השנה רצה וחלפה לה ובעוד רגע מתחיל החופש הגדול. לא מעט הורים לילדים בעודף משקל לחוצים ממה שעלול לקרות במהלך הקיץ. מניסיון של שנים קודמות ברור להם שהקיץ הוא תקופה רגישה במיוחד בהקשר זה. 

האם גם אתם חוששים שבקיץ הקרוב הילד שלכם שוב יעלה כמה קילוגרמים מיותרים במשקל ומתקשים למצוא דברים שיעזרו לילדיכם להימנע מאכילת יתר בחופשה הארוכה?

בדיוק לצורך זה הכנתי לכם 5 טיפים יעילים, שמתבססים על ניסיון מעשי ושיעזרו לילדים להימנע מעליה מוגזמת במשקל בקיץ הזה:

טיפ מס׳ 1: הקפידו על סדר ארוחות קבוע בתוך אי-הסדר של החופשה

במהלך החופשה סדר היום נוטה להתבלגן. פעמים רבות קורה שמתעוררים מאוחר, מדלגים על ארוחת הבוקר ובמקום זה מנשנשים עד הצהריים. לעיתים גם יוצאים לפעילויות שונות מחוץ לבית, שכוללות בין השאר נישנושים ולא אוכלים ארוחה מסודרת במשך שעות ארוכות, דבר הגורם לאכילת יתר בהמשך.

מה כדאי לעשות?

דברו עם ילדיכם, הסבירו להם את חשיבות הארוחות הסדירות וקבעו איתם סדר ארוחות בזמנים מסוימים, בבית או מחוצה לו. גם אם יוצאים מהבית הקפידו לדאוג לקחת כריך או ארוחה קלה בכדי לא להגיע למצבי רעב גדול או לשפע של נשנושים לא מתוכננים. דבר זה גם יתרום לתחושת השובע ולהרגשה שיש ״סדר בבלגן״.

טיפ מס׳ 2: החליפו נשנושים מזיקים בנשנושים בריאים יותר

כשקצת משעמם, הילדים הרבה יותר מחפשים נשנושים, גם בבית וגם בפעילויות מחוץ לבית, כמו למשל בבריכה. כדאי לדאוג לכך שיהיו בהישג ידם נשנושים בריאים ככל האפשר, שידללו את כמות הג׳אנק שהם אוכלים.

מה כדאי לעשות?

מומלץ להשאיר על השולחן בבית פירות וירקות טעימים וזמינים עבור הילדים (ועבורכם). על אף שפירות טעימים הם לא זולים כדאי לזכור שגם חטיפים ונשנושים עולים לא מעט, שלא לדבר על הבריאות שאין לה מחיר. קנו את הפירות הכי יפים, שטפו אותם והניחו במקום בולט. חיתכו לרצועות דקות מגוון של ירקות כמו גזר, פלפל, מלפפון ועגבניות שרי טריות ויפות והניחו על צלחת מול הילדים. את הממתקים והחטיפים שימרו הרחק מחוץ לטווח הראיה.

תתפלאו עד כמה זה עובד!

טיפ מס׳ 3: ארגנו לילדים פעילות גופנית (מהנה)

במהלך חופשת הקיץ לא הולכים ברגל לביה״ס, אין שיעורי התעמלות וגם החוגים למיניהם נגמרים. רוב הילדים לא ״יורדים למטה״ לשחק ולהסתובב עם חברים כמו שהיה נהוג פעם. בנוסף לכך, ילדים רבים בעודף משקל לא נוטים לבצע פעילות גופנית מיוזמתם, כך שהחופש הגדול הוא לרוב ״תקופת יובש״ בכל הנוגע לפעילות גופנית.

מה כדאי לעשות?

ראשית, חשוב שהפעילות תעשה בכיף ובשום אופן לא ״כי צריך להתעמל בשביל לרזות״… תנו לילדיכם דוגמה אישית ועיזרו להם בכך. צאו איתם לים ולבריכה, לכו איתם לגן השעשועים והפעילו אותם שם, צאו יחד לרכיבה על אופניים, שחקו איתם בכדור ובכלל, העדיפו פעילויות מהנות שאינן קשורות לישיבה פסיבית.

שנית, חפשו קייטנות שקשורות לפעילות ולספורט. אם תעבירו לילדים את המסר שספורט זה כיף ונהנים ממנו, הם לא ירגישו בהמשך חייהם שפעילות גופנית היא ״עונש״ הכרחי לשמירה על משקל ועל הבריאות. בררו איתם מה ההעדפות שלהם וחפשו קייטנות מתאימות מתוך השפע הרב שמוצע בימים אלו.

טיפ מס׳ 4: זהירות משתייה ממותקת

אחת מהמלכודות הכי גדולות של עלייה במשקל מסתתרת במשקאות מתוקים, כולל מיצים טבעיים ושייקים קנויים. קל מאוד לגמוע כוס משקה ממותק, אלא שבניגוד לשוקולד או לחטיף, שמכילים כמות דומה של סוכר וקלוריות הוא גם לא משביע כלל. כדאי לדעת שגם נקטר ומיץ סחוט טבעי מכילים בדיוק את אותה כמות הסוכר כמו במשקאות הלא-טבעיים (ולעיתים אף יותר). 

מה כדאי לעשות?

אם הדבר הראשון שהילדים יראו כשיפתחו את המקרר הוא שתיה ממותקת, סביר להניח שזה מה שהם ייקחו לעצמם. לכן, הקפידו שיהיו בבית מים קרים ונגישים, קרח וסודה למי שאוהב. אפשר גם להכין מגוון של חליטות צמחים טבעיות קרות מנענע, לואיזה, זוטה לבנה או מגוון של סוגי תה טבעי.

מומלץ להקפיא בתבניות קטנות של ארטיקים פירות טחונים במקום הארטיקים הסינתטיים ועתירי הסוכר. נסו להקפיא ענבים טבעיים מזן מתוק וכך תקבלו נישנוש ענבים קפוא טעים ובריא במיוחד.

טיפ מס׳ 5: עזרו לילדים להימנע מאכילה משעמום

עבור אנשים רבים וכמובן גם ילדים, אכילה היא פשוט עיסוק. ובאמת, אוכל הוא עיסוק כיפי, אלא שיש לו מחיר כבד, תרתי משמע, בפרט כאשר מדובר באכילת חטיפים ונשנושים. כשאין מספיק עניין בחופשה, אכילה משעמום עלולה להיות הרבה יותר מרובה מהרגיל.

אז מה כדאי לעשות?

למרות שמעט שעמום מועיל לכולנו מבחינות שונות (לא ניכנס לסיבות עכשיו) בכל זאת עודף שעמום הוא בעייתי בכל הנוגע לאוכל. לכן מומלץ לעזור לילדים למצוא עיסוקים ומסגרות מהנות. לדוגמה, יש לא מעט ילדים, בעיקר הצעירים שבהם, שלא יזמו בעצמם התקשרות עם חבר אבל אם תציעו להם לארגן זאת עבורם (דרך אמו של החבר), הם ישמחו מאוד להיפגש אתו. 

נסו גם לבלות יותר עם הילדים מחוץ לבית, עודדו אותם לפתח תחביבים שונים והראו להם שיש עוד הרבה פעילויות מהנות שאינן קשורות לאוכל.

השורה התחתונה

בבואנו לעזור לילדים לשמור על משקל תקין ולאכול מזון בריא יותר, חשוב להישאר רגועים, חיוביים ויצירתיים. רק כך נוכל באמת לקדם שינוי לטובה בלי להיכנס למאבקי כוחות מיותרים ומזיקים.