בכתבה זו תקבלו כמה רעיונות פרקטיים, פשוטים ויעילים לעידוד אכילה של ירקות. העיקרון שעומד בבסיס הוא שילדים זקוקים לחוויות חיוביות עם האוכל שאנחנו רוצים לעודד את אכילתו וככל שהחוויה תהיה חיובית יותר, כך הילדים ישתפו יותר פעולה. זיכרו שזה יעבוד הרבה יותר טוב אם תעשו את הכל בלי שכנועים מיותרים ובאווירה נעימה ו״נון-שאלנטית״, כלומר בלי להראות לילדים שאתם מצפים מהם למשהו או מתאכזבים כי לא עשו את מה שציפיתם. 

אז הנה ה״טריקים״ ורק כדאי לדעת שהם עובדים נהדר עם רוב הילדים שממעטים בירקות אבל כנראה יצליחו פחות עם ילדים בררנים במיוחד שלא מוכנים כלל לגעת בירקות (מצב כזה דורש התערבות מקצועית מעמיקה ומורכבת יותר).

טריק 1: ״אפריטיף״ ירקות

בזמן שהילדים רעבים ומחכים להגשת האוכל בארוחה הניחו על השולחן את הירקות, ממש מול האף של הילדים, חתוכים לרצועות ומוגשים בצורה נחמדה על הצלחת. אל תגידו אף מילה, פשוט שימו את הצלחת מולם. יש סיכוי גבוה שכך הם יאכלו מהם בכמות יפה עוד לפני הארוחה עצמה, ואז גם לא תצטרכו לדאוג שהם לא בוחרים בירקות במהלך הארוחה.

טריק 2: ״אפקט הארנב״

כשהילדים יושבים להכין שיעורי בית או מבקשים מכם לשבת איתם ולשחק יחד, גשו אליהם עם מקל גזר ארוך, מלפפון ירוק ועסיסי או כל דבר אחר בסגנון, וכרסמו אותו בכיף בלי להגיד להם כלום או להציע להם ביס. סביר שמהר מאוד הילדים ידרשו לקבל גזר משל עצמם. ואגב, ככל שהמקלון של הגזר ארוך יותר, כך זה יעבוד טוב יותר… ובכלל, איכלו ליד הילדים בלי להציע להם מהאוכל שלכם. תאמינו לי שבשלב כלשהו הם כבר ידרשו לקבל את אותו הדבר.

טריק 3: גייסו ״סלב״

אם יש לילד שלכם בן-דוד בוגר, בת-דודה אהובה במיוחד או בן משפחה נערץ, אפשר לבקש מהם מדי פעם להושיב לידם את הילד ולאכול על ידו ירקות שהם אוהבים בעצמם, בתענוג רב ובהנאה מרובה. תתפלאו כמה זה יכול להעלות את הסיכוי שגם הילד שלכם ירצה לאכול את זה גם הוא.

טריק 4: ״צ׳ופ-צ׳ופ״

לפעמים צורות חיתוך מעניינות יכולות להוביל לרצון לאכול ירקות מסויימים, בעיקר מכיוון שזה יוצר עניין. קחו קולפן ירקות, קלפו גזר כך שיהיה נקי מהקליפה החיצונית המרירה ואז המשיכו לקלף עוד. קילופי הגזר ממש כיפיים לאכילה ואפשר לפזר אותם יפה בצלחת ולאכול אותם יחד עם שאר הארוחה. את אותו הדבר אפשר לעשות עם ירקות קשים אחרים כמו קולורבי ואפילו סלק. תוכלו גם להשתמש בקורצני עוגיות ולחתוך כוכבי מלפפון, לבבות גמבה, מעוייני עגבניה וכדומה. הצורות המעניינות מעודדות את הרצון לטעום אותן.

טריק 5: דיפ (מטבל) בצד הירקות

חלק מהילדים מאוד מתלהבים מהרעיון של טבילת הירקות בתוך רוטב, שמטשטש את הטעמים המרירים לעיתים של הירקות, והופך את החוויה למעניינת יותר. אפשר להכין טחינה, גבינת שום-שמיר ביתית (תתפלאו, זה שילוב טעמים שלא מעט ילדים ממש מתחברים אליו), רוטב שמן זית ובלסמי עם מלח גס, רוטב פסטו וכד׳. אפשרי גם להוסיף מקלוני ביגלה מקמח מלא בצד הירקות ולהפוך את הכל לארוחת ביניים קלה במקום חטיף תעשייתי או ממתק.

לסיכום

אם תשתמשו בטריקים הללו של "מתכוני בריאות"בתדירות גבוהה יחסית תגלו שצריכת הירקות בבית עולה ולא רק זה, אלא שהחוויה של הילדים סביב אכילת הירקות תהפוך להיות נעימה יותר ותעזור להם להתרגל ליהנות מירקות לכל החיים. לכן רישמו בפניכם את הדברים ואל תשכחו ליישם אותם לעיתים קרובות.

ועכשיו אליכם

אם הילד שלכם בררן במיוחד ואתם רוצים לעזור לו באופן אישי יותר, אתם מוזמנים לפנות אלי לפגישת איבחון בה תקבלו ניתוח מקצועי של המצב ותוכנית פעולה סדורה שתעזור לכם לשפר את הבררנות ולפתוח את היכולת לאכול מאכלים חדשים.

מוזמנים ומוזמנות לעוד מגוון טיפים ואוכל בריא, מתכונים בריאים, ושלל נושאים חשובים בפודקאסט תזונה בריאה (בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית מומחית לילדים מעל 25 שנה). הפודקסט נועד לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.