בתור ילדה הייתי ״תולעת ספרים״ ומכיוון שבהמון ספרי ילדים מוזכר גם נושא האוכל, שמתי לב שמבחר המזון עולה בהתמדה החל מהחצי השני של המאה העשרים. כבר אז הדהים אותי להשוות בין העבר הלא-מאוד רחוק, שבו תפוח נחשב פינוק ואגוז מלך היה מעדן (ראה השיר מפסח ״מלאו כיסי באגוזים״), לבין ההווה, שבו המבחר גדל פלאים ותפוח ואגוזים הפכו לאוכל משעמם. כמובן שכיום המבחר גדול פי כמה ממה שהיה בילדותי, וזה רק מתגבר משנה לשנה.

בתור דיאטנית ילדים אני נתקלת לעיתים קרובות מאוד בתופעות של בררנות אכילה, שבאופן אבסורדי הופכות להיות נפוצות יותר ויותר אצל ילדים ככל שהשפע גדל. זה קורה בכל טווח המשקלים ובכל רחבי העולם. מסתבר שהשפע הקיצוני, בדיוק כמו המחסור הקיצוני, מוביל דוקא לצמצום המבחר אצל הרבה ילדים, והבעיה היא כמובן שמדובר בהפחתת המבחר של המזונות הבריאים.

בעולם השפע הצמצום לא מגיע מבחוץ אלא נולד מבפנים, ומבחינה בריאותית אין הבדל אם הילד לא אוכל כי אין להשיג את האוכל הבריא, או כי הוא לא מסוגל להכניס אותו לפה. בסופו של דבר התוצאה היא שהאוכל האיכותי והמזין פשוט לא נאכל, ובמקומו הילדים מתעקשים לאכול מזונות שלא רק שאינם מועילים אלא רק מזיקים לבריאותם. 

בכתבה קודמת בנושא הסברתי מה הקשר שבין תעשיית המזון, טעם האומאמי ״המסתורי״ והתפתחות בעיות בריאות ובררנות אכילה אצל ילדים. אם עדיין לא קראתם אותה כדאי שתקראו אותה כדי להבין טוב יותר במה מדובר.

בכתבה הזאת תקבלו כמה עצות נוספות שיעזרו לילדים שלכם לא להתמכר למזונות מזיקים.

עצה מס׳ 1: מגישים את המזונות הבריאים מוקדם ככל האפשר, ונמנעים מחשיפה למזונות מזיקים בגיל צעיר 

כדאי לדעת שהרבה מהמזונות הטבעיים והבריאים יותר מכילים טעמים מעט ״מוזרים״ לחיך הרגיש של הילדים. כך למשל ירקות מסויימים שהם טיפה מרירים או עפיצים. גם המרקמים שלהם ואפילו הצבעים השונים עלולים להרתיע ילדים שלא התרגלו אליהם מגיל צעיר מאוד. זאת בדיוק ההיפך מהטעמים המושכים-מיידית של המזונות התעשיתיים, שהונדסו במעבדות מזון מתוחכמות כדי לגרום להם להיות טעימים מהביס הראשון. 

  • ככל שנחשוף את הילדים בגיל צעיר יותר למזונות עתירי טעמים תעשייתיים ממכרים הם בהכרח יעדיפו אותם על כל דבר אחר. לא תהיה להם הזדמנות להתרגל לטעמים של המזונות הטבעיים יותר, שלרוב לא מתקבלים בטעימות הראשונות.
  • הבשורה הטובה היא שילד שמתרגל לטעמים הטבעיים ולומד ליהנות מהם בגיל צעיר בסופו של דבר יאהב אותם לא פחות (ולרוב גם יותר) מהטעמים התעשיתיים.

עצה מס׳ 2: שמים לב למה שמכניסים הביתה

הקפידו לבדוק היטב כל מזון תעשייתי שאתם מתכננים לקנות, כולל חטיפים מלוחים, מזונות מוכנים קפואים, בשרים, תערובות תיבול וכו׳. נכון שזו קצת טירחה לקרוא מה כתוב על האריזה, אבל גם פה האותיות הקטנות עושות הבדל גדול…

  • בידקו אם רשימת הרכיבים מכילה ״מונוסודיום גלוטמט (MSG)״, ״מחזקי טעם״, ו- ״הידרוליזט של חלבון צמחי״. כל אלה הם וריאציות שונות על אותו ג׳אנק ממכר ותעשייתי שהורס לילדים את חוש הטעם. יש כיום מספיק אופציות של מאכלים מוכנים ומהירים שלא מכילים את כל החומרים המזיקים האלה.
  • שימו לב לכמויות הסוכר והמלח (נתרן) והיזהרו ממזונות שיש בהם שילוב של השניים וכמויות גדולות מהם. שילוב של סוכר ומלח ביחד נוטה להפוך את המזונות לממכרים.

והעצה האחרונה נוגעת למשפחות שבהן הילדים כבר רגילים לכל הג׳אנק התעשייתי.

עצה מס׳ 3: ״גומלים״ בהדרגה את המשפחה מהמזונות הממכרים

אל דאגה, גם ילדים (ומבוגרים) שנחשפו למזונות הממכרים יכולים להגמל מהם. אבל הדבר חייב להיעשות בהדרגה ובלי לחץ. לילדים גדולים יותר כדאי להסביר את ההגיון שבשינויים כדי לעזור לגייס את אותם לתהליך במקום להתנגד לו.

  • הפחיתו אט-אט את כמות החטיפים, מוצרי הבשר המעובדים, הרטבים מהמזרח הרחוק, אבקות המרק ושאר המזונות המזיקים שקונים הביתה. עשו זאת בהדרגה כדי לא לעורר וויכוחים מיותרים. פשוט קנו פחות ופחות מהם והחליפו אותם במזונות טובים יותר לבריאות. 
  • אל תחששו לקנות מדי פעם מחוץ לבית חטיפים או מזונות מזיקים רק כדי לא ליצור הרגשה של חסך אצל הילד. אני מבטיחה לכם שעם התקדמות תהליך ה״גמילה״, הילדים  גם ישתוקקו אליהם פחות.

לסיכום

הכי פשוט לפתח הרגלים טובים ממש מהצעדים הראשונים באכילה ולכן טוב תעשו אם תדאגו לחשיפה מוקדמת של הילדים למגוון רחב של מזונות בריאים, ובדיוק להיפך בנוגע למזונות מזיקים. זיכרו שגם אם הילדים שלכם כבר גדולים, עדיין לא מאוחר מדי ואפשרי בהחלט לשנות לטובה את התמהיל של המזון בבית לטובת הבריאות.

בשורה התחתונה

זיכרו שבסופו של דבר ההורים הם אלה שמחליטים על מה נכנס הביתה ובאיזו כמות ותדירות. אל תיתנו לחברות המזון שמייצרות מזונות מזיקים להרוויח על חשבון הבריאות של הילדים שלכם! שימו לב והיו צרכנים מודעים כדי שתעשיית המזון המתוחכמת ״לא תאכל אותנו בלי מלח״ 🙂

הצעד הבא

אם תרצו להמשיך ולקרוא על מניעת אכילה בררנית בילדים ועל נושאים חשובים נוספים בתזונה, אתם מוזמנים לעקוב אחרי כאן בבלוג (אפשר להירשם לרשימת התפוצה שלי ולקבל הודעה בכל פעם שעולה מאמר חדש באתר).

אשמח לענות לכם על כל שאלה בנושא. כתבו לי בדף הפייסבוק או כאן למטה בתגובות.

מוזמנים גם לצפות בסרטוני טיפים בתזונת ילדים בערוץ היוטיוב שלי.

וכמובן אם אתם מכירים הורים נוספים שהנושא יכול לעניין אותם אשמח אם תשתפו איתם את הכתבה!