רוב ההורים משתדלים להקנות הרגלי אכילה בריאים לילדיהם. כשהילדים קטנים, וההורים הם אלה שאחראים לתפריט בבית ולהכנת האוכל – הם מרגישים שהשליטה על תזונת הילדים נמצאת בידיהם. אבל יום אחד הקטנטנים גדלים והולכים לגן, והכנת הארוחות עוברת לגננת או לצהרון. הורים רבים חוששים שההחלטות התזונתיות בגן לא יעלו בקנה אחד עם הכללים והגישה החשובים להם, והם מנסים להשפיע ״בשלט רחוק״ על תזונת הילדים בגן. 

נשמע מוכר? האם גם אתם מרגישים שעשיתם עבודה נהדרת בבית בהקניית הרגלי אכילה בריאים לילדים והנה הכל עלול להתקלקל במעבר לגן? האם גם לכם יש תחושה שהיכולת שלכם להשפיע על הרגלי האכילה של הילד הולכת ומצטמצמת באופן משמעותי?

על 3 טעויות שהורים רבים עושים כשתזונת הילדים עוברת לידי הגננת (ומה לעשות במקום) – במאמר שלפניכם. מוזמנים לקרוא, ליישם וכמובן לשתף.

כמו שהבנו, לא מעט הורים מודאגים מנסים להשפיע בדרכים שונות על מה שהילדים יאכלו בגן, ועל הדרך הם עושים 3 טעויות קריטיות שעלולות להזיק יותר מאשר להועיל.

טעות מס׳ 1 – מנסים להכתיב לגננת כמה לתת לילד לאכול

הטעות הראשונה של הורים המודאגים מכמות האוכל שהילד אוכל (לא אוכל מספיק או אוכל יותר מדי) היא לדרוש מהגננת להתערב – ללחוץ על הילד לאכול יותר, או להגביל את כמויות האוכל שלו. וזאת טעות מאוד גדולה, מפני שהתוצאה ברוב המקרים הפוכה מהתוצאה הרצויה: ילדים ש״דוחפים להם אוכל״ אוכלים פחות, וילדים שמנסים להגביל את כמויות האוכל שלהם – מפתחים כמיהה גדולה לאוכל גם כשאינם רעבים.

אז מה צריך לעשות?

  • קודם כל, לנשום ו… לשחרר. 
  • להבין, שברוב המקרים, המודעות העצמית של הילד לרעב ושובע תשתפר אם רק תניחו לו.

ככלל, אל תנסו להתערב באכילה של הילד בגן ב״שלט רחוק״, מפני שהדבר לא יעזור ועלול רק להזיק. במקרים יוצאי דופן, היעזרו באיש מקצוע שיידע לפעול בצורה נכונה ובעדינות המתבקשת.

טעות מס׳ 2 – דורשים שהילד יקבל בגן את סוג האוכל שהוא רגיל לאכול בבית

הטעות השנייה שהורים רבים עושים היא לדרוש מהגננת לתת לילד את מה שהוא הכי אוהב (למשל, שניצל בכל יום), כי הם חוששים שאם הילד לא יקבל בגן את מה שהוא רגיל לאכול בבית – הוא יישאר רעב. וזאת טעות מאוד גדולה, מפני שבאופן הזה הם מקבעים את הבררנות של הילד ולא מאפשרים לו להתרגל לאוכל אחר, מגוון ובריא יותר עבורו. בנוסף לכך הם גורמים לילד להיות יוצא דופן בין שאר חבריו לגן, דבר שעלול להוביל לפגיעה חברתית.

אז מה צריך לעשות?

  • להבין שאחד הדברים הנהדרים בגן הוא האכילה ביחד, שמפעילה את עקרון החיקוי ומעודדת את הילדים לטעום מאכלים שאולי לא היו מוכנים לאכול בבית.
  • ילדים, כמו מבוגרים, לא אוהבים להיות רעבים, ולכן סביר מאוד שבשלב כלשהו הם יטעמו בגן דברים שהם לא מסכימים לאכול בבית. ואם לא, במקרה הגרוע ביותר יישארו רעבים ובהמשך ישלימו את החסר בבית.

טעות מס׳ 3 – משנים את הרגלי האכילה בבית בעקבות מה שאוכלים בגן

עם המעבר לגן קורה לעיתים גם הדבר ההפוך מהמתואר בטעות הקודמת. הילד נחשף בגן ל״אוכל של ילדים״, שיותר טעים לו מהאוכל בבית ומתחיל לסרב לאוכל הביתי הרגיל והבריא יותר. ההורים מודאגים מזה שהילד אוכל פחות מבעבר ומתחילים להכין גם בבית אוכל בסגנון דומה לזה שמוגש בגן ובכך מקלקלים לאורך זמן את הרגלי האכילה הטובים שהיו נהוגים קודם בבית.

אז מה צריך לעשות?

  • גם אם הילד נחשף בגן לאוכל מסוג שונה, הוא מבין שעולם הבית וחוקיו שונים מהגן. לכן אל תדאגו, אם תהיו רגועים ותמשיכו להגיש לו את האוכל הביתי הבריא הוא בסופו של דבר ימשיך לאכול ממנו. 
  • הקפידו על קיום ארוחות משפחתיות תכופות בהן תדגימו בפני הילד את הרגלי האכילה הבריאים שלכם ותשמשו עבורו מודל לחיקוי. אין כמו דוגמה אישית של ההורים.

יחד עם זאת, במידה וזיהיתם שהאוכל בגן הוא לא בריא ונראה לכם שיש מקום להתערבות, אל תחששו לעשות זאת. משרד הבריאות הוציא לאחרונה הנחיות חדשות ומחייבות לשיפור התזונה בגנים, שיכולות לתת כיוון ברור להורים שמעוניינים לבדוק אם אכן האכילה בגן מתנהלת באופן הבריא ביותר. אני יכולה לספר לכם שבשנים האחרונות הוזמנתי ליעוץ בגנים שונים ברחבי הארץ ולאחר שינויים שערכתי בתפריטים חל שיפור ניכר באיכות התזונה בגן (וזאת בלי לשנות את התקציב ובלי מאמץ רב של חברת הקייטרינג או המבשלת בגן). לכן לא כדאי להרים ידיים אם איתרתם בעיות מהותיות באיכות התזונה בגן של ילדיכם ולפנות לעזרה מקצועית.

בסופו של עניין

לסיכום, המעבר לגן מציב בפני ההורים אתגרים לא מעטים גם בכל הקשור להתנהלות סביב האוכל. יחד עם זה, הבעיות ניתנות לשיפור, בפרט כשמדובר בילדים צעירים. כל מה שנדרש הוא הימנעות מהפעלת לחץ על הגננת והילד, ביטחון בדרככם וסבלנות, ובמידת הצורך יעוץ תזונתי מקצועי.

הצעד הבא

אם תרצו להמשיך ולקרוא על אכילה רגשית בילדים ועל נושאים חשובים נוספים בתזונה, אתם מוזמנים לעקוב אחרי כאן בבלוג (אפשר להירשם לרשימת התפוצה שלי ולקבל ממני ניוזלטר בכל פעם שיוצא מאמר חדש באתר).

אשמח לענות לכם על כל שאלה בנושא. כתבו לי בדף הפייסבוק או כאן למטה בתגובות.

אתם מוזמנים גם להיכנס לערוץ היוטיוב שלי ולצפות בסרטונים שונים הנוגעים לתזונת ילדים.

וכמובן אם אתם מכירים הורים נוספים שהנושא יכול לעניין אותם בבקשה שתפו איתם את הכתבה.

שלכם,

ענת