אמא של גאיה בת ה-11 סיפרה לי בפגישת היעוץ שגאיה חובבת נלהבת של צפיה בסרטוני בישול ובפרט אפיה. ״אני בעצמי ממש לא בשלנית, אבל גאיה אלופה למרות גילה הצעיר. התחביב שלה זה לעקוב אחרי כל מיני שפים וסרטוני הכנת אוכל. היא לוקחת משם רעיונות ומתכונים ומפנקת את כולנו במה שהיא מכינה. מצד אחד זה באמת נהדר, אבל מצד שני הבית מתמלא לעיתים קרובות בריחות אפיה ובקינוחים שממש אי אפשר לעמוד בפניהם… ועוד עכשיו בימי הקורונה, כשהיא משועממת, הההתעסקות שלה בנושא גדלה עוד יותר״.

בעקבות השיחה עם אמא של גאיה החלטתי להעלות כאן כתבה קצרה על הנושא לטובת ההורים שיש להם בבית חובבי אוכל צעירים. חשוב לדעת שמדובר גם על הילדים שלא בהכרח מוציאים לפועל את מה שהם רואים, אלא פשוט מבלים הרבה זמן בצפיה בצילומי אוכל וסרטוני בישול ברשתות החברתיות. 

מה קורה לילדים בזמן הצפיה בסרטוני בישול ותמונות אוכל?

ככלל, אין בעיה עם זה, כל עוד הדבר לא נעשה לעיתים קרובות. הבעיה מתחילה כשהצפיה הופכת לתחביב, ולפעמים אפילו לאובססיה. מכיוון שהמוח שלנו לא יודע להבדיל בין אוכל אמיתי לבין תמונה של אוכל, עצם המראה והמחשבה על האוכל מייצרים במוח גירוי חזק לאכילה. הסיבה שתכנים אלה מכונים כיום ״פורנוגרפיה של מזון״ היא שהאוכל מייצר השתוקקות שאינה יודעת שובע לעונג הפיסי והרגשי שמקורו באוכל המפתה, בדיוק כמו הפורנוגרפיה ה״קלאסית״.

מה הבעיה בכך?

שלא במפתיע, סוג האוכל שבתמונות ובסרטונים לרוב לא משתייך לקטגוריית המזון הבריא אלא בדיוק להיפך, וכולל מאכלים עתירי שומן, סוכר, מלח וקלוריות. אלה גורמים לילדים רצון לחפש אחר מאכלים דומים ומורידים את החשק לאכול מזונות איכותיים ובריאים יותר.

כמובן שדבר זה עלול לייצר הרגלי אכילה לא בריאים אצל כל הילדים, לא חשוב מה משקלם, ולפגוע בבריאות לטווח הארוך, אבל הדבר חמור עוד יותר אצל חלק מהילדים. מחקרים מראים שילדים בעודף משקל נוטים להגיב יותר מאחרים לגירויים של מזון ולכן כאשר הם צופים בתכנים שונים הקשורים לאוכל, הדבר מעורר אצלם תיאבון יתר וגורם להם לאכול הרבה יותר מאשר אם לא היו נחשפים לכך.

אז מה מומלץ להורים לעשות?

מכיוון שבמרבית המקרים ההורים עצמם (וכמובן שגם הילדים) לא מודעים להשלכות של הדבר על בעיות האכילה והמשקל, חשוב קודם כל להעלות את המודעות לבעיה. בידקו האם הילדים שלכם צופים בתכני אוכל ושימו לב איך הם מגיבים אליהם. 

כמובן שלא קל לנתק את הילדים ממה שהם אוהבים ושנתפס באופן כללי כהנאה לגיטימית, אבל במידה ואתם מזהים שקיים קשר בין הצפיה בתכנים להשתוקקות מוגזמת לאוכל חשוב שתסבירו לילדים את ההשלכות של זה על הרגלי האכילה שלהם. רק שימו לב שכדאי לעשות זאת בצורה נעימה ואובייקטיבית, בלי כעס ובלי הפחדות, כדי שהילדים ישתפו פעולה ויהיו פתוחים לשמוע את המסר.

בהתבוננות מעט אופטימית יותר על הנושא, כדאי לזכור שלא הכל שלילי בצפיה בתכני אוכל ברשתות החברתיות. הבת שלי, לדוגמה, גילתה באינסטגרם המון מאכלים טבעוניים, טעימים ובריאים, שהיא נוהגת להכין על בסיס קבוע מרעיונות שונים שהיא אספה משם לאורך הזמן. לכן, אם הילדים כבר ״מכורים״ לתכני אוכל, נסו לעודד אותם לעבור לצפיה בתכנים המציגים אוכל איכותי ובריא יותר. הרי גם סלט עשיר ומלא רכיבים צבעוניים וטובים יכול להיות מעורר תיאבון ובסופו של דבר להביא לרצון לאכול ירקות או את כל מה ששמו בו. כדאי לזכור שכל מה שהילדים צופים בו שוב ושוב נקלט ומופנם, כולל גם אוכל עשיר ברכיבים טובים כמו ירקות, קטניות, דגנים מלאים, אגוזים וכו׳.

לסיכום

אם גיליתם שהילדים שלכם צופים לעיתים קרובות ברשתות החברתיות בתכנים הקשורים לאוכל, העלו את המודעות שלהם לנושא ועיזרו להם להבין את ההשלכות של הצפיה על איכות וכמות האכילה שלהם. כמו בכל תחום, גם בנושא האוכל, תשומת לב הורית וסינון המסרים המזיקים מהסביבה תגן על הילדים שלנו ותעזור להם לגדול באופן בריא יותר.

ואם עדיין לא הורדתם את המדריך החינמי ״צלחת הבריאות שלי״, שמפרט איך מרכיבים צלחת בריאה לילדים בכל ארוחה – אתם בהחלט מוזמנים לעשות זאת כאן.