אמא של דן, ילדון מתוק בן 3, סיפרה לי בדאגה גדולה שהיא מאוד חוששת ממה שיקרה עם האוכל במסגרת גן העיריה שהוא מתחיל השנה. עד עכשיו הוא היה בגן פרטי שבו היתה הקפדה על תזונה בריאה, אבל ממה שזכור לה מהבת הגדולה, בגן העירוני האוכל לא היה בריא במיוחד, שלא לדבר על הממתקים והנישנושים שקיבלה שם בשפע. 

אז אם הילד שלכם נכנס בשנת הלימודים הקרובה לגן או לצהרון בבי״הס וחשוב לכם שיאכל בריא, כדאי לכם מאוד להבין מה השינויים שמשרד הבריאות הכניס בשנים האחרונות לתפריט במסגרות החינוכיות, ומה אתם יכולים לעשות בעצמכם בנושא זה אם ההנחיות לא מיושמות שם כראוי.

ההנחיות החדשות של משרד הבריאות 

אם במקרה לא שמעתם על כך, בשנים האחרונות נעשתה מהפיכה של ממש, ובהחלט לטובה (!), בתקנות הנוגעות למזון שמותר וצריך להגיש לילדים בגנים ובצהרונים. אלא שישנן עדיין המון מסגרות חינוכיות שבהם הנושא לא בדיוק הופנם על ידי הנהלת הגן או הצהרון, והמצב שם עדיין גרוע מבחינה תזונתית. אלא שרוב ההורים לא מודעים לתקנות האלה ולכן גם לא יודעים לדרוש מהמסגרות החינוכיות את השיפורים שיכולים לעזור לילדים לגדול בריא יותר ולסגל הרגלי תזונה טובים יותר להמשך החיים. 

כדי שתבינו במה מדובר סיכמתי עבורכם את הדברים. אבל לפני כן אני רוצה להרחיב קצת על הנושא.

למה חשוב וכדאי לשנות את הרכב האוכל בגן?

מחקרים רבים מוכיחים שוב ושוב שחלון הזמן היעיל ביותר להשתרשות של הרגלי אכילה איכותיים לכל החיים הוא בגיל הרך. וככל שמתחילים בגיל צעיר יותר, כך טוב יותר. באופן טבעי הילדים מתרגלים למאכלים שאוכלים בגן באופן יומיומי והם אלו שהופכים להיות המאכלים המועדפים עליהם. לכן ככל שהתזונה תהיה בריאה יותר בגיל זה כך הילדים יאכלו בריא יותר בהמשך החיים, פשוט כי ככה הם הורגלו. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא שבכל מדינה בעולם יש מאכלים מקומיים מסויימים שכולם רגילים אליהם ואוהבים אותם, ולעיתים קרובות זרים שמגיעים ממקום אחר לא מתחברים למאכלים אלה ולא ברור להם למה מישהו ירצה לגעת בהם בכלל.

גם ההשפעה של הגננת על הילדים היא עצומה, וגננות איכפתיות שמעורבות בחינוך לתזונה בריאה יכולות לעשות עבודה מדהימה ולהשפיע על בריאות הילדים לשנים רבות קדימה.

מה ההורים יכולים לעשות בנוגע לתפריט בגן?

למרות שבתאוריה מנהלת הגן (או הקייטרינג בביה״ס) אמורים לדאוג לכך שתזונה תעמוד בתקנות של משרד הבריאות, זה לא תמיד קורה בשטח. שינויים באוכל לא תמיד מתקבלים בברכה, כי הם דורשים יציאה מאזור ההרגל והנוחות של כל הצדדים – מכיני האוכל, צוות הגן והילדים עצמם. לפעמים רוצים רק שיהיה ״שקט תעשייתי״ ושהילדים פשוט יאכלו בלי בעיות, אלא שאזור הנוחות הזה עולה לילדים שלנו ביוקר.

לכן לפעמים נדרשת מעורבות של ההורים, שצריכים להיות בתשומת לב ולוודא שבאמת האוכל עומד בסטנדרטים. אגב, מנסיון רב שנים כיועצת קולינרית לגנים וצהרונים אני יכולה להגיד לכם שאחרי תקופת הסתגלות הילדים אוכלים את האוכל הבריא יותר בלי שום בעיות.

הנה תמצית השינויים המרכזיים בהנחיות 

 1. מומלץ שכל מוצרי המזון המבוססים על דגנים וחיטה יהיו מלאים – לחם מקמח מלא, קוסקוס מלא, בורגול, אורז מלא, קינואה וכו׳ (מנסיון – ילדים מתרגלים ללחם מלא בקלות רבה, בפרט במרקם חלק וללא ״לכלוכי״ דגנים שלמים).
 2. חל איסור על הגשת מוצרי בשר מעובדים ותעשיתיים, ובכללם שניצל מוכן, נקניקיות, פסטרמה וכו׳ (כאן אין צורך להסביר את ההגיון שבדבר).
 3. אסור להגיש מזון מטוגן משום סוג, כולל שניצל מטוגן (כן, אפילו שניצל לא תעשייתי).
 4. יש להגיש פעמיים בשבוע קטניות כגון עדשים, גרגירי חומוס, שעועית יבשה מבושלת וכד׳ (זה בריא בצורה בלתי רגילה! ומנסיון ילדים ממש אוהבים קטניות).
 5. אמור להיות יום צמחוני אחד בשבוע על בסיס קטניות או מוצרי מזון עשירי חלבון אחרים מהצומח, לא מעובדים (אל דאגה, כל המחקרים מוכיחים שזה לא גורם למחסורים תזונתיים אלא רק משפר את הבריאות לאורך זמן, אז לא לדאוג).
 6. יש להגיש ירקות טריים או סלטי ירקות טריים בכל ארוחת צהריים (רוב הילדים משוגעים על ירקות חתוכים. נסו ותראו איך הם נחטפים בגן גם בצהריים).
 7. אסור להשתמש ברטבים מוכנים כמו קטשופ ומיונז (זה לא כל כך נורא כמו שזה נשמע. מתרגלים…).
 8. אין להכניס ממרחים מתוקים לגן ובכללם שוקולד למריחה, חלבה, ממרח תמרים וכד׳ (מאתגר אבל תתפלאו כמה שזה עובד טוב).
 9. אסור להביא חטיפים, ממתקים ושתייה ממותקת, כולל בימי הולדת, מלבד עוגה (וכן, מותר לכם בהחלט לדרוש זאת מהגננת, גם אם היא חושבת שהילדים יהיו מסכנים ומקופחים עקב כך, מה שכמובן לא נכון בכלל).
 10. הוספו מגבלות חדשות על כמויות המלח, הסוכר והשומן בתפריט (מעולה כי זה עושה סדר לכל חברות הקייטרינג).
 11. משרד הבריאות ממליץ לערב בתהליך דיאטנית ילדים מומחית לנושא הקולינריה (סוף סוף מישהו במשרד הבריאות החליט ששווה לקחת איש מקצוע ולא להשאיר את הנושא בידי חובבנים או בעלי אינטרסים).

לסיכום

ההנחיות החדשות של משרד הבריאות אמנם לא תמיד פשוטות לביצוע או להטמעה, אבל הן נועדו להסדיר את נושא התזונה בגנים ובצהרונים ולעזור לנו, ההורים, לדעת שיש מי שמשגיח מלמעלה על בריאות הילדים ולא משאיר את הנושא ליד המקרה. 

לכן בידקו מה מגישים לילדים שלכם בגן או בצהרון ונצלו את העובדה שהתקנות החדשות של משרד הבריאות הן תקנות מחייבות. במידה ומה שקורה בשטח מנוגד להנחיות בקשו לבצע שינויים – כי זאת זכותכם כהורים! 

נ.ב: אם תרצו תוכלו להעזר בי (למשל דרך ועד ההורים) כדיאטנית ילדים ויועצת קולינרית כדי ליצור שינוי לטובה בתזונה בגן באופן הנכון ביותר ועם מינימום בעיות והתנגדויות.