״העיניים של מאיה מתמלאות ברק כשהיא מדברת על ממתקים. כשהיא רואה בקניון את דוכן הסוכריות הצבעוניות היא פשוט לא נרגעת עד שקונים לה שקית סוכריות, ואין מצב שנעבור איתה לקנות משהו במכולת השכונתית בלי שתסחט מאיתנו גלידה, ורצוי כמה שיותר מפוצצת בשוקולד. היא כבר מתחילה להתעגל, ובכלל, הרי כל כך הרבה סוכר פשוט מזיק לבריאות?״ 

לא רק ההורים של מאיה בת ה-7 מודאגים מהתשוקה שלה לממתקים וחטיפים. גם הורים שלא פונים אלי לצורך טיפול בהשמנה אצל ילדים מאוד מודאגים מכך שהעולם שלנו רווי בממתקים והילדים חשופים באופן יומיומי להמון גירויים שמובילים אותם לרצון לאכול מהם. 

מצד אחד היינו רוצים לדאוג לסביבה פחות מציפה בפיתויים, ומצד שני אנחנו לא רוצים להתעסק ללא הרף בהרחקת הילדים מהסיטואציות המכשילות מכיוון שזה גוזל המון זמן ואנרגיה מאיתנו ההורים, ובסופו של דבר גם לא מלמד את הילדים להתנהל נכון בעצמם אל מול הממתקים. על כן, עדיף שנשתמש באסטרטגיות אחרות, כאלה שלא ישללו מהילדים את ההנאה והסיפוק מהם ויחד עם זאת יעזרו להם ללמוד להתנהל נכון יותר אל מול השפע.

טיפ מס׳ 1 – הגישו מיוזמתכם נישנושים בריאים 

הרבה פעמים אנחנו מקווים שאיכשהו הילדים ישכחו מהממתקים, אלא שבינינו, לרוב זה לא קורה… כך יוצא שהילדים הם אלה שיוזמים את אכילת הממתק, וכשהם עושים זאת הם לא מחפשים את האפשרויות הבריאות, פשוט כי ככה מתנהגים ילדים באופן טבעי. 

אז מה כדאי לעשות?

אם נקדים את הילדים ונגיש להם מיוזמתנו (עוד לפני שהם ביקשו זאת) נישנושים בריאים, יש סבירות גדולה שהם יאכלו מהם ולא ידרשו את הממתקים הפחות טובים. לכן פשוט שימו מולם מגוון של מזונות בריאים שאתם יודעים שהם יכולים ליהנות מהם, בזמנים שאתם יודעים שהם נוהגים לבקש משהו מתוק. אתם יכולים לחפש מתכונים בריאים לילדים ולהכין להם למשל עוגה ביתית בצורת מאפינס, עוגיות ביתיות, כדורי אגוזים ותמרים וכדומה. כך תשיגו שליטה על הרכב המתוקים בלי להפוך את הנושא לאישיו. כמובן שאפשר גם להגיש פירות חתוכים יפה, ארטיקים ביתיים מפירות טחונים, שייק יוגורט עם פרי, קערית ביגלה מקמח מלא עם מטבל גבינה וירקות וכו׳, כיד הדמיון הטובה עליכם. 

טיפ מס׳ 2 – ״אל תכניסו אויבים הביתה״ – האמנם?

כמו שכולנו מכירים מדיאטות של מבוגרים זו לפעמים באמת אסטרטגיה מועילה. אבל זהירות – אליה וקוץ בה. מניעת יתר של ממתקים וחטיפים מהילדים עלולה לגרום להם להשתוקקות לבלתי מושג, בעיקר אם הם חשופים לשפע שבחוץ, ובבתים של החברים תמיד יש ממתקים, בשעה שאצלם בבית זה לא בנמצא. 

מה אני ממליצה?

פיתרון שעובד בהרבה משפחות הוא להכניס הביתה מגוון מצומצם וקבוע של ממתקים וחטיפים, כך שהחשק מצד אחד יסופק, אך במקביל הממתקים האלה יאבדו מהזוהר שלהם, פשוט כי כשמתרגלים למשהו הוא נעשה הרבה פחות זוהר. בנוסף, כשהילדים יודעים שהממתקים האלה תמיד יהיו שם בשבילם, הצורך להשיג אותם לפני שהם נעלמים יורד פלאים, והאובססיה אליהם פוחתת.

טיפ מס׳ 3 -״הוציאו את העוקץ״ מהממתק 

״אם תאכל עוף, תקבל גלידה״…

מחקרים מראים שאם מתנים אכילה של ממתק במאכל אחר מה שקורה הוא שהמאכל שחייבים ׳לצלוח׳ כדי לקבל את הממתק נתפס כמושך פחות, ולעומתו הממתק שניתן כתגמול, הופך להיות אטרקטיבי יותר, וההשתוקקות אליו גדלה עוד יותר. 

מה עושים במקום? 

בסופו של דבר צריך לזכור שברוב המכריע של המקרים ממתק קטן לא באמת סותם את התיאבון של הילדים. לכן אפשר לתת את הממתק במקביל לארוחה עצמה (הדגש הוא על משהו קטן, כזה שלא יוכל להחליף ארוחה שלמה) ואפשרו להם להחליט בעצמם מתי יאכלו אותו. יתכן שהם יעדיפו לאכול אותו דוקא לפני הארוחה, אבל הרי ממילא הם יאכלו אותו בסוף, אז מה זה משנה אם זה יקרה לפני או אחרי האוכל? באופן זה תרוויחו רגיעה בחשק שלהם ובאטרקטיביות של הממתק.

מה שאציג עכשיו דומה במקצת לרעיון הקודם כי גם הוא מרגיע את החשש ש״לא יהיה לי״. הרעיון הוא לתת את הממתק ולהגיד לילד: ״הממתק כאן, הוא שלך ומחכה לך, אתה תבחר מתי לאכול אותו במהלך היום״. כך הילד מבין שיש לו את הממתק והוא לא לחוץ שפתאום לא יאפשרו לו לאכול וכך הוא ירגיש רגוע יותר ובשליטה על הנושא.

לסיכום

המחשבה שאנחנו כהורים מחזיקים בה לעיתים, שקיימת אפשרות ריאלית למנוע מהילדים ממתקים בעולם השפע, היא אשליה מכיוון שהילדים שלנו גדלים ונחשפים מהר מאוד לעולם הממתקים המפתה והשופע שמעבר למרחב המשפחתי. נסיונות הגבלה ושליטת יתר לא רק שלא משפרים את המצב, אלא עלולים לייצר השתוקקות עצומה לבלתי מושג. לכן אסטרטגיות עקיפות כמו אלו שהצגתי בכתבה כאן הן היחידות שבאמת עובדות לטווח ארוך. 

אם אתם מרגישים שהמצב בביתכם כבר יצא קצת משליטה הייתם רוצים לקבל מענה אישי עם חליפה מותאמת בדיוק עבור הלבטים שלכם,  ניתן לפנות אלי ליעוץ והדרכת הורים.

מוזמנים ומוזמנות לשמוע עוד על תזונה נכונה ולקבל שלל טיפים בפודקאסט תזונה בריאה שנועד לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה.