בכתבה הראשונה בנושא הסברתי מה הקשר בין נוכחות של הפרעת קשב אצל ילדים לבין הרגלי אכילה לקויים והתפתחות פוטנציאלית של עודף משקל. בכתבה זו תקבלו עוד כמה טיפים פרקטיים, שיעזרו לכם לשפר את התזונה של ילדים עם הפרעות קשב, לא רק בנוגע לעודף משקל, אלא באופן כללי. 

טיפ מס׳ 1: למדו את הילדים לתכנן נכון את הצלחת

הקפדה על איזון של צלחת בכל כל ארוחה בנפרד מפחיתה את החשש ממחסורים תזונתיים מצד אחד, ומצמצמת את כמות המזונות עתירי הקלוריות מהצד השני, וכבר מגיל צעיר אפשר לעזור לילדים להבין מהי צלחת בריאה ומאוזנת. גם אם הילדים שלכם כבר לא מאוד צעירים, עדיין ניתן ללמד אותם בקלות רבה איך לשפר את הרכב הארוחות שלהם, אז אל תשאירו את זה ליד המקרה, אלא למדו אותם איך לחלק נכון את הצלחת. לצורך זה פשוט אימרו את המשפט הבא, ותחזרו עליו שוב ושוב בלי הסברים נוספים: ״אנחנו שמים בצלחת המנצחת שלנו פחמימה, חלבון וירקות״. הנסיון מוכיח שכאשר מרגילים ילדים להרכב מסויים של הארוחה, הוא מתקבע אצלם ומלווה אותם להמשך החיים. 

טיפ מס׳ 2: נימוסי שולחן – הרבה מעבר לסתם פולניות

לעיתים קרובות ילדים עם הפרעות קשב מתקשים יותר מילדים אחרים בהקפדה על אכילה בסכין ומזלג ובשמירה על נקיון וסדר באכילה. להורים רבים יש נטיה לוותר בנושא זה, בעיקר כדי לא להיכנס לעוד זירת וויכוחים, אלא שאכילה ״מנומסת״ חשובה לא רק לצורך האסתטיקה, אלא גם לאיזון כמויות וסוגי המזון במהלך היום. ההשקעה בלימוד אכילה מסודרת, בתשומת לב וליד שולחן האוכל, עוזרת להעלות את תשומת הלב למזון הנאכל, להכניס לפה כמות מזון קטנה בכל פעם, ולהאט את משך האכילה. כל אלה תורמים להעלאת תחושת השובע בארוחה ולכן גם מונעים נישנושים בין הארוחות.

הכל עניין של חינוך, וכשמלמדים ילדים בעקביות לאכול באופן מסודר, וחוזרים על המסרים שוב ושוב, ללא שום תוקפנות או כעס, הם פשוט לומדים לעשות זאת וזה הופך להיות טבע שני. 

טיפ מס׳ 3: הקפידו על שעות שינה מסודרות 

שינה איכותית הוכחה כמשפיעה מאוד על על יכולות הריכוז והתפקוד הכללי של ילדים, ובפרט ילדים עם הפרעות קשב. ילדים שלא ישנים מספיק יהיו פחות מרוכזים ויותר עצבניים. בנוגע לקשר שבין השינה לתזונה, מחקרים מראים כי למי שיש נטיה לעודף משקל, חוסר שינה משבש את ההורמונים ומעודד צבירת עודפי שומן בגוף. 

בניית לו״ז מסודר לשינה תעזור לילדים להבין מתי בדיוק הם אמורים ללכת לישון. לכן דאגו לכך שבשעה היעודה הם אכן יהיו מסוגלים להיכנס למיטה ולהרדם. עיזרו להם בכך שתייצרו ״אווירת שינה״ – תכבו/ תנמיכו את הווליום של הטלוויזיה (ואם יש צורך בכך גם את הווליום של האחים הגדולים) ותורידו את רמת האדרנלין על ידי פעילות מרגיעה כלשהי כמו סיפור או מוסיקה שקטה. מאוד עוזר גם להנהיג טקס שינה קבוע ומסודר שבמהלכו אתם מודיעים לילדים שמתכוננים לשינה ולכן זה הזמן להיכנס למקלחת, ללבוש פיג׳מה, לצחצח שיניים וכו׳. כיבוי האורות (פשוטו כמשמעו, להחשיך את הבית ככל האפשר) עוזר גם הוא, מכיוון שישנו הורמון מיוחד (מלטונין) שמושפע מהחושך ומשרה שינה.

לסיכום

פיתוח הרגלים בריאים על ידי תכנון נכון של הצלחת בכל ארוחה, לימוד של נימוסי שולחן מסודרים והצבת גבול ברור ונכון לשעת השינה הם כלים יעילים ביותר, שיכולים לעזור לילדים שלכם לבסס אורח חיים בריא, שיועיל להם לא רק בזמן הילדות, אלא גם להמשך חייהם. ככל שתרגילו אותם לכך מגיל צעיר יותר, כך יהיה קל ובריא יותר לכולם. 

ועכשיו אליכם

אם אתם זקוקים לעזרה בנושא הסדרת הרגלי האכילה של ילדים עם הפרעות קשב, אתם מוזמנים לפנות אלי ליעוץ, ואשמח לעזור לכם בנושא. הכי פשוט זה לשלוח אלי הודעת ווטסאפ לטלפון הנייד שלי.

כמו כן, אתם מוזמנים להאזין לפודקאסט תזונה בריאה באתר. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה, ונועד בכדי לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.