אחד הנושאים שעולה כמעט בכל פגישה עם הורים בקליניקה שלי הוא נושא הממתקים והחטיפים בבית, ויש המון שאלות כגון: 

האם לאפשר לילדים גישה חופשית לממתקים וחטיפים?

מה עושים אם הסבים מציפים את הנכדים בערימות של ממתקים? 

איך יוצאים מהבית לגן השעשועים בלי שהילדים יחשפו לכמויות ממתקים וחטיפים דרך החברים? 

מה כדאי להחזיק בבית? 

מה אומרים לילדים על ממתקים ומה לא?

ועוד…

מבולבלים? (גם אנחנו! סתם… האמת היא שדוקא לא)

כולנו גדלנו עם מסרים שונים שקיבלנו בעצמנו כילדים, או למדנו להתנהל בדרך מסויימת אל מול נושא הממתקים לאורך חיינו כבוגרים, אבל אני מאמינה שחשוב מאוד שכל הורה יגבש לעצמו דעה מושכלת בתחום שתהיה מבוססת על מערכת הערכים והידע הנוכחיים ולא על אוטומטים שמלווים אותו מהעבר.

אני לא מתיימרת להגיד שיש לי תשובות מוחלטות לכל השאלות, להיפך, חשוב להיזהר מאוד ממי שיגיד לכם שיש רק דרך אחת להתנהל בנושא. הדבר המועיל ביותר לדעתי יהיה להיכנס קצת יותר לעומק ולהבין את הצד הרגשי וההתנהגותי שמאחורי הקלעים, ורק אז להחליט מה הכי כדאי לעשות אצלכם במשפחה.

לצורך זה אני רוצה להציג בפניכם כמה חוויות ילדות של מבוגרים, שציטטתי מתוך קבוצת פייסבוק שעוסקת בתזונה, בה אנשים שיתפו חוויות על מה שעבר עליהם כילדים בנושא הממתקים. אפשר ללמוד מהן המון.

הנה מה שאנשים סיפרו:

״יכולתי לכתוב על זה ספר… אבל בקצרה – מהרגע שאמא שלי הבינה שאני ילדה שמנמונת, הייתי צריכה לאכול ממתקים בסתר כי היה ממש מעציב אותה אם אכלתי ממתקים. לא כי היה איסור. אכלתי, אבל מבפנים הייתה תחושה שאיכזבתי אותה. ככל שהמשקל שלי עלה עם השנים ככה הייתי יותר במלחמה עם עצמי ושנאתי את חוסר השליטה שלי, והדבר הכי עצוב זה שבכלל לא בחרתי לאכול או לא לאכול מתוך עצמי ומהמטרות שלי…

״זכורה לי במיוחד חוויה של החיפוש אחרי השוקולד שאמא הייתה מחביאה בארונות, וכל צהריים היינו מחפשים ומוצאים…. איך היא לא הצליחה להבין שזה סתם משחק מחבואים ולא עובד לה? כמובן שהיו עוד דברים חוץ מהממתקים שהוגבלנו בהם. היום אני מבינה את הכוונה שלה ואת הרצון שלה לשמור עלינו אבל החוויה נשארה. שנים שזה ניהל אותי עד שעשיתי שלום עם אמא ועם הילדה הקטנה שעשתה דווקא. אחרי הרבה כעסים סלחתי לשתיהן.״

״ממתקים צריך להשיג כי לילדה כמוני עדיף פרי. אז גנבתי מחנויות.״

״לצערי אין לי חוויות ילדות עם ממתקים. יותר נכון יש לי חווייה רעה מאוד כי הם היו עבורי מחוץ לתחום. כשגדלתי הייתי קונה ואוכלת בסתר למרות ששמרו עליי מכל משמר.״

״המילה הכי גסה הייתה הקצבה. אבא שלי היה מקציב לי כמות מסוימת ואחר כך סוגר בארון. הייתי מתחרפנת בתוך עצמי, כי להביע כעס לא היה מותר. והייתה לי דודה אחת, שבכל פעם שהלכנו אליה החביאה אותי במטבח, הסתירה אותי בגופה העגול ונתנה לי לזלול המון ממתקים. קראתי לה דודת הממתקים. כשכבר עמדתי ברשות עצמי ולא גרתי בבית, פרקתי כל עול וקניתי כל מה שהיה במרכולית שמתחת למקום שגרתי בו, ודיאט קולה. המוכר תמיד היה צוחק ואומר לי – אם כבר את קונה כל כך הרבה ממתקים, תקני כבר קולה רגילה…״

״החוויה שלי היתה רעה. נתחיל בזה שאמא היתה מחביאה את השוקולד למריחה ואיך שהיא היתה הולכת לנוח צהריים היינו מחפשות (אני ואחיותיי) בכל מקום, עד זה שהיו מונעים ממני כל ממתק ועוגה. היום יודעת שזה המקום שבעיות האכילה מתחילות… לצערי…״

מה אפשר ללמוד מהסיפורים?

אי אפשר שלא לראות כמה כאב, סבל ותיסכול נגרמו בעקבות ההגבלות, הפיקוח והקיפוח. ברור לגמרי שנסיונות השליטה של ההורים מבחוץ (ולא חשוב שמקורם מכוונה טובה) לא רק שלא עזרו, אלא אף הזיקו מאוד במובן הרגשי וההתנהגותי. מה שההורים ניסו להשיג יצא לגמרי הפוך, כי בכל המקרים הילדים רק השתוקקו לממתקים עוד יותר והתוצאה היתה שהם הסתירו, שיקרו ואף גנבו כדי להשיג את הממתק האסור והנחשק.

אם נדמה לכם שכיום זה כבר לא קורה, אז אני יכולה להעיד מנסיון יומיומי בקליניקה שלי שזה קורה גם קורה. אולי לא בדיוק באותו האופן, אולי בצורה קצת פחות בוטה, אבל יש לא מעט הורים שנוהגים עם ילדיהם באופן דומה גם עכשיו, וכמו שאני נוכחת לראות שוב ושוב, התוצאות של ההגבלות לא שונות כיום ממה שהיו פעם.

אז מה כן נוכל לעשות? 

איך נוריד בכל זאת את צריכת הממתקים בלי לגרום לילדים נזק? האם לעזוב ולהרים ידיים מהחשש לפגיעה ברגשות הילדים? מצד שני, מה עם הפגיעה שעלולה להיגרם להם בגלל עודף המשקל?

התשובה שלי היא שבהחלט צריך להתערב, אבל ההתערבות צריכה להיעשות באופן עקיף בלבד, וברוב הזמן חשוב לעשות את זה מבלי שהילד יהיה מודע להתערבות שלנו. בפרט חשוב להיזהר מאוד משיח שלילי בנושא כולל הפחדות, כעס, הגבלות בוטות או אפליה בין הילדים. על דרכי התמודדות נוספות עם נושא הממתקים תוכלו לקרוא בכתבת המשך שאעלה לאתר שלי בעוד כשבועיים.

מוזמנים ומוזמנות לעוד מגוון טיפים על תזונה נכונה ושלל טיפים בפודקאסט תזונה בריאה. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה, ונועד בכדי לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.

לסיכום

כשאנחנו חיים בעולם של שפע והממתקים זמינים בכל פינה, איסור על אכילתם או הגבלות מחמירות למיניהן לא מביאים שום תועלת אלא להיפך, רק מחמירים את המצב, כמו שאפשר להיווכח במו עינינו דרך הנסיון המעשי של אנשים רבים. אם בדור הקודם לא הבינו את זה עדיין, הגיע הזמן שסוף סוף נבין זאת, ונגדל את הילדים שלנו באופן מוצלח יותר. כמו שאלברט איינשטיין אמר – ״טיפשות היא לעשות את אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות בכל פעם״, ובמקרה הזה בהחלט עדיף ללמוד מנסיון העבר של אחרים ולא לעשות את הטעויות על הילדים שלנו.

ועכשיו אליכם:

האם כבר קיימות אצלכם הגבלות ועניינים סביב הנושא וקשה לכם למצוא דרך מאוזנת כדי לעזור לילדיכם? אם כן, תוכלו לפנות אלי להדרכה אישית כדי לעזור להוריד את הווליום ולהחזיר את השלווה הביתה.