ההורים של נועם סיפרו לי שהם מודאגים מכך שנועם, בן השנתיים, אוכל מגוון מזון מצומצם. ״הוא נעול על המאכלים שהוא כבר מכיר ולא מתלהב (במילים עדינות) לטעום שום דבר חדש. אנחנו מבינים שהגיוון חשוב לבריאות אבל איך אנחנו יכולים לגרום לו להסכים לטעום (ולאהוב) מאכלים חדשים?״

הרבה הורים משקיעים מאמצים גדולים בקידום ההתפתחות של ילדיהם בתחומים שונים אבל לא מודעים לחשיבות ההשקעה בנושא מיומנויות האכילה, שכוללות יכולת ורצון לאכול מזונות במגוון מרקמים, טעמים, צבעים וכו׳. מיומנויות אלו קשורות להרגלי אכילה טובים יותר ותורמות לשיפור ההתפתחות הגופנית, השכלית ואפילו הרגשית של הילדים.

אז מה באמת אפשר לעשות כדי לעודד את הילדים, ובמיוחד את הצעירים שבהם, לאכול בהנאה מבחר רחב של מזונות? בכתבה זו תוכלו לקבל טיפים חשובים ויעילים שיעזרו לכם לקדם נושא חשוב זה אצל ילדיכם.

טיפ מס׳ 1: ״צעצועי אוכל״ לפיתוח מיומנויות אכילה

כל הורה מכיר את צעצועי ההתפתחות בשלבים שנועדו לעזור לילדים הצעירים לרכוש מיומנויות שונות. קיימים צעצועים ״מעודדי זחילה״, פאזלים תלת מימדיים ושלל משחקים התפתחותיים שנמצאים על מדפי החנויות ומבטיחים להורים שבזכותם הילד יתקדם מהר יותר וטוב יותר לשלב הבא. 

ואיך זה קשור לאוכל? 

המאכלים נבדלים ביניהם בריח, בטעם, בצבע, ברעש שהם עושים בפה, במרקם וכד׳. מכאן שכל מאכל הוא בעצם סוג של צעצוע… לאור העובדה שאנחנו חיים בעולם של שפע, הסביבה שלנו מלאה בהמון ״צעצועי אוכל״ שנמצאים במטבח, בסופר-מרקט, בארוחה אצל סבתא וכך הלאה.

כמו שילד מקבל למשל פאזל של צורות גאומטריות, כך אפשר לתת לו להתנסות במזונות שונים ומגוונים (רצוי בריאים כמובן, כי את המזיקים הוא כבר יכיר גם בלעדיכם…). התנסויות חוזרות ונשנות בקשת רחבה של ריחות, טעמים, מרקמים וצבעים במזון, ישמשו כמשחקי התפתחות באוכל ויעלו את המוכנות של הילד לא רק לטעום מזונות חדשים אלא גם להתרגל אליהם ולאהוב אותם.

הנה כמה דוגמאות למזונות בריאים שכדאי לילדים להתנסות בהם:

  • פירות במגוון רחב – אל תסתפקו רק בתפוח ובננה. תנו לילדים לטעום מכל מה שנמכר על המדף של הירקן.
  • ירקות – כנ״ל. כאן אפשר מבושל או טרי, שלם או חתוך גס, בסלט או בתנור. הכל הולך.
  • קינואה, בורגול ואורז מלא – כל אלה הם טעמים נרכשים ולכן אל תפחדו לתת לילדים לאכול מהם כי בדרך זו הם יתרגלו לטעמים ולמרקמים שלהם, שהם הרבה יותר גסים מפסטה או אורז לבן.
  • לחם מלא – תנו לילדים בקביעות גם לחם מלא ובכך הם יבינו שלחם מגיע לא רק בצבע לבן ובמרקם חלק ועדין אלא במגוון טעמים, מרקמים וצבעים.
  • קטניות מבושלות – הן יכולות להיות אהובות מאוד על ילדים – גרגירי חומוס, שעועית יבשה מבושלת, עדשים, אפונה וכד׳.

טיפ מס׳ 2: ״הפתעה בצלחת״ – הגישו מזון מוכר בשינוי קל

הגישו לילדים מדי פעם מאכל מוכר אבל בצורת הכנה שונה מעט. למשל במקום הקציצה הרגילה ברוטב עגבניות, הכינו את אותה הקציצה ברוטב אחר, או למשל פרגית עוף הכינו בצורת קוביות בתבשיל או כסטייק במחבת או בתנור על שיפוד.

בעת ההגשה בצורות הכנה מגוונות הילדים יוכלו להתנסות במזון שטעמו כבר מוכר להם אך יבינו שיש דרכי הכנה נוספות של אותו מזון ויפנימו את הרעיון שאותו המזון יכול להגיע בצורות שונות, בצבעים ובמרקמים שונים – ויחד עם זה הוא זה מוכר וטעים להם.

טיפ מס׳ 3: ״משחק בחנות״ – קחו הילד לירקן

ביקור בחנות לזמן קצר הוא חוויה כיפית עבור ילדים רבים. לא מדובר על כך שאתם צריכים לגרור את הילד לשעות ארוכות ומתישות של קניות בסופר ענק אלא משהו קצר בשכונה. לכו יחד לסופר או לירקן ותוך כדי ביצוע קניה קצרה תוכלו להצביע על פירות וירקות שונים וללמד את הילד דברים שונים עליהם.  למשל: למדו את הילד מה שמות הירקות והפירות השונים, שאלו את הילד באיזה צבע הירק/הפרי, הציעו לו לטעום מאחד הפירות/ירקות במהלך הקניה, ספרו לילד מה מכינים מהם – מרק/סלט וכד׳, תנו לו להריח את הירקות והפירות – למשל עשבי תיבול או מנגו מאיה בשל וריחני. 

כדאי לזכור שדוקא ירקות ופירות הם ״טעם נרכש״, כלומר טעמים ומרקמים שאנחנו לא תמיד מתחברים אליהם מההתחלה אלא לומדיםפ לאהוב אותם עם הזמן ועם החזרתיות של החשיפה אליהם. לכן עצם ההיכרות היא החשובה כאן.

טיפ מס׳ 4: ״ממתקים״ דוקא כן גדלים על העצים – צאו לקטיף פירות בעונה

בהמשך לחנות הירקות כדאי לזכור שאין כמו קטיף של פירות או ירקות מהטבע בכדי לעזור לילד להתחבר לחוויה החיובית של אכילת פרי או ירק. למשל תותי שדה, תותי עץ, דובדבנים, תפוזים ואפילו עגבניות שרי מהאדנית במרפסת. השילוב של בילוי בטבע עם טעימה של פרי טעים שנקטף לבד מהשיח או מהעץ הוא חוויה חיובית ובלתי נשכחת עבור הילדים. אני יכולה להגיד לכם מנסיון של שנים בעבודה עם ילדים שחוויות חיוביות של קטיף עוזרות לילדים להיפתח לטעמים חדשים ולהיות פחות בררנים.

לסיכום:

ככל שתאתגרו את הילדים בטעימות מגוונות יותר דרך חוויות חיוביות כך תעבירו להם את הרעיון שהאוכל מגיע בצורות, צבעים, טעמים ומרקמים מגוונים, ותגדלו ילדים שמסוגלים להתמודד טוב יותר עם מאכלים חדשים וללמוד להנות מהם. אז יאללה, לכו להשתעשע עם האוכל. ואם עדיין לא עשיתם זאת אתם מוזמנים להוריד במתנה את המדריך למשחקי אוכל.