הורים שילדיהם בעודף משקל מודאגים מזה מאוד ומחפשים לעזור להם בכל דרך אפשרית. הבעיה היא, שרוב ההמלצות שקיימות בתחום קשורות בעיקר לצד הטכני של כמות ואיכות המזון, אבל לא לוקחות בחשבון, שידע זה לא עוזר ללא ההבנה של הפסיכולוגיה שמאחורי האכילה. פעמים רבות קורה שהנסיון ליישם את ההמלצות ה״טכניות״ אפילו מוביל לתוצאות ההפוכות.

נשמע מוכר? האם גם אתם מנסים לעזור לילדכם לרדת במשקל, אבל לא משנה מה אתם עושים – המצב רק מחמיר והמעורבות שלכם מובילה למערכת יחסים מתוחה סביב נושא האוכל והאכילה?

על 3 דברים חשובים שכל הורה לילד בעודף משקל חייב לדעת בכדי לעזור לו לאזן את המשקל (ולמה זה כל כך חשוב) – במאמר שלפניכם. מוזמנים לקרוא, ליישם ולשתף.

עוד מעט נראה מהו הדבר החשוב ביותר שחייבים להבין כשאנחנו רוצים לעזור לילד שלנו אבל תחילה, הנה הדבר הראשון.

הדבר הראשון שחשוב להבין: תנו לילד לאכול כמו כולם בבית

הדבר הראשון שכל הורה חייב לזכור הוא שאפליה בין בני המשפחה בנוגע לאוכל עלולה לפגוע בילד ולחבל בכוונות הטובות שלכם. לעולם אל תאסרו על ילד ״שמן״ לאכול מזון מסויים בזמן שאתם מאפשרים לילד ה״רזה״ או לעצמכם לאכול אותו.

ולמה זה כל-כך חשוב?

כי בני המשפחה אמורים לתמוך זה בזה ולהרגיש שווים.

  • כשאתם לא מרשים לילד לאכול מהמזון שמוגש לכולם, הוא מרגיש שונה והמסר שהוא מקבל הוא שמשהו בו לא בסדר. הילד רואה בהגבלה סוג של עונש בגלל משקלו, שמשדר לו שהוא לא "ראוי״, והתוצאה היא שהוא ירגיש רע עם עצמו וכעס כלפי ההורים וכלפי עצמו וגופו.
  • רק מעבר לתזונה בריאה ומאוזנת יותר של כל בני המשפחה תאפשר לילד לבצע בחירות טובות יותר באוכל. הדרך הכי טובה לעזור לו לאכול טוב יותר היא בהגשת אוכל בריא ככל האפשר, לכל בני המשפחה, שיהיה זמין וטעים גם לו.

וזה עוד כלום לעומת הדבר השני…

הדבר השני שחשוב להבין: אפשרו לילד לאכול מדי פעם ממתקים וחטיפים 

הדבר השני שכל הורה חייב לזכור הוא, שיש להיזהר מאוד מהגבלת יתר של הילדים באכילת מזונות שונים, כולל דברים פחות מומלצים, כמו ממתקים וחטיפים.

ולמה זה כל-כך חשוב?

כי איסורים רק מחמירים את ההשתוקקות לאותם מאכלים אסורים, והתוצאה תהיה שהם יאכלו מהם, והרבה, בכל הזדמנות שייחשפו אליהם (כמו למשל בימי הולדת).

  • אם תעבירו לילדים בעקביות מסרים קלילים וקצרים שיעזרו להם להבין מהו אוכל בריא ומהו אוכל מזיק עבורם, הם יפנימו שאכילת ממתקים וחטיפים לא מועילה להם, ויאכלו מהם פחות ופחות.
  • רק הצבה של גבולות פנימיים, שהילד יבנה לעצמו לאורך זמן, היא אסטרטגיה מועילה ומוכחת להצלחת איזון המשקל לאורך החיים.

שום רשימה של הדברים שהורים צריכים לדעת בכדי לעזור לילדיהם לאזן את המשקל לא תהיה שלמה בלי הדבר הבא, והוא החשוב מכולם.

הדבר השלישי שחשוב להבין: הימנעו מהערות כשהילד אוכל ״לא נכון״

ולמה זה כל-כך חשוב?

כי הערות וכעס יכניסו את הילד למצב של התגוננות, ויובילו למערכת יחסים מתוחה ולא נעימה.

  • אם לא תעירו לילד בזמן האוכל הוא יהיה הרבה יותר פנוי להקשבה בהמשך. במקום ההערות בזמן אמת, שבעיקר מציקות לילד, בחרו זמן אחר, בררו עם הילד האם הוא הוא פנוי להקשבה ונהלו איתו שיחה ידידותית ונעימה בנושא.
  • זכרו שביקורתיות מובילה להתנגדות גדולה יותר ולתחושת חוסר מסוגלות עצמית. רק אם תהפכו לדמות תומכת ומעצימה, תאפשרו לילד שלכם להקשיב לכם ולעשות שינוי בהתנהגויות האכילה שלו.

לסיכום:

אין ספק שהאתגרים העומדים בפני הורים לילד בעודף משקל הם גדולים ולא פשוטים כלל.

יחד עם זאת, אימוץ של אסטרטגיות מועילות יכול לשפר את התמודדות עם הבעיה לאורך זמן. העמדת הילד במקום שוויוני, בו הוא מרגיש כמו כל אחד אחר מבני המשפחה, מתן חופש לבחור מדי פעם גם במזונות שאינם הכי מומלצים, ואימוץ אסטרטגיות של תמיכה הורית, יעזרו לכם לפתח בילד תחושת מסוגלות גבוהה יותר וכך תסייעו לו באמת להתמודד טוב יותר עם עודף המשקל לאורך כל חייו.

הצעד הבא שלכם להצלחה

אתם מוזמנים להיכנס לערוץ היוטיוב שלי ולצפות בסרטונים החדשים על אכילה רגשית בילדים. הקליקו כאן למעבר לסרטון הראשון ״מהי אכילה רגשית בילדים?״

אם עדיין לא הורדתם את המדריך שיעזור לילדיכם להרחיב את מגוון האוכל דרך משחקים, הקליקו על הקישור והורידו עכשיו את מדריך "כן משחקים עם אוכל" – באהבה ממני ולגמרי בחינם.

שתפו את המאמר אם אתם מכירים הורים נוספים שנראה לכם שהמאמר יכול להועיל להם 🙂