רועי נכנס אלי לחדר עם אימו, שהגיעה איתו בכדי לטפל בבעיית עודף המשקל שלו. ילד בן 12, עם עיניים שחורות וגדולות התיישב בכיסא מולי, ועם כל גודלו נראה קטן. עם כל מילה נוספת שיצאה מפיה של אימו, נראה היה כאילו הוא הולך ומתכווץ… מדי פעם הוא משך בחולצה שלו בנסיון להסתיר את מראה הבטן. 

די, מספיק כבר להתבייש, אמרה לו אמא שלו, אנחנו כאן בשביל לעזור לך!… אלא שרועי רק נראה כאילו היה מעדיף להעלם באותו הרגע…

נשמע לכם מוכר? אולי גם אתם הייתם פעם במקום דומה בתור ילדים או נתקלתם בזה כהורים לילד עם עודף משקל?

בכתבה זאת אני רוצה להרחיב קצת על אחד הרגשות הקשים ביותר – רגש הבושה, שמחובר בקשר הדוק למצב של עודף משקל, ולהסביר איך נוכל לעזור לילדים שלנו לא ליפול לתוך בור הבושה, שהוא אחד הרגשות ההרסניים ביותר.

איך נוצר רגש הבושה ולמה הוא הרסני?

ילד מרגיש בושה כאשר ניטעת בו המחשבה שמשהו בו לא בסדר, לא תקין ולא מקובל. ואני לא מדברת על מבוכה או אי-נוחות, אלא בושה של ממש. ילדים בעודף משקל חווים רגש זה לעיתים קרובות.

בושה היא כנראה הרגש הנמוך ביותר בקשת הרגשות. זהו הרגש שאומר ״אני לא ראוי״. אם אשמה היא רגש שאומר ״עשיתי טעות״, בושה היא הרגש שאומר ״אני טעות״…

קשה מאוד להתמודד עם הרגש הזה, בעיקר לילדים, כי הוא נוגע בעצם קיומם. לכן גם באופן אבסורדי, בושה היא הרגש שאנחנו מתביישים בו יותר מכל… אפשר ממש לראות בשפת הגוף איך המשפט ״אל תתבייש״ גורם לאי-נוחות קשה למי שבאמת מרגיש בושה.

למה רגש בושה לא מקדם ירידה במשקל?

לכאורה, היינו מצפים שילד שגרמנו לו להבין שמשהו בו ״לא תקין״, ירצה לתקן את הדבר. בעבר, חשיבה מוטעית זו היתה רווחת מאוד (בכל תחום חינוכי) והרבה הורים ומורים ניסו לגרום לילד להרגיש בושה כדי לדחוף אותו לעשיה. למזלנו, כיום אנחנו מבינים שברגע שאנחנו גורמים לילד להרגיש בושה (ולכן להרגיש שהוא לא ראוי), הדבר רק מחליש אותו, מוביל לתחושת חוסר מסוגלות ולכן למעשה מוריד את היכולת שלו להתמודד עם הבעיה.

אלא שעל אף שהתאוריה מובנת לרובנו, עדיין קיים חוסר הבנה בנוגע לדרך שבה מטפלים בעודף המשקל בבית, ולעיתים קרובות אני נתקלת בהורים שלא בכוונה גורמים לילדיהם לחוש בושה, וכך במקום לחזק אותם ולעזור להם, רק מקלקלים.

האם לא כדאי להבהיר לילד שיש לו בעיה? 

לעיתים ההורים סבורים שהילד לא מודע לכך שיש לו בעיה, ושמחובתם להעיר את תשומת ליבו לכך. אני יכולה להבטיח לכם נאמנה שבימינו ילד בעודף משקל מודע כבר בגיל צעיר מאוד לגופו ומתפקיד ההורים לא לעורר את תשומת ליבו לעודף המשקל אלא להיפך, להרגיע אותו ולעזור לו להבין שעל אף זאת הוא אהוב ומוצלח, בלי שום קשר למראה גופו.

אני לא אומרת, חלילה, שאתם צריכים להשאיר את המצב כמו שהוא ולא לעזור לילד להתאזן עם בעיות האכילה והמשקל העודף, אלא שהדרך לעשות זאת צריכה להיות נכונה ומועילה.

איך לא תגרמו לילד שלכם להרגיש בושה?

הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות למען הילד בעודף משקל הוא לאהוב ולקבל אותו בדיוק כמו שהוא עכשיו, גם אם יש דברים שהייתם רוצים לעזור לו לשפר ולשנות.

ככל שהילד ידע יותר שהוריו אוהבים ומקבלים אותו כמו שהוא, על כל צדדיו, כך הוא ירגיש טוב יותר עם עצמו ועם גופו ויאמין בעומק ליבו שאם ירצה לשנות משהו יהיה בו את הכוח לעשות זאת.

אמירות כמו ״שמן״ על ידי ילדים בגן או בביה״ס אמנם עלולות לפגוע בילד, אלא שעוצמת הבושה והפגיעה שלו יהיו נמוכים בהרבה אם תהיה בתוכו אמונה פנימית בכך שהוא ראוי ואהוב על הוריו בכל מצב. לעומת זאת, אם גם בבית הוא יתקל בשיפוטיות ובתגובות ביקורתיות שקשורות למראה גופו, הדבר יחזק בו את האמונה הפנימית שמשהו בו באמת לא בסדר, ולכן הוא עלול לחוש בושה גדולה בהרבה.

זיכרו! ילד מאמין קודם כל לדברים שהוא שומע מהוריו ורק אחר כך למה שהוא שומע בחוץ.

אז מה עושים? 

במקום להעיר את תשומת ליבו של הילד למה שלא בסדר בו, עשו בדיוק ההיפך – העירו את תשומת ליבו לדברים הטובים שבו!

ככל שתפנו את הזרקור לכיוון המקומות בהם הוא כן מוצלח ומצליח (ולכל ילד באשר הוא יש חוזקות משלו) – כך תעזרו לו יותר להיות שלם יותר עם עצמו ולטפל בעצמו בחמלה ובאהבה. עיזרו לו לראות את הטוב שבו ולהאמין שקיימות בו יכולות שונות. ככל שהוא יאמין יותר ביכולותיו, כך תעלה המסוגלות שלו לרתום אותן לכל מה שירצה להשיג, כולל לטובת שיפור ההתנהלות בנושא האוכל.

בסופו של עניין

רגש הבושה, הקשה ביותר מכל הרגשות, והנפוץ בקרב ילדים בעודף משקל בעולמנו רודף הרזון, הוא רגש לא רצוי ולא מקדם. על מנת לצמצם ככל האפשר את הבושה שילדינו חשים בעקבות היותם בעודף משקל עלינו לעזור להם להרגיש אהובים ומוצלחים בדיוק כמו שהם, על כל צדדיהם ולעזור להם להאמין ביכולות ובחוזקות שלהם. דבר זה ייטע בהם את האמונה הפנימית שיש בהם את הכוח והיכולת להשפיע, ולכן בהמשך יהיו מסוגלים לעשות שינוי אמיתי בנושא זה.

ומה איתכם?

עד כה הצגתי בפניכם את הנושא החשוב של רגש הבושה. איך זה אצלכם בבית? נסו לשים לב האם יש מקומות בהם הילד שלכם חש בושה ועיזרו לו לצמצם אותם. מוזמנים לפנות אלי במידה ויש לכם שאלות נוספות או אם אתם זקוקים לעזרה מקצועית בהתמודדות עם עודף המשקל של ילדיכם.

לטיפים יעילים בעזרתם תוכלו להתמודד נכון יותר ובאופן עקיף עם עודף המשקל של ילדיכם כנסו לערוץ היוטיוב שלי וצפו בסרטונים קצרים ומועילים.

וכמובן שאתם מוזמנים להמשיך ולעקוב אחרי הכתבות באתר שלי ולשתף עם הורים נוספים שמתמודדים עם בעיות דומות.