כמעט בכל פגישת יעוץ משפחתית שואלים אותי האם מותר לילדים לשתות משקאות דיאט והאם כדאי לתת להם מוצרי מזון שמכילים ממתיקים מלאכותיים. זאת שאלה טובה כי מסתבר שבשנים האחרונות עלתה פי ארבעה כמות הממתיקים שמשולבים במזונות מוכנים מסוגים שונים ולכן הילדים נחשפים אליהם הרבה יותר מבעבר. 

בכתבה זו אני אסכם בקצרה את מה שידוע לנו כיום על נושא בטיחות השימוש בממתיקים וגם אענה על השאלה האם הם עשויים לעזור במניעת השמנה בקרב ילדים.

על אלו סוגי ממתיקים מדובר ואיפה הם נמצאים?

מדובר על ממתיקים נפוצים בשימוש וחסרי ערך קלורי – סכרין, אספרטיים, אצסולפאם קיי, סוכרלוז, נאוטיים, אדוונטיים וסטיביה.

ממתיקים מלאכותיים נמצאים בהמון מזונות תעשייתיים כגון סוכריות ללא סוכר, עוגות ועוגיות, מסטיקים, גלידות וארטיקים ואף בדגני בוקר וחטיפי ״בריאות״. הכמות הגדולה ביותר של ממתיקים מקורה כנראה במשקאות דיאט למיניהם.

האם יש עדויות לפגיעה של ממתיקים מלאכותיים בבריאות?

עד היום לא נערכו כמעט מחקרים על בטיחות השימוש בהם בילדים והדבר עוד יותר חמור כשמדובר בפעוטות כי כלל לא ברורה ההשפעה שלהם על ילדים עד גיל שנתיים – גיל קריטי של בניית מערכות הגוף והמוח. 

על פי הצהרה חדשה של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים שפורסמה באוקטובר 2019 (*ראה מקור למטה) אין מספיק מידע בכדי לקבוע האם ממתיקים מלאכותיים בטוחים לשימוש לטווח ארוך בילדים ומתבגרים.

אולם על אף שהנושא לא נחקר במידה מספקת נערכו לא מעט מחקרים שונים על ממתיקים מלאכותיים, והתוצאות שלהם לא מעודדות במיוחד:

  • מחקרים על בעלי חיים הראו שצריכת ממתיקים מלאכותיים הובילה לאי סבילות לגלוקוז ולעמידות לאינסולין, או במילים אחרות לפגיעה בחילוף החומרים התקין של הסוכר והעלאת הסיכון לסוכרת. 
  • במחקר שנערך במכון וויצמן בישראל הדגימו שהממתיקים המלאכותיים עלולים לפגוע באוכלוסיית החיידקים הידידותיים במעיים ומכאן להביא לפגיעה באיזון הגוף ובבריאות.
  • כמו כן, ישנן עדויות מסויימות להחמרת הפרעות קשב והיפראקטיביות בקרב ילדים על הספקטרום האוטיסיטי שצורכים ממתיקים מלאכותיים.

האם ממתיקים מלאכותיים עשויים להקל על השמנת יתר בילדים?

מכיוון שמדובר בחומרים חסרי ערך קלורי היינו מצפים שהם יועילו להפחתת כמות הקלוריות בתפריט ועל כן להרזיה. אלא שהמחקרים שנערכו בתחום מראים שגם אם ישנה השפעה כלשהי על המשקל הרי שהיא זניחה. יתרה מכך, ישנם מחקרים שמראים שיתכן וממתיקים מלאכותיים עלולים אפילו לגרום לעליה במשקל. הסיבה לכך היא כנראה שטעמם המתוק יכול לגרום לפגיעה בחוש הטעם ולהוביל להעדפה נלמדת לטעם מתוק יותר ולבחירות מזון פחות טובות. בנוסף לכך, יש מחקרים המראים שממתיקים עלולים להשאיר את אלה שצורכים אותם בתחושת חוסר סיפוק ולכן להוביל לאכילת יתר של מזונות אחרים.

לסיכום

הידע שקיים כיום בנוגע לבטיחות השימוש בממתיקים מלאכותיים בילדים אינו מספק, ובנוסף לכך התועלת שלהם במניעת השמנה מוטלת בספק גדול. לכן כאשת מקצוע בתחום התזונה אני סבורה שיש להיזהר מאוד בחשיפת הילדים לחומרים אלה. גם אם יתברר בטווח הארוך שהם לא מזיקים, לא הייתי הופכת את הילדים שלי לשפני נסיונות בנושא זה כי הנזק עלול להיות גדול מהתועלת…

קראו היטב את שורת הרכיבים על האריזה של מזונות ומשקאות שונים לפני שאתם נותנים אותם לילדיכם ובידקו האם הם מכילים אחד או יותר מהממתיקים שפירטתי קודם. תשומת לב לרכיבים וקניה מושכלת של מוצרי מזון תעזור גם באופן כללי להקטנת החשיפה של הילדים לתוספים תעשיתיים, שרבים מהם רק מזיקים לבריאות.

*מקורות:

*The use of nonnutritive sweeteners in children