3 טעויות קלאסיות של בני נוער בנושא ירידה במשקל שמובילות בדיוק לתוצאה ההפוכה

עידן בן ה-12 ישב מולי כשהוא כולו מכווץ על הכיסא ונראה היה שכל מה שהוא רוצה לעשות כרגע זה לצאת כבר מפה. אמא של עידן, סיפרה לי שלפני חודשיים עידן התחיל לעשות דיאטה כי חשוב לו להיראות טוב. במבט מהיר יכולתי לראות ילד מתוק ובעל מבנה גוף עגלגל, עם פנים שהחלו להתחלף כבר במראה של מתבגר צעיר. עידן נולד במבנה גוף רחב ותמיד היה בנטיה למשקל מעט גבוה. אחרי שבקורונה עלה עוד יותר במשקל, החליט שנמאס לו ושהוא חייב לרזות ולבנות מסת שריר, כדי להיראות טוב יותר בעיני עצמו ובעיני אחרים. לכן הוא החליט לעקוב אחרי איזשהו יוטיובר, גורו של כושר, ובזמן האחרון התחיל ״לשכוח״ לאכול כי הוא ״לא רעב״, להימנע מכל סוג של ממתק/חטיף ומכל ״אוכל לא בריא״ וגם הוריד את רוב הפחמימות מהתפריט. מצד אחד, אימו של עידן מרוצה מכך שעידן החליט סוף-סוף לקחת את עצמו בידיים, אבל מצד שני הם הגיעו אלי כי היא קצת מודאגת ממה שהוא עושה (ובצדק). 

הסיפור של עידן לא יוצא דופן, ולאחרונה מגיעים אלי לקליניקה יותר ויותר מתבגרים עם התנהגויות אכילה וחשיבה דומות. לכן החלטתי לכתוב על כך ולהתריע על כמה טעויות מרכזיות שעושים בני נוער, גם בנים וגם בנות, כשהם רוצים לרדת במשקל. כהורים, חשוב מאוד להיות מודעים לטעויות אלו כדי לכוון את הילדים למקום נכון ובריא יותר, שגם יצליח לאורך זמן ולא יגרום להם לנזק גופני ורגשי.

הטעויות שאציג בפניכם מאפיינות לא רק מתבגרים, אלא תוקעות את כל העולם, ומפרנסות היטב את עולם הדיאטות, שמגלגל מיליארדים רבים בעולם כולו. אלא שבגיל צעיר הילדים נוטים לראות את המציאות בשחור-לבן, מושפעים הרבה יותר מפירסומות ושמועות, וכמובן שלא מסוגלים עדיין לראות את הדברים בצורה מספיק מאוזנת וביקורתית, לכן הטעויות אצלם חמורות ומסוכנות בהרבה.

טעות מס׳ 1: לחפש ירידה מהירה במשקל 

בעולם שלנו כיום הכל מהיר וקיימת אשליה שהכל יכול לקרות בן רגע ב״לחיצת כפתור״. להמון אנשים, ובפרט לצעירים יותר, אין סבלנות לבצע תהליך איטי וישנה ציפיה לראות את התוצאות כבר מחר בבוקר, למרות שבפועל, מה לעשות, המציאות עובדת אחרת.

הבעיה העיקרית היא שירידה מהירה במשקל מייצרת במקביל רעב פיסיולוגי בכל גיל, אבל בתקופת ההתבגרות, שבה מתרחשת גדילה באופן יומיומי, הרעב הופך להיות הרבה יותר קריטי ופעמים רבות בלתי נשלט. הגוף זקוק לאוכל לצורך הגדילה ו״צועק מבפנים״ – תאכילו אותי, ומהר! ככל שהרעב מתגבר, יכולת השליטה יורדת והתהליך ה״נפלא״ של הירידה המהירה במשקל מתחלף בחוסר שליטה ובתיסכול הולך ומתגבר, שיכול להתבטא בכניסה למעגלי דיאטה אינסופיים למשך הרבה שנים קדימה. 

ואם לא די בכך, מרחפת מעל הילדים הסכנה הגדולה של התפתחות הפרעות אכילה. אנורקסיה כדוגמה, היא דיאטה שהצליחה הרבה יותר מדי ״טוב״… המחקרים מעידים על כך שרוב הפרעות האכילה מתחילות להתפתח בדיוק ממצבים כאלה של דיאטות שיצאו משליטה.

טעות 2 מס׳: לדלג על ארוחות

בתפיסה האופיינית הדיכוטומית של בני הנוער, המשוואה היא ״אוכל = השמנה״. לכן נראה להם רק טבעי שככל שיאכלו פחות, כך הירידה במשקל תהיה מוצלחת ויעילה יותר.

אבל כאמור, הם לא מודעים למנגנונים ההישרדותיים היעילים למניעת ירידה במשקל, שטבועים בנו עמוק ושנועדו להגן עלינו מפני סכנת רעב. ברגע שמתחילים לדלג על ארוחות זה מוביל להתפתחות של רעב גדול, הגורם לצורך לאכול בכמויות גדולות יותר בהמשך היום, ולהשתוקקות הרבה יותר גדולה למזון עתיר קלוריות. בסופו של דבר זה מטרפד את האיזון הטבעי של תחושות הרעב והשובע, ומייצר סוג של אכילה בולמוסית, שגם מתרחשת לרוב בשעות הערב, שהן השעות הלא-נכונות לאכילה בכמויות גדולות. כמובן שדילוג על ארוחות לא רק שלא עוזר לירידה במשקל אלא מעלה את כמויות האוכל שנאכלות מהסוג הלא-נכון ובזמן הלא-נכון. נוסף על כך, התחושה של הילדים היא של חוסר שליטה וחוסר מסוגלות לעמוד ביעדים שהציבו לעצמם, מה שמוביל להמון תיסכול ולחוסר הצלחה גדול עוד יותר בהמשך התהליך.

טעות מס׳ 3: להימנע מפחמימות

בעולם הדיאטות מדברים המון על הימנעות מפחמימות כדרך לירידה במשקל. אלא שבגיל הילדות וההתבגרות הגוף לא עובד בדיוק באותו האופן כמו אצל מבוגרים. מבחינה פיסיולוגית הפחמימות נדרשות הרבה יותר בגלל הגדילה המתמדת וקצב חילוף החומרים הגבוה יותר בתקופת חיים זו. הגוף לא רק זקוק יותר לפחמימות, אלא גם מנצל אותן טוב יותר מאשר בגיל מבוגר, והימנעות מפחמימות היא אסטרטגיה לא נכונה לשינוי הרגלי אכילה לטובה בגיל הילדות וההתבגרות. הימנעות מפחמימות אצל ילדים ומתבגרים לא באמת מובילה לירידה במשקל אלא בעיקר מייצרת רעב חזק שמוביל לשבירה ול״התנפלות״ על אוכל לאחר ההימנעות. הדרך הנכונה שתוביל בסופו של דבר לאיזון המשקל היא לאזן את נושא האוכל בכללותו וממש לא להימנע מפחמימות.

*מוזמנים ומוזמנות לעוד מגוון טיפים על תזונה נכונה ושלל טיפים בפודקאסט תזונה בריאה. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה, ונועד בכדי לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.

לסיכום:

שלושת הטעויות הקלאסיות שפירטתי כאן הן לא חדשות אך ניתן לראות אותן שוב ושוב אצל ילדים ובני נוער, שלא מכירים דרך אחרת. הן מטרפדות כל שינוי אמיתי ואיזון במשקל ובהכרח מובילות לאחת משתי תוצאות גרועות. הראשונה – שבירה, תחושת כישלון, חוסר מסוגלות ומעגלי דיאטות אינסופיים ואכזריים, והשניה – הפרעות אכילה למיניהן. כהורים, חשוב לנו להכיר את הטעויות ולהיות מודעים להשלכות שלהן ותוך כדי כך להתבונן מהצד, לפקוח עין על המתבגרים ולתווך לילדים את התהליך הנכון על מנת לעזור להם באמת להגיע למקום בריא ומאוזן מכל הבחינות בנושא האוכל והמשקל.

2023-09-10T10:12:43+03:00
עבור למעלה