ההורים של נעמה סיפרו לי בחרדה שנעמה בת ה-8 שלהם, עולה ועולה במשקל. ״היא כבר קצת מתביישת בגוף שלה ולאחרונה סיפרה שחברה שלה אמרה לה שהיא שמנה. הבעיה היא שנעמה אוהבת לאכול ומחפשת אוכל כל היום. אנחנו מסבירים לה שהיא אוכלת יותר מדי ושזה לא בריא לה, וזה עושה רושם שהיא מבינה, אבל בזמן אמת היא שוכחת מהכל ומבקשת תוספת. ברגע שאנחנו לא מאפשרים לה – מתחילים וויכוחים, תחנונים, כעסים ועלבונות. אנחנו פשוט מתוסכלים מהמצב״.

נשמע מוכר? האם גם אתם מתמודדים עם עודף המשקל של אחד הילדים ונדמה שכל הנסיונות לעזור עולים בתוהו? 

בכתבה קצרה זו אני רוצה להעלות למודעות 3 מצבים שיכולים להעיד על כך שקיימת בעיה בהתמודדות שלכם עם נושא האוכל והמשקל של הילד, ושכדאי לשנות זאת, לטובת כל המשפחה.

תמרור אזהרה מס׳ 1: האוכל הפך אצלכם לזירת מאבק

הכוונות שלכם טובות, וברור לגמרי שכל מה שאתם רוצים זה לעזור לילד שלכם ולמנוע ממנו את כל הבעיות והסבל שנלווים לעודף המשקל. יחד עם זאת, במידה ואתם מרגישים שנושא האוכל מקלקל את מערכת היחסים שלכם עם הילד, סימן שאתם בכיוון לא נכון וכדאי לשנות את דרכי הפעולה. הצרה היא שלא רק שהמאבקים לא מקדמים את המצב אלא הם מקלקלים את האפשרות לייצר שינוי מועיל לטובת הילד. חשוב לדעת שיש דרך לעזור שלא עוברת במסלול של וויכוחים, מאבקים ו״שיטור״ סביב האוכל.

{כתבה: 3 דברים שכל הורה לילד עם עודף משקל חייב לדעת בכדי לעזור לו לאזן את המשקל}

תמרור אזהרה מס׳ 2: הרמתם ידיים כי כבר ״ניסיתם לעשות הכל״ אבל שום דבר לא עזר

בדיוק ההיפך מהמתואר קודם, קורה שהורים שמנסים לעזור לילד שלהם בנושא המשקל, מגלים שאף אחד מהנסיונות שנעשו לא הצליח להביא לתוצאה המיוחלת. מסיבה זאת הם פשוט מתייאשים ואומרים לעצמם שאין מה לעשות כרגע, ושהילד פשוט יגדל ו״יצא מזה בעצמו מתישהו״. למען האמת יש מקרים מסויימים שזה באמת הדבר הנכון לעשות, אלא שברוב הפעמים בהחלט ישנם דברים שתוכלו לעשות כדי לשפר את המצב הקיים ולעזור לילד. כמו-כן, קורה לפעמים שיעדי הירידה במשקל הם פשוט לא נכונים ולכן ההורים חושבים בטעות שהם לא מצליחים, בשעה שהם דוקא כן. 

גם אם הילד עצמו מתנגד לטיפול חשוב לדעת שקיימות דרכים עקיפות ויעילות בעזרתן תוכלו להשפיע על הילד בלי המעורבות הישירה שלו בתהליך.

תמרור אזהרה מס׳ 3: הילד שלכם אוכל בסתר

תופעה זו נפוצה למדי ומתרחשת במשפחות רבות. לא מדובר רק על אכילה של ממתקים ונישנושים ללא ידיעת ההורים, אלא קורה גם שהילדים מסתירים מהוריהם אכילה של כל אוכל שלקחו לעצמם שלא בנוכחות ההורים. 

אכילה בסתר היא אחד המצבים הקלאסיים ביותר שניתן לראות אצל ילדים, שמרגישים שהוריהם לא מרוצים מהאכילה שלהם. ביקורת מילולית או ביקורת לא-מילולית כמו למשל מבטים מאוכזבים, וכן התערבות יתר באכילה של הילד עלולים להביא אותו בקלות רבה להסתרת האכילה ולשקרים סביב האוכל. התנהגות זאת משמשת כ״הגנה עצמית״ של הילד, שרק רוצה שיניחו לו לאכול את מה שהוא משתוקק אליו.

אם גיליתם שילדכם אוכל בסתר לעיתים קרובות בידקו היטב מה המסרים שאתם מעבירים סביב הנושא בבית ושנו אותם בהקדם.

לסיכום

התמודדות עם עודף משקל של ילדים היא לא מצב חולף ולרוב היא נמשכת לאורך זמן. אם הבעיה קיימת גם אצלכם, חשוב שלא תפספסו את אותות האזהרה שמתריעים על הסלמה שחלה סביב הנושא ושעלולה להתבטא במאבקים, באכילה בסתר או ביאוש שמוביל לויתור על כל נסיון לשיפור המצב. אם זיהיתם במשפחתכם את קיומו של אחד מתמרורי האזהרה, חשוב שלא תזניחו את הדברים, ״תחשבו מסלול מחדש״ ותפנו לטיפול מקצועי כדי לקבל פיתרונות מותאמים אישית עבור המשפחה שלכם. תוכלו גם לפנות אלי ליעוץ תזונתי משפחתי ולהדרכת הורים בתחום זה.