לא מעט הורים נכנסים לאי נוחות קשה כשהם רק שומעים את המילים ״חנוכה״, ״סופגניות״, ״ספינג׳״ ו״לביבות״… מיד עולה בראשם התמונה של המאבקים עם הילדים בנוגע לכמה מאכלים עתירי שומן כדאי להם (או לא כדאי להם לאכול)… 

אז מה אני מציעה לכם לעשות?

טיפ 1: שחררו… 

אל תיכנסו למאבקים עם הילדים סביב האוכל ותנו להם ליהנות מהסופגניות, הלביבות ושאר מאכלי החג. כמו שאני אומרת תמיד – מאבקים לא עוזרים אלא רק מחמירים את הבעיה והופכים את המאכלים שאתם מנסים להגביל את אכילתם לנחשקים יותר. ככל שתציבו אותם גבוה יותר בסולם האיסורים, כך הם יראו מפתים יותר בעיני הילדים. 

כמובן שזה לא אומר שההורים לא צריכים לעשות שום דבר בנושא, אלא שזה חייב להיעשות בדרכים עקיפות ובלי דיבורים מיותרים.

לכן תנו לילדים להשביע את החשק, אבל קיראו את הטיפ השני.

טיפ 2: קנו סופגניות רק בחג עצמו

אל תמלאו את הבית לפני או אחרי החג במאכלי החנוכה, אלא עשו זאת רק במהלך החג עצמו. כך תוכלו להציב גבולות ברורים בשטח לילדים ולהסביר להם שמאכלי החג מיועדים לאכילה לצורך החגיגות והדלקת הנרות, אבל מכיוון שהם לא בריאים אנחנו לא אוכלים אותם באופן יומיומי מחוץ לחג. 

כדאי גם לקנות או להכין כמות סבירה, ללא הגזמה, של סופגניות/לביבות וכד׳ לכל אחד מבני המשפחה, וכך לא יבקשו עוד ועוד. מצד שני, אל תהיו ״קמצנים״ מדי כי אחרת חזרנו לבעיה שמתוארת בטיפ הקודם…

זיכרו שהדבר שמשפיע הכי הרבה על איכות האכילה הוא ההתנהלות בחיי היומיום ולא באירועים המיוחדים. לכן גם שחררו את נסיונות השליטה מרחוק, כי כשמחלקים לכולם סופגניות במסגרות החינוכיות, זה קורה רק בחג עצמו, שלא לדבר על זה שאין לכם יכולת שליטה על זה.

טיפ 3: נסו להכניס גיוונים בריאים בלביבות

אם אי פעם טעמתם סופגניות אפויות, סביר להניח שגיליתם שההבדל בינן לבין לחמניות הוא זניח… לכן עיזבו את הנסיונות הנואשים להכין סופגניות בריאות/דיאטטיות וכו׳. זה לא באמת עובד ובינינו – אין מצב שהילדים לא ירגישו שאתם עובדים עליהם…

אלא שבלביבות, לעומת זאת, בהחלט אפשר לגוון! זאת הזדמנות נהדרת להכין ולטעום לביבות צבעוניות ומעניינות שיש בהן ירקות שונים ואפילו דגנים מלאים וקטניות, מה שיכול להמחיש לילדים שירקות וקטניות יכולים להיות דבר טעים.

אפשרי להכניס ללביבות בטטות, קישואים, דלורית, גזר, עדשים, בורגול ועוד. יתרון נוסף הוא שבניגוד לסופגניות את הלביבות אפשרי בהחלט לאפות בלי להרוג להן את הטעם.

לסיכום 

עם קצת תשומת לב ומודעות גם בחג החנוכה אפשרי לשמור על גבולות הגיוניים באכילה של מאכלי החג עתירי הקלוריות והשומן, ואפילו ליהנות מגיוון, בלי להיכנס למאבקים עם הילדים (או עם עצמכם…). 

מוזמנים גם לנסות את מתכון לביבות הבטטה שלי, שנטרפות על ידי ילדים בהתלהבות בכל סדנאות הבישול שלי.