בילדותי בכל בוקר לפני היציאה מהבית ללימודים נהגתי לשבת כמה דקות ולאכול ארוחת בוקר קלה. זאת למרות שלא הסיעו אותי לבית הספר אלא הלכתי ברגל ושני ההורים שלי יצאו מהבית לעבודה מוקדם בבוקר. איכשהו בעבר זה פשוט היה חלק משיגרת היום, לא רק במשפחה שלי אלא במשפחות רבות. ההרגל הבריא הזה הולך ויורד בימינו וחבל מאוד.

כמו שכבר כתבתי בכתבה הראשונה בנושא, ארוחת בוקר תתרום ליכולות גבוהות יותר של ריכוז וקשב, לשיפור הזיכרון, למצב-רוח טוב, לרוגע נפשי ולשיפור הביצועים הספורטיביים.

אבל איך מצליחים לאמץ את ההרגל של ארוחת הבוקר לילדים כחלק מהשיגרה? 

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם בכך. 

טיפ מס׳ 1: גוונו בסוגי האוכל ועשו לעצמכם רשימת רעיונות  

מדי פעם כדאי לחפש רעיונות חדשים לגיוון ארוחות הבוקר. הגיוון מכניס רכיבים בריאים מסוגים שונים לארוחה וגם משפר את ההיענות של הילדים לאכילה. 

כדאי להכניס ירקות ופירות שונים בהתאם לעונה, לגוון בסוגי הלחמים והממרחים וכו׳.

שבו עם הילדים (במידה והם מספיק גדולים) וכיתבו את כל הרעיונות שיכולים להתאים לארוחות בוקר מזינות (על פי העקרונות שפורטו בכתבה הקודמת). תלו את הרשימה על המקרר והשתמשו בה כדי לא לשבור את הראש בכל פעם מחדש ולא לחזור על אותה ארוחת בוקר כל יום.

טיפ מס׳ 2: הכינו מראש את המצרכים הנחוצים לארוחת הבוקר

לוח הזמנים בבוקר הוא תמיד לחוץ ולכן הכנות מקדימות עשויות להועיל מאוד. כבר מזמן חלפו הימים בהם מישהו מבני הבית היה יורד למכולת לקנות לחם טרי (כן כן, פעם היו עושים זאת במשפחות רבות…). לכן הקפידו לקנות מראש את המצרכים הנחוצים לארוחת הבוקר כי מה שיש במקרר – זה מה שנאכל בבוקר. 

כדאי גם לעשות מעט הכנות מקדימות לארוחת הבוקר ולארוחת העשר בערב שלפני. למשל אפשר לשטוף ולחתוך את הירקות והפירות בערב ולאחסן בקופסה אטומה או לבשל ביצים קשות, כדי שנוכל פשוט לשלוף אותם מהמקרר בלי לבזבז זמן יקר בבוקר.

טיפ מס׳ 3: הצטרפו לילדים לארוחת הבוקר

למרות שהדבר מזכיר סצנות מסרטים אמריקאים ולא את המציאות שלנו, אני בטוחה שעם קצת תשומת לב ומודעות תוכלו גם אתם לככב במציאות היומיומית שלכם שבה אתם יושבים לאכול ארוחת בוקר יחד עם הילדים. אם תשבו יחד עם הילדים לאכול את ארוחת הבוקר תרוויחו פעמיים – גם דוגמה אישית מצויינת לילדים וגם תיהנו מארוחת בוקר איכותית עבור עצמכם.

לסיכום

אין ספק שארוחת בוקר טובה תתרום לכם ולילדיכם הרבה בריאות גופנית ונפשית לאורך היום ובכלל. לא תמיד קל לאמץ הרגל חדש כמו ארוחת בוקר איכותית אבל התפיסה של ארוחת הבוקר בתור ערך בריאותי ואימוץ של אסטרטגיות מועילות יכול לתרום מאוד לעניין לאורך זמן.

כנסו להוריד בחינם את המדריך ״צלחת הבריאות שלי״ שיעזור לכם להבין איך אמורות להיות בנויות ארוחות בריאות. אם אתם זקוקים לעזרה ברעיונות וגיוון ניתן לפנות אלי להסדרת התפריט המשפחתי.