לפני זמן-מה הגיעה אלי נערה מתוקה בת 15 עם הוריה. נערה צעירה בגובה 1.60 מ׳ ובמשקל של 115 ק״ג… ההורים שלה סיפרו שהיא היתה עגלגלה מהילדות המוקדמת ולכן בגיל 5 הם התחילו איתה דיאטה בפעם הראשונה. מאז היא כבר עברה כל מסגרת אפשרית של דיאטה, כולל קבוצה לירידה במשקל לפני שנה וחצי, אלא שמצבה רק מחמיר משנה לשנה. ההורים אמרו שבשלב זה הם שוקלים ברצינות לעשות לה ניתוח קיצור קיבה מכיוון שמבחינתם אין שום תקווה אחרת לשינוי.

כשישבתי מולם היה לי מאוד כואב ומאוד קשה להסביר להם איך העובדה שהם הכניסו את הילדה לדיאטות מגיל צעיר הביאה אותם עד הלום. 

החלטתי לכתוב את המאמר הזה כדי להסביר איך התערבות יתר, מתוך הכוונות ההוריות הטובות ביותר, עלולה להוביל בדיוק למקום ההפוך מהרצוי. אם הילד שלכם בעודף משקל, כדאי מאוד שתהיו מודעים לכך שדרכי הפעולה הלא-נכונות עלולות לגרום לילד להילכד בתוך מעגל הדיאטות למשך שנים רבות.

מהו מעגל הדיאטה ואיך נופלים לתוכו?

ידוע לכולנו שהסטטיסטיקה העולמית בנוגע לדיאטות הרזיה היא עגומה במיוחד. כ-95% מעושי הדיאטה נכשלים במשימתם לרדת במשקל ולשמור עליו לטווח הארוך, ולא במקרה. יש סיבה טובה מדוע דיאטות נכשלות, והגיע הזמן להבין זאת.

אז מה קורה כאן בעצם?

רוב עושי הדיאטות נכנסים למעגל עגום, שבו מתחילים את הדיאטה במרץ, מבצעים את ההנחיות, יורדים במשקל (מי יותר ומי פחות), אלא שתוך זמן מסויים הכל מתפרק ולרוב חוזרים למשקל ההתחלתי (לפעמים גם צוברים עוד כמה קילו ״בונוס״), וחוזר חלילה…

דבר זה קורה בעקבות העובדה שהדיאטות הינן תכתיבים חיצוניים, שהיצמדות אליהם מפספסת את הצרכים האמיתיים של האדם, וכרוכה במלחמה פנימית מתמדת במקום לזרום באופן קל ונינוח. לכן גם מדיאטה לדיאטה הכל הופך למתיש יותר וקשה יותר לביצוע.

אלא שאנשים רבים לא מכירים שום דרך אחרת ולכן הם פשוט מנסים שוב ושוב את אותו הדבר שלא הצליח, בגירסאות שונות ומשונות. כאילו שיש איזו דיאטת קסם שאם הם רק יגלו אותה ואם רק יצליחו ״להתגבר על החולשות שלהם״, יקרה הקסם המיוחל והם ישארו רזים לתמיד. 

אצל ילדים המעגל מתחיל בדרך כלל בנסיונות ״מאוזנים״ לכאורה עם ״תפריט דיאטטי ובריא״, אלא שגם דבר זה לא שונה מכל תכתיב חיצוני אחר כפי שהסברתי מקודם, ולכן גם לא מצליח לטווח הארוך. בהמשך החיים זה מוביל לשתי תוצאות לא רצויות – או לייאוש כללי ולהרמת ידיים בכל הנוגע לשינוי בתזונה ובמשקל, או לחילופין – לדיאטות בסגנון דיאטת 17 הימים/17 הלילות /דיאטת אננס וכרוב כבוש וכל התעללות עצמית אחרת על כל ההשלכות הקשות שלה… 

למה דיאטות מסוכנות במיוחד לילדים?

חשוב מאוד להבין שדיאטות עלולות לפגוע בילדים הרבה יותר מאשר במבוגרים. לעיתים ההורים חושבים שכדאי לנסות דיאטה, ומקסימום היא לא תועיל. אלא שהבעיה היא שהנסיון עצמו עלול להיות מזיק ביותר.

כמו שהבנו, תכתיבים חיצוניים של מה וכמה צריך לאכול, כרוכים במאמץ רב, ולכן לרוב נכשלים. גם תפריט ״מאוזן ובריא״ לכאורה, לא לוקח בחשבון את הצרכים המשתנים ואת כל הפן הרגשי שמסביב לנושא ולכן בפועל לא שונה מכל תכתיב דיאטה אחר. 

עמידה בתפריט או בכללים שונים שמוכתבים מבחוץ היא דבר קשה למבוגרים, ועל אחת כמה וכמה לילדים. הילד תופס את הכישלון בהתנהלות בתוך כל זה בתור כישלון אישי שלו. הוא לא מבין שכל הקונספט בנוי לא נכון ולכן מראש כמעט ולא היה לו סיכוי… 

בהתקדם הזמן, הילד מתחיל לשפוט את עצמו דרך ה״משקפיים״ של המשקל ולייחס לעצמו תכונות של חוסר יכולת, אופי חלש, עצלות, העדר כוח רצון ועוד, שמחלחלים לכל ההתנהלות הפנימית שלו, גם בנושאים אחרים שלא קשורים לאוכל.

ככל שהילד צובר יותר חוויות של כישלון, כך הפגיעה בביטחון העצמי ובתחושת המסוגלות שלו תהיה גדולה יותר, ומכיוון שילדים נמצאים עדיין בתהליך של בניית האישיות שלהם כמובן שהם יפגעו הרבה יותר ממי שהחל לבצע דיאטה בגיל בוגר.

אז איך בכל זאת נוכל לעזור לילדים לאזן את עודף המשקל?

העובדה שלא כדאי לעשות דיאטות לילדים לא צריכה לייאש את ההורים ולמנוע מהם לעזור  לילדיהם להתאזן עם המשקל! 

הבשורה הטובה היא, שבמקום דיאטות ניתן לתרגל הקשבה לצרכי הגוף והנפש, החל מהילדות המוקדמת. למעשה, ילדים נולדים באופן טבעי עם היכולת להבין למה הם זקוקים ותפקיד ההורים הוא לנסות לעזור להם לשמור על יכולת זו במקום לקלקל אותה. בנוסף לכך, קיימות דרכים עקיפות רבות שבעזרתן תוכלו להשפיע על המשקל של הילדים, שאינן כרוכות ב״דיאטות״ ובתכתיבים חיצוניים חסרי יעילות. רק בעזרת כל אלה תוכלו לייצר הצלחה לטווח הארוך ותמנעו נזק רגשי מילדיכם.

בסופו של עניין

אם יש לילד שלכם עודף משקל תוכלו לעזור לו בהרבה דרכים, רק תעשו לו ולעצמכם טובה ענקית ואל תכניסו אותו ״לדיאטה״ או ל״תפריט בריא״ שהוא יצטרך לעמוד בו.

אתם מוזמנים לעקוב אחרי ולקרוא כתבות נוספות באתר שלי, שמסבירות מהן הדרכים הנכונות לעזור לילדים לאזן את המשקל ולאכול בריא יותר ובכיף. תוכלו לקבל טיפים נוספים גם בערוץ היוטיוב שלי.

ואם אתם מרגישים שיש לכם צורך ביעוץ אישי ובתכנון הדרך המתאימה לילד שלכם צרו איתי קשר ואשמח לעזור לכם.