כשהייתי ילדה אהבתי את סידרת ספרי ״השביעיה הסודית״, שבה חבורת ילדים מאנגליה פתרה תעלומות בלשיות. אני לא זוכרת אף אחד מהסיפורים מהספר, אבל דבר אחד נחקק בזכרוני: בכל יום, לפנות ערב, בדיוק באותה השעה היה נשמע צלצול פעמון וכל הילדים היו עוזבים את עיסוקיהם (ולא משנה כמה חשובים הם היו עבורם) וחוזרים לבתיהם כדי להספיק להגיע בזמן לארוחת הערב עם כל המשפחה. 

חבל כל-כך שבימינו כבר לא נשארו הרבה בתים שבהם ממשיכים לשבת יחד לארוחות בשעות קבועות. אכילת ארוחות סדירות נשמעת כעצה קצת טריוויאלית אבל מהנסיון שלי בעבודה מול משפחות אני רואה שהדבר לא מיושם בשטח, בעיקר כשמדובר בילדים גדולים יותר או צעירים מאוד, ואני מאמינה שאם נבין לעומק מה עומד מאחורי הרעיון נהיה מגוייסים יותר ליישום שלו.

אז קבלו 6 סיבות טובות שיסבירו לכם למה כל כך חשוב לאכול ארוחות בזמנים קבועים, בפרט בילדות.

עוד מעט נגיע לסיבות ההתנהגותיות והרגשיות אבל שתי הסיבות הראשונות משפיעות ישירות על איכות התזונה של הילדים:

סיבה טובה מס׳ 1: אוכלים, מגיעים לתחושת שובע ונרגעים

תחושת הרעב שלנו מתעוררת ומתעצמת לקראת הארוחה, וכשאוכלים ארוחה טובה ומשביעה נרגעים ושוכחים מהאוכל עד לארוחה הבאה. דבר זה תורם לכך שלא נחשוב על אוכל בין הארוחות, מה שיעזור להימנע מנישנושים מיותרים, שלא מועילים לאף אחד (בלי קשר למשקלו). 

סיבה טובה מס׳ 2: התבלין הטוב ביותר לארוחה מזינה הוא הרעב 

לא חשוב באיזה משקל הילדים, התיאבון שלהם נסתם אם הם אוכלים לעיתים קרובות מדי (בעיקר נסתם התיאבון לאוכל הבריא כי נישנושים או ממתקים הרבה יותר קל לרצות אכול גם כששבעים). לכן, כשהם מגיעים לארוחה הם פחות רוצים לאכול את האוכל המוגש בה, וכך יוצא שבהעדר שיגרת ארוחות לא אוכלים את המזון האיכותי שמכיל את כל רכיבי המזון הנכונים. זאת הסיבה שחשוב להתנסות בתחושת רעב בין הארוחות כדי לעודד את הילדים לאכול בהנאה את הארוחה המזינה.

הסיבות הבאות קשורות לנושאים התנהגותיים ורגשיים ויכולות לסייע לנו לעזור לילדינו לשמור על משקל תקין ולאזן תת או עודף משקל וזאת בלי שיכנועים/דיבורים עם הילדים:

סיבה טובה מס׳ 3: הורדת הצורך בוויכוחים וב״משא ומתן״ סביב האוכל

גבולות ברורים וידועים מראש מורידים מההורים את הצורך בוויכוחים עם הילדים, גם בנוגע לאוכל. כשברור וידוע מהם זמני הארוחות, כולל כמובן ארוחות הביניים, הילדים יודעים למה לצפות ולכן לא מבקשים אוכל מחוץ לזמנים הללו. חשוב כמובן לזכור שבזמן הארוחות ההורים לא צריכים להתערב לילדים בכמויות שהם בוחרים לאכול, אלא רק להגיש להם אוכל בריא ומאוזן תזונתית שיעזור להם להגיע לשובע.

סיבה טובה מס׳ 4: גבולות הזמן חשובים להפחתת חרדה

יש ילדים שמאוד חוששים מלהיות רעבים כי תחושת הרעב נחווית אצלם בעוצמה גבוהה. כשקיימת שיגרת ארוחות ברור לילדים מתי תגיע הארוחה הבאה, והם גם יודעים שיוכלו לאכול לשובע. דבר זה מרגיע אותם ומאפשר להם להתמודד ביתר קלות עם הרעב. בניגוד לזה, כשלא ידוע להם מתי תגיע הארוחה הבאה זה עלול לגרום להם לנשנש, כי מי יודע מה יקרה בהמשך?

סיבה טובה מס׳ 5: לימוד דחיית סיפוקים

בעולם ה״כאן ועכשיו״ שבו אנחנו חיים חשוב יותר מתמיד לתרגל דחיית סיפוקים וגבולות הזמן עד לארוחה הבאה מאפשרים תרגול טוב. הילדים לומדים לחכות רגע ולהתאפק קצת עד שיספקו את הרעב. במקביל, חשוב שגם ההורים יזכרו שהילדים לא ימותו ברעב אם לא יקבלו אוכל מיד ברגע שבו מתעוררת בהם תחושת רעב 🙂

סיבה טובה מס׳ 6: ארוחות סדירות תורמות לשמירה על חילוף חומרים תקין

מחקרים שונים שיצאו לאחרונה, וביניהם מחקריו של פרופ׳ אורן פרוי מישראל, מראים כי עדיף לאכול שלוש ארוחות סדירות וגדולות,  ולא ארוחות קטנות ותכופות לאורך כל היום, לצורך שמירה על איזון המשקל ורמות סוכר תקינות בדם. הוא גם הראה שארוחה גדולה ומשביעה בשעות הבוקר משפרת את התגובה של הגוף לסוכר במשך כל היום ותורמת לשמירת משקל, בניגוד לאכילה של ארוחת בוקר מצומצמת וארוחה גדולה בשעות הערב. כשמתרגלים לאכול בלוח הזמנים הנכון מגיל צעיר ההרגלים ישרתו אותנו להמשך החיים.

לסיכום

לו״ז מסודר של זמני ארוחות יביא את הילדים ללא דיבורים מיותרים מצד ההורים לאכול בהנאה ארוחות בריאות יותר, להיות שבעים יותר ולכן לנשנש פחות. בנוסף לכך סדר ארוחות נכון מוריד את הצורך של ההורים בהגבלות סביב האוכל, מרגיע את הילדים, מלמד שיעור חשוב בדחיית סיפוקים וגם תורם לבריאות ולפיתוח הרגלי אכילה בריאים לכל החיים. 

כדי להבין מהו ההרכב המאוזן והנכון של צלחת בארוחה אתם מוזמנים להוריד במתנה את מדריך צלחת הבריאות שלי.

ומה איתכם?

איך זה אצלכם? עד כמה ילדיכם אוכלים סדיר? אם התשובה היא שהם אוכלים ארוחות סדירות ובריאות אז כל הכבוד לכם, המשיכו בכך וזיכרו שההשקעה משתלמת! ואם לא – כדאי מאוד שתעשו זאת, גם אם הדבר כרוך במאמץ. אם אתם זקוקים לעזרה או יעוץ בנושא אתם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה.