לפני כמה ימים הגיע אלי זוג הורים לצורך עזרה באיזון המשקל של בנם בן השבע. אחד הדברים בהם הבחנתי בשיחתנו הוא שהמשפחה אוכלת מזון חדגוני מאוד. ההורים עצמם חונכו ככה וכלל לא הבינו מדוע כדאי להכניס לתפריט המשפחתי מגוון רחב יותר של מזונות. למעשה, האב טען שעבורו האוכל הוא רק סוג של מטרד ושמבחינתו צריך לאכול, לשבוע וכל השאר מיותר. כמובן שהוא לא היחיד שחושב כך וזאת הסיבה שהחלטתי לכתוב על חשיבות הנושא ולהסביר למה כל כך חשוב לכם ללמד את הילדים לאכול באופן המגוון ביותר שתצליחו.  

אני אדבר על הנושא מההיבט הבריאותי ומההיבט הרגשי, ונתחיל בהיבט הבריאותי.

סיבה טובה מס׳ 1 לגוון באוכל: רכיבי תזונה שונים בכל סוג מזון 

למרות שאנחנו נוטים להתייחס למזונות מאותה קבוצה כמו למשל לירקות, כאל מקשה אחת, הרי שבפועל בכל סוג של ירק יש הרכב שונה. למעשה, אפשר לכתוב ספר שלם על היתרונות השונים של כל ירק בנפרד. חשוב להבין שכל ירק מספק הרכב שונה של סיבים תזונתיים, ויטמינים, מינרלים וחומרי טבע שונים, שלכל אחד מהם תפקיד אחר בשמירה על הבריאות המיטבית. 

ניקח לדוגמה בצל רגיל ובצל ירוק. לכאורה שניהם בצלים, הם די דומים בטעם ושניהם עשירים ברכיב צמחי בשם קוורציטין (נוגד דלקת ואלרגיה, אנטי-סרטני ועוד). אלא שבבצל הלבן יש גם הרבה אינולין (סיב תזונתי שמזין את החיידקים הידידותיים במעיים) והבצל הירוק עשיר יותר בברזל, בויטמין K ובחומצה פולית שלא קיימים כמעט בבצל הרגיל. שונות זאת קיימת כמובן לא רק בקבוצת הירקות אלא בכל סוגי המזון הטבעיים ובכללם פירות, דגנים וקטניות, מוצרי חלב, דגים וכו׳ וזאת אחת הסיבות שכדאי להקפיד על גיוון רחב.

לעיתים הורים מספרים לי שהילדים שלהם אוכלים ״המון ירקות״ אבל בפועל הם אוכלים רק הרבה עגבניה, מלפפון וגמבה, ולא נוגעים בשום סוג אחר של ירקות. בכך הם מפספסים את כל אותם חומרים מופלאים שיש בירקות אחרים. 

בידקו מה קורה אצלכם בבית ונסו להרחיב לא רק את מגוון הירקות אלא גם את כל שאר סוגי המזון.

סיבה טובה מס׳ 2 לגוון באוכל: שובע רגשי

כשילדים אוכלים את אותם סוגי המזונות בתדירות גבוהה הם לא מקבלים סיפוק אמיתי מהאוכל, פשוט כי זה משעמם. השיעמום מוביל לתחושה של חוסר הנאה אמיתית בארוחה, מה שעלול להוביל את הילדים לחפש אחר הסיפוק בכל מיני חטיפים וממתקים – אותם מזונות מתגמלים ועשירי טעם שנועדו רק למען ההנאה שבאכילה. כמובן שהדבר עלול להזיק לבריאות ולמי שרגיש לכך לגרום לעליה במשקל או לפגיעה בתיאבון ולאכילה מופחתת מהמזונות ההמזינים והאיכותיים יותר. 

לכן חשוב שהמזון שאנחנו מגישים לילדים (ולעצמינו כמובן) יהיה מעניין ומגוון ובכך יוביל להנאה גדולה יותר מהאוכל ולהפחתת הצורך בפיצוי בצורת נישנושים של מזונות מזיקים.

סיבה טובה מס׳ 3 לגוון באוכל: מגוון רחב של חיידקים במעיים

הסיבה השלישית, שלא ידועה למרבית האנשים, קשורה לאוכלוסיית החיידקים במעיים שלנו. וודאי שמעתם על כך שבתוך המעיים שלנו חיים להם שפע של חיידקים ומיקרואורגניזמים מסוגים שונים, ומספרם גבוה יותר ממספר התאים שבגופינו. מדובר על כ-1.5 ק״ג של חיידקים שחיים בתוך מערכת העיכול של אדם בוגר.

יותר ויותר מחקרים מקשרים את הבריאות, ואף את ההתנהגות שלנו, לנוכחות החיידקים שחיים איתנו במערכת הדוקה של יחסי גומלין. מסתבר שלכל אדם יש ״טביעת אצבע חיידקית״ משלו, כלומר תמהיל ייחודי של חיידקים. כמובן שלא אכנס כאן לעומק הדברים, אבל אציין נקודה אחת חשובה. ממחקרים מעמיקים שנעשו בשנים האחרונות עולה שככל שמגוון החיידקים במעיים רחב יותר, כך הדבר מיטיב יותר עם הבריאות שלנו באופן כללי, כולל הורדת הדלקתיות בגוף, תפקוד טוב יותר של מערכת החיסון ועוד. בשלב זה של המחקר אף אחד לא יודע איך בדיוק לשפר את תמהיל החיידקים שלנו, אבל ברור לגמרי שהחיידקים הטובים מעדיפים אוכל טבעי ונפגעים ממזון מעובד. בנוסף לכך, כל זן של חיידקים מעדיף מזון טבעי שעשיר בסוגים שונים של רכיבי מזון ובכללם סיבים תזונתיים מגוונים, ויטמינים וחומרי טבע. לכן, ככל שנגוון יותר את המזון שלנו, נוכל לטפח יותר טוב את מגוון החיידקים הטובים שלנו ובכך נשפיע לטובה על הבריאות הכוללת.

לסיכום

חשוב ללמד את הילדים שלנו לאכול מגוון רחב ככל האפשר של מאכלים מקבוצות מזון שונות ובטעמים, צבעים וריחות שונים. הדבר יועיל לא רק לאספקה תקינה של רכיבים חיוניים לבריאות, אלא גם לשובע רגשי ולטיפוח מיטבי של שותפינו המיקרוסקופיים שחיים בתוכנו ומשפיעים על הבריאות שלנו במגוון דרכים.

כדי לעזור לילדים לאכול מגוון יותר תוכלו להוריד מהאתר שלי במתנה את ״המדריך למשחקי אוכל״ ולקרוא על כך גם בכתבה  3 טעויות של הורים שיגרמו לילדים שלכם לאכול מגוון מזון מצומצם (ומה לעשות במקום)