האם מוצרי חלב הם בריאים לילדים או דוקא עלולים לגרום לנזקים כמו אלרגיות, ליחה, החמרת בעיות אוזניים וכו׳? הויכוח בנושא קיים כבר שנים, וכל צד משוכנע באמת שלו. אם גם אתם מבולבלים בנושא, אתם כנראה בחברה טובה. כדיאטנית קלינית ותיקה אני לא מתכוונת לקחת פה צד, כי כנראה שלא אצא מזה בטוב 🙂 אבל, מה שברור הוא שהרבה משפחות מוכנות כיום לשלב תחליפי חלב מהצומח במקביל למוצרי החלב הרגילים, כדי לצמצם את כמויות החלב הנצרך בתפריט, מסיבה בריאותית או על מנת לשמור על הסביבה. אלא שלא תמיד ברור איזה תחליפי חלב מומלצים לילדים מתוך מגוון תחליפי החלב שרק הולך וגדל על המדף.

בכתבה זו אני רוצה להציג 3 עובדות פחות מוכרות על איכותם של מוצרי חלב ותחליפי חלב שונים מהצומח, כדי לבחור בתבונה את מה שבריא למשפחה שלכם ולהקפיד על תזונה נכונה. 

עובדה מס׳ 1: רוב תחליפי החלב לשתיה הם למעשה משקאות ממותקים על בסיס סוכר

משקאות על בסיס אורז, שקדים, קוקוס, אגוזים ועוד, מכילים בעיקר פחמימות פשוטות שמגיעות מסוכרים. בניגוד לחלב פרה או עיזים, שמכילים כ-3 גר׳ חלבון ל-100 מ״ל, תכולת החלבון במשקאות הללו היא כמעט אפסית – בערך 0.5 גר׳ ל-100 מ״ל. כשמדובר בילדים צעירים, ברור שלא נרצה לתת להם משקאות בעלי ערך תזונתי נמוך שמבוססים על מים וסוכרים, ובאים על חשבון מזון עשיר ואיכותי יותר. בתחליפי החלב על בסיס סויה דוקא יש כמות חלבון שדומה לחלב רגיל ועומדת על כ-3 גר׳ חלבון ל-100 מ״ל, לכן הם עדיפים. 

בעיה נוספת היא שרוב המשקאות הצמחיים מכילים תוספים שונים כמו חומרים מתחלבים, מייצבים, חומרי טעם וריח מלאכותיים ולעיתים גם חומרים משמרים. מחקרים מהשנים האחרונות מראים שחומרים אלה כנראה עלולים להשפיע לרעה על דופן המעי ולפגוע באוכלוסיית החיידקים הידידותיים שלנו, כך שלא כדאי להרבות בשימוש בהם.

מבחינת כמות הסידן לרוב אין הבדל בין חלב הפרה לתחליפים, מכיוון שברוב המקרים מוסיפים למשקאות הצמחיים סידן ולכן הוא מצוי בהם בכמות דומה לחלב רגיל. לחלק מהמשקאות מוסף גם ויטמין D, כך שגם פה אין הבדל משמעותי בין מוצרי החלב לתחליפיהם הצמחיים.

עובדה מס׳ 2: במוצרי חלב יש יותר שומן רווי ממה שנדמה לנו

שומן רווי נוטה להעלות את רמות הכולסטרול בדם, וכיום מומלץ לצרוך פחות ממנו, גם בגיל הילדות. כדאי לדעת ששומן החלב הוא ברובו שומן רווי, ולכן אני ממליצה להיזהר משימוש במוצרי חלב בעלי אחוזי שומן גבוהים. אלא שגם כמות גדולה של מוצרי חלב בעלי אחוזי שומן לא גבוהים עלולה להוסיף הרבה שומן רווי לתפריט, בלי שנשים לב לכך. אם נשתמש בשמנת מתוקה 15% שומן ״בלבד״ להכנת פשטידה או רוטב לפסטה, באריזה של 250 מ״ל נקבל 37.5 גרם שומן נקי, כלומר יותר משליש חבילת חמאה! 

בהחלט אפשרי להחליף את השמנת לבישול בתחליפי שמנת על בסיס סויה, אבל לא בתחליפים עתירי השומן מהצומח כמו ״ריץ״, אלא כאלו שמכילים 5% שומן. בנוסף, כדי לצמצם את כמויות השומן הרווי והמזיק בתפריט החלבי, מומלץ להגיש מוצרי חלב באחוזי שומן עד 5%, ובעיקר לא להגזים בכמות שלהם, ולהציע בארוחות גם מזונות נוספים שמקורם מהצומח, כמו טחינה, חומוס וממרחים אחרים.

(אגב, המיתוס שסידן לא נספג ממוצרי חלב דלי שומן הוא פשוט לא נכון מדעית, כך שמבחינה זו אין מה לדאוג).

עובדה מס׳ 3: תחליפי הגבינה הצהובה הטבעוניים הם מזון אולטרהמעובד

אם חשבתם להחליף את הגבינה הצהובה הרגילה בגבינה צהובה טבעונית, כדאי שתחשבו שוב. כשקוראים מה כתוב על האריזה של תחליפי הגבינה הצהובה מגלים שהם רחוקים מרחק רב ממזון בריא, ולמעשה על פי ההגדרות החדשות של משרד הבריאות הם בגדר ״מזון אולטרה-מעובד״. הגדרה זו מדברת על מזון שהכנתו דורשת טכניקה מתוחכמת במפעל וכוללת תוספים תעשייתיים למיניהם. רוב הגבינות הצהובות הטבעוניות מבוססות על שמן קוקוס, עמילנים מעובדים, מייצבים ועוד, תלוי ביצרן. כאמור קודם, תוספים אלה עלולים להשפיע לרעה על מערכת העיכול וחשוב להמעיט בהם, בפרט בילדים. בנוסף לכך, כשבוחנים את ההרכב התזונתי של הגבינות הצהובות הטבעוניות מגלים שכמות החלבון בהם נעה בין 0 ל-4 גר׳ ל-100 גר׳ גבינה. זוהי כמות אפסית בהשוואה לגבינה צהובה מחלב פרה, שמכילה כ-24 גר׳ חלבון ל-100 גר׳.

לכן, כשאתם מחפשים תחליפי גבינה, בחרו את המוצרים שמבוססים על אגוזי קשיו ושקדים, ולא את אלו המבוססים על שומן קוקוס ורכיבים תעשייתיים.

לסיכום

כאשר משתמשים בתחליפי חלב מהצומח חשוב לקרוא היטב מה כתוב על האריזה ולחפש מוצרים טבעיים ככל האפשר. לגבי המשקאות רצוי להמעיט בסוגים שאינם מכילים חלבון, בפרט כאשר נותנים לשתות מהם כמו שהם. כשמדובר על ילדים, לא נרצה לתת להם משקאות בעלי ערך תזונתי נמוך שמבוססים על מים וסוכרים, ובאים על חשבון מזון עשיר ואיכותי יותר. 

מוזמנים ומוזמנות לעוד מגוון טיפים על תזונה נכונה ושלל טיפים בפודקאסט תזונה בריאה. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה, ונועד בכדי לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.