הורים לילדים בעודף משקל נוטים להיכנס ללחץ (ולא תמיד מתון) לפני אירועים בהם מוגשת כמות גדולה של אוכל ״משמין״ כמו למשל במסיבות חנוכה, בחגיגות יומולדת וכד׳. אם אתם נמנים עליהם כדאי לכם מאוד לקרוא כתבה זו, שאמנם כתבתי אותה בעקבות שאלות שקשורות לסופגניות ולביבות בחנוכה, אבל תוכלו להשתמש בתובנות שבה בכל חגיגה או מסיבה עתירת מזונות מהסוג הלא-מועיל. 

עברו עלי הרבה שנים של נסיון בעבודה עם הורים וילדים עד שהבנתי באופן ברור את מה שאני כותבת כאן, ואני מאמינה בכך בכל ליבי.

להבין איפה כדאי להתערב 

למעשה, השאלה היא מתי להתערב ולהגביל את הילדים באכילת המזונות המזיקים ובאיזה מצבים לא נגיד שום דבר? 

כלל ברזל חשוב שאני מאוד ממליצה לכם לאמץ בכל הנוגע לאכילת סופגניות, ממתקים או כל מאכל מזיק אחר בחגיגות אומר את הדבר הבא: 

במצבים בהם כל שאר הילדים (והאנשים) שמשתתפים בחגיגה/ארוחה/מסיבה יכולים לבחור לאכול חופשי ממה שמוגש – בשום אופן אל תציבו את הילד שבעודף משקל בעמדה אחרת! 

מדוע?

כי תחשבו עד כמה זה פוגע כשכולם יכולים לאכול מה שבא להם – ורק לו לא מרשים…

ולא חשוב בכלל אם הילד עלול לאכול כמויות גדולות של מזונות גרועים. כי אם לכולם מסביב מותר ורק לו יהיה אסור הדבר יגרום לו בהכרח להרגשה מאוד לא נעימה ולתחושת קיפוח ואף השפלה. 

גם אם ברור לכם (ולרוב ברור גם לו) שהאוכל הזה לא טוב עבורו, קשה מאוד לעמוד בפיתויים כאלה באירועים. זה קשה למבוגרים, ועל אחת כמה וכמה לילדים. 

אז מה עושים?

  • נמנעים מהערות מכל סוג במהלך הארוע, כולל תגובות לא מילוליות כמו מבטים נוזפים.
  • רוצים שהילד ינסה לשפר את התנהגויות האכילה שלו באירועים? דברו איתו על כך לא בזמן אמת אלא באופן כללי, כחלק משיחות ידידותיות ונעימות על נושא שיפור הרגלי האכילה באופן כללי. ככל שתהיו מול הילד בעמדה אמפתית ותומכת יותר ותביעו את האמון שלכם ביכולות שלו, כך יגדל הסיכוי שהוא יצליח לשלוט יותר על האכילה שלו בעצמו, בגדר נבואה שמגשימה את עצמה.
  • ולבסוף, נסו להגיע עם הילד לאירועים כשהוא לא מורעב. עצה מוכרת זו (שתקפה גם למבוגרים שמנסים לשמור על משקלם), עשויה להקטין באופן ניכר את כמות המזון המזיק שהילד יאכל במהלך המסיבה.

לסיכום

עם כל הרצון שלנו לעזור לילד שנמצא בעודף משקל חשוב לדעת איפה לא כדאי לנו להתערב. כמו שאני אומרת תמיד – מאבקים לא עוזרים אלא רק מחמירים את הבעיה והופכים את המאכלים המוגבלים לנחשקים יותר. כדי לעזור באמת לילדים חייבים לחפש את האסטרטגיות המועילות אחרת רק נגרום נזק.

זקוקים לעזרה נוספת? מוזמנים לפנות אלי דרך האתר.

לעצות נוספות בנוגע לחנוכה כנסו לקרוא כתבה קודמת בנושא ההתנהלות מול האוכל בחג החנוכה.