ההורים של דין בן ה-8 ישבו מולי וסיפרו לי שהם מודאגים מאוד מכך שהוא הולך ועולה במשקל בשנים האחרונות. בשיחה עלה שדין סובל מהפרעת קשב. הם מעולם לא חשבו שיש איזשהו קשר בין הפרעת הקשב לנושא המשקל והאכילה, אבל אחרי שנכנסנו לעומק הדברים הסתבר שבהחלט ישנו קשר כזה. 

מהבירור עלה שבבוקר הוא כמעט ולא אוכל כלום כי הריטלין סותם לו את התיאבון, אבל לעומת זאת אחרי שחוזר הביתה מהלימודים, הרעב לא נגמר והוא לא מפסיק לאכול. כמו כן, בכל פעם שמישהו בבית מתיישב לאכול הוא מצטרף לארוחה בהתלהבות, וכשעוברים ליד המכולת הוא ״חייב״ שיקנו לו משהו טעים כאן ועכשיו. באופן כללי היכולת שלו לעמוד בפני גירויים מהסביבה נמוכה מאוד וכשהוא רואה או אפילו מריח אוכל הוא רוצה אותו תיכף ומיד.

למה זה קורה? ואיך עוזרים לילדים שיש להם הפרעות קשב וריכוז בשילוב עם עודף משקל (אבל לא רק) לעשות קצת יותר סדר בבלאגן?

בכתבה זו אסקור בקצרה את הנושא ואתן לכם כמה טיפים להתמודדות טובה יותר עם נושא האכילה בנוכחות הפרעות קשב ופעלתנות יתר (ADHD).

האם יש קשר בין הפרעות קשב לבין השמנה?

ראשית כל, חשוב לדעת שגם המחקרים מראים כי הפרעות קשב מעלות את הסיכון לעודף משקל. המחקרים מהעולם ומישראל, מראים שילדים עם ADHD סובלים אפילו עד כדי 70% יותר מהשמנה מאשר כלל הילדים! הבסיס לכך הוא כנראה שילוב של כמה גורמים מרכזיים וביניהם האימפולסיביות שמתלווה למצב שמובילה לחוסר היכולת לשלוט בדחפי האכילה, שימוש באוכל כ״רגיעון״, וכן העדר יכולות תכנון וסדר באכילה. 

זאת ועוד, מכיוון שהפרעות קשב הן מאוד תורשתיות, במשפחות לא מעטות גם ההורים עצמם סובלים מהן, וזה מוביל בפני עצמו לקשיים בהתארגנות יעילה ומסודרת בנושא האוכל והאכילה בבית, מה שכמובן לא תורם לשיפור המצב. 

הבשורה הטובה היא שניתן להקל ולשפר את הדברים דרך העלאת המודעות ועבודה על הגורמים שמפריעים להתנהלות בנושא. 

קבלו כמה טיפים טובים לעזרה באיזון האכילה:

1. עיזרו לילדים לעשות סדר בלו״ז האכילה

שיגרת אכילה מסודרת היא אחד מעמודי התווך העיקריים להסדרת המצב. לכן, למרות שלוח זמנים מוגדר מראש לזמני אכילה (ואי-אכילה) עלול להיתפס כנוקשות, אני ממליצה עליו בחום, בפרט כשמדובר בהפרעות קשב. מנסיון בהדרכת משפחות רבות, אני יכולה להעיד שסדר וגבולות ברורים וידועים מראש מרגיעים את הילדים יותר מכל דבר אחר, ובפרט את אותם ילדים שגם כך הכל אצלם נוטה להיות כאוטי. בנוסף לכך, חלק מהילדים שחווים חוסר שקט פנימי עלולים להשתמש לעיתים קרובות מדי במזון כדרך לוויסות והרגעה, ועבורם עוד יותר חשוב להבנות את הגבולות.

לכן הגדירו מראש את זמני הארוחות העיקריות, כמו גם את ארוחות הביניים והחטיפים, ודאגו שיהיה ברור לכולם בבית שלא ניגשים כל רגע לאכול, אלא רק בזמנים המיועדים לכך.

במידת האפשר, נסו גם לכנס את כל בני המשפחה לארוחה משותפת, במקום שכל אחד יאכל בזמן אחר, זאת על מנת שהילד עם הפרעת הקשב לא יתגרה בכל פעם מהריחות ומהתבוננות באכילה של אחרים, ובעקבות זאת יאכל מעבר לכמות המתאימה עבורו.

2. הקפידו על ארוחת בוקר עוד לפני שיוצאים מהבית למסגרות

בהמשך לנושא זמני הארוחות, לילדים שנוטלים ריטלין, ארוחת הבוקר לפני היציאה ללימודים היא עוד יותר חשובה, מכיוון שהילדים מאבדים את התיאבון בהשפעת הריטלין ואז לרוב לא יכולים לאכול כלום עד הצהריים המאוחרים/אחה״צ. זה כמובן משאיר את המוח ללא הזנה ראויה ופוגע מאוד ביכולות הריכוז, הפגועות ממילא. בנוסף לכך, ילדים שלא אוכלים כראוי עד הצהריים עלולים להיות מורעבים אחה״צ ובערב ואז להפריז בכמויות בחלק השני של היום או לנשנש עוד ועוד, בלי יכולת שליטה. לכן הקפידו שהילדים יאכלו כראוי החל מהבוקר.

3. שבו לאכול ביחד עם הילדים 

לילדים עם הפרעות קשב מאוד קשה לשבת סתם ולאכול נטו, בלי שום ״אטרקציה״ נוספת. במידה ואתם מושיבים אותם לאכול לבד, יש סבירות גבוהה שהם יידבקו למסך כלשהו, מה שלרוב יוביל לאכילת כמויות מזון גדולות מדי, לאכילה ללא תשומת לב ולאיבוד ההקשבה לתחושות הרעב והשובע. הנסיון לקחת מהם את הסחות הדעת בדרך כלל מוביל להתמרמרות ולמאבקים. במקום זאת, יהיה הרבה יותר פשוט ומועיל אם תשבו יחד לארוחה משותפת, שבמהלכה תכריזו על הפסקה מהמסכים ומהמשחקים. האכילה המשותפת בחברת ההורים בארוחה תפחית את ההזדקקות להסחות דעת ותעזור לילדים להתרכז יותר באכילה, להתחבר לתחושות הפנימיות של הגוף ולאכול באופן מאוזן יותר.

לסיכום

הפרעות קשב עלולות להוביל לאכילה לא מסודרת בכל המובנים, ולכן גם לעליה במשקל. תשומת לב לגורמים שמובילים לחוסר סדר והקפדה על גבולות הוריים ברורים בנושא זה, יכול לעזור מאוד לשפר את הרגלי האכילה לטווח הקרוב ולהשפיע לטובה על המשקל בטווח הרחוק.

בכתבת ההמשך אני סוקרת גורמים נוספים שמשפיעים על האכילה וניתן להמשיך ולקרוא עוד על הנושא.

אני מזמינה אתכם\ן לעוד מגוון רחב של טיפים על תזונה נכונה, וטיפים יעילים בפודקאסט תזונה בריאה. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה, ונועד בכדי לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.