים אותנו שופטים או מעירים הערות מזלזלות על גופם של אחרים (או על הגוף של עצמנו ההורים), הם לומדים להיות לא סובלניים ומוטים לרעה כלפי מבני גוף שונים. לכן, אם נרצה לעזור לילדים לפתח דימוי חיובי על הגוף של עצמם, אנחנו צריכים להדגים להם שאנחנו מקבלים בברכה את הגיוון הקיים במבני הגוף בכל בני האדם, בדיוק באותו האופן שאנחנו (אני מאוד מקווה) מלמדים אותם לקבל באופן לא שיפוטי גיוון בצבע שיער, צבע עור, נכות, שפות ותרבויות שונות משלנו. כלומר העיקרון הוא ללמד את ילדינו סובלנות כלפי שונות מכל סוג ולהעביר את המסר שכל הצבעים, הצורות ומבני הגוף הם מקובלים וראויים, לא משנה גודלם, צורתם או משקלם.

#3: אל תתנו למדיה להיות המקור העיקרי למידע

כיום ילדים נחשפים לכמויות היסטריות של מדיה חברתית שמלאה במסרים בעיתיים ומשפיעה מאוד עליהם, ולכן חשוב שלא תאפשרו למדיה לשחק תפקיד גדול יותר בחיי ילדכם מאשר לכם.

במקום לפנות לכל מיני משפיעני רשת מומחים מטעם עצמם לענייני תזונה, עדיף שיראו בכם את המקור התומך והמהימן למידע ולעזרה.

שימו לב שהדגשת יתר של ענייני המשקל או הכחשת הבעיה מצידכם (מהפחד לפגוע בביטחון העצמי של הילד) עלולים לגרום לילד להימנע מלהתייעץ איתכם, ובמקום זה לפנות למקורות מידע חיצוניים מפוקפקים. כדי שזה יקרה חשוב לבנות מערכת יחסים רגועה ולא שיפוטית בבית, שתעזור לו לפנות אליכם בכל תחום, כולל במצבים בהם הוא מרגיש שמשהו בגופו לא נראה לו טוב.

#4: אל תהפכו את הארוחות המשפחתיות לזירת מאבק

בטח שמעתם על כך שארוחות משפחתיות תורמות משמעותית להתפתחות בריאה של ילדים. במהלכן אפשר לחשוף את הילדים למגוון מזון איכותי, להדגים בפניהם אכילה איכותית בארוחה המשותפת ובמקביל לנצל את הזמן המשותף לתקשורת וחיבור משפחתי. אלא שלעיתים הארוחות המשפחתיות עלולות לגרום בדיוק לדבר ההפוך, מה שקורה כשמתעוררים שם מצבי מתח שונים כמו הערות על בחירות המזון של הילד, נסיונות להגביל את כמות האוכל ואף מבטים ״עקומים״ שמשדרים ישירות או בעקיפין ביקורתיות על האכילה והמשקל שלו. כל אלה עלולים לעורר תחושת כישלון וחוסר עמידה בציפיות ההורים, ולפגוע בבסיס ההערכה העצמית בנוגע לדימוי הגוף ולדימוי העצמי.

הקפידו מאוד להימנע ממצבים כאלה, גם אם כבר יש בעיות של אכילת יתר ומשקל, כי במילא לא תראו תועלת בהערות ובהגבלות, אלא כנראה בלי להתכוון תזיקו עוד יותר. דעו שבהחלט אפשר ללמוד להשתמש בכלים חלופיים ויעילים יותר ולהבין איך להציב גבולות לילדים בדרכים אחרות ויעילות בהרבה.

לסיכום

כהורים יש לנו השפעה עצומה על איך הילד שלנו רואה את עצמו בעולם. לכן אני מזמינה אתכם לנקוט בפעולות מודעות ולשים לב לרמזים ולמסרים שאנחנו מעבירים לו. בידקו את עצמכם ושאלו האם המסרים האלה עוזרים לילד להעריך את גופו או שהם מעמידים בספק את הביטחון וההערכה העצמית שלו?

ואם אתם מרגישים שאתם מבולבלים בנושא וזקוקים ליעוץ אישי תוכלו לפנות אלי ואעזור לכם לעשות סדר בכל זירת האוכל והמסרים כך שתבינו בדיוק מה הדרך הנכונה ללוות את הילד שלכם לאורך השנים בנושא טעון זה.

מוזמנים ומוזמנות לשמוע עוד על תזונה נכונה ולקבל שלל טיפים בפודקאסט תזונה בריאה שנועד לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה.

כמו כן, אתם מוזמנים להכנס וליהנות ממגוון מתכונים בריאים באתר, שיעזרו לכם בהרכבת תפריט משפחתי בריא, טעים ומותאם אישית.

2024-05-11T20:47:00+03:00
עבור למעלה