כשהבת שלי היתה קטנה, בשיא החורף, הסייעת המשקיענית בגן שלה העלתה רעיון נהדר – לערוך פעילות הכנת מרק עם הילדים. אלא שהסתבר שהיא תיכננה להכין אותו רק מאבקת מרק עם אטריות דקות. כששאלתי למה היא לא רוצה להכין את המרק על בסיס ירקות, ענתה הסייעת שילדים לא אוהבים ירקות… לשמחתי הצלחתי לשכנע אותה לתת צ׳אנס למרק איכותי ואמיתי. הרשימה הוחלפה והילדים ערכו יום פעילות נהדר של בישול מרק ירקות, שהיה הצלחה מסחררת. הם קילפו, חתכו, קצצו ובישלו וכמה לא מפתיע – בסוף כמובן אכלו בתיאבון רב את מרק הירקות העשיר שהכינו במו ידיהם. 

הדעות הקדומות שלנו כהורים (או כגננות/ מנהלי צהרונים וכו׳…) עלולות להשפיע לרעה על העדפות הטעם של הילדים שלנו. לכן לא כדאי להניח מראש שום דבר ופשוט לתת לילדים את ההזדמנות להתנסות ולהחליט בעצמם מה יאהבו ומה לא.

קבלו עוד 3 טיפים קצרים בנושא זה, ואין מילים בפי להסביר לכם כמה הם חשובים:

טיפ מס׳ 1: עקביות, עקביות, עקביות

הגישו בהתמדה ובעקביות לשולחן המשפחתי ולילדים מגוון רחב ככל האפשר של ירקות ופירות, תבשילים, סלטים, מרקים וכל מה שיעלה על דעתכם. ככל שתעשו זאת בגיל צעיר יותר ובהתמדה – כך תצליחו להרגיל אותם טוב יותר לאכול מהם בהנאה.

טיפ מס׳ 2: ״פוקר-פייס״ 

יש הורים שבעצמם לא אוהבים מזונות שונים, וזה בסדר. אבל למה להעביר את הדבר גם לילדים שלכם? אז אם אתם מגישים ירק/פרי/מאכל כלשהו שאתם עצמכם לא אוהבים, בשום אופן אל תראו את הסלידה שלכם ממנו לילדים. כמובן שאין צורך בהגשת מאכלים שאתם ממש לא יכולים לסבול בעצמכם, אלא כאלו שאתם סתם לא אוהבים, אבל כן הייתם רוצים שהילדים יאכלו אותם, מכיוון שהם בריאים.

טיפ מס׳ 3: אל הלא-נודע… 

לכו לסופר/ ירקן וחפשו ירקות או פירות חדשים שעדיין לא טעמתם בעצמכם. חפשו בגוגל, שאלו את הירקן או את גוגל מה עושים איתם ותתחילו להתנסות בעצמכם. נצלו את עולם השפע בו אנחנו חיים… אני בטוחה שגם אתם תהנו לגלות עולם של טעמים ועל הדרך ״תדביקו״ בזה את הילדים.

לסיכום

כולנו רוצים שהילדים שלנו יאכלו בריא. לכן פשוט תנו לילדים שלכם את התנאים הטובים ביותר להצלחה, שכוללים חשיפה מרובה למגוון מזונות, ואת השאר הילדים כבר יעשו בעצמם. 

אם כבר יש לכם ילדים בררנים בבית אתם מוזמנים לפנות אלי ליעוץ ויחד נמצא את הדרך לשפר את המצב. 

מוזמנים ומוזמנות לעוד מגוון טיפים ואוכל בריא, מתכוני בריאות, ושלל נושאים חשובים בפודקאסט תזונה בריאה (בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית מומחית לילדים מעל 25 שנה). הפודקסט נועד לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.