איזה הורה רוצה להגביל, להשתלט על האכילה או לפקח בקפדנות על כל ביס שנכנס לפה של הילד? 

אף הורה. נכון?!

אבל כמו שאחת האימהות שהגיעה אלי השבוע ליעוץ אמרה לי: “אני חייבת לשלוט באכילה של הבת שלי… כי אני אהיה אמא מזניחה אם לא אעשה זאת!“

אז מה עושים??

בכתבה זו אני מתייחסת לדילמה הלא פשוטה הזאת ומאמינה שתוכלו להעזר בה כדי להבין איך לעזור לילדים בלי להשתלט ולגרום שלא בכוונה עוד יותר נזק.

האתגר ההורי בנושא האוכל

בדיוק כמו שיש הורים שמתמודדים עם העדר עניין של הילדים באוכל ותת-משקל, קיים גם מצב הפוך שבו ההורים מתמודדים עם ילד שיש לו תשוקה טבעית גדולה לאוכל ונטיה גנטית ברורה לעודף משקל.

וזה מוביל לפחד.

פחד מאכילה לא בריאה, מאכילת יתר, מהשמנה, מפגיעה חברתית. 

והפחד מוביל את ההורים להציב גבולות באוכל. 

אלא שהצבת גבולות היא נושא מאוד מתעתע ומבלבל ולא תמיד הגבולות שאנחנו חושבים שצריך להציב הם באמת גבולות נכונים ומועילים…

גבולות סוביקטיביים ומעגל ההגבלות

ייתכן שאתם יודעים זאת באופן אינטואיטיבי, מחוויות אישיות מעברכם או שכבר ניסיתם ליישם וראיתם שהגבלת מזון ושיטור לא עובדים טוב עם ילדים. וזה אכן כך כי בפועל הם עלולים לגרום לילד לחשיבה מרובה על אוכל, לאכילה בסתר ולירידה כללית ביכולת השליטה העצמית סביב האוכל.

לכן, אם אתם מבחינים בכך שהילד שלכם עסוק מאוד במה הוא יאכל, מה יוגש בארוחה הקרובה ונראה לכם שהוא ״אובססיבי לאוכל״, יתכן מאוד שהבעיה היא בכך שהוא מרגיש מבחינתו מוגבל באוכל. כי מה שקובע בסוף זה איך הילד עצמו תופס את הכל, עד כמה בטוח הוא מרגיש בנושא האוכל וכמה מבחינתו הוא מסופק ורגוע סביב האכילה. חשוב להבין שהתפיסה של החסך שלו היא אמיתית לגמרי מבחינתו ובכלל לא משנה שבפועל הוא אוכל המון ושהוא בוודאי רחוק מאוד מלהיות רעב מבחינה פיסיולוגית.

החלק העצוב במעגל הזה הוא שככל שהילד מרגיש שיש עליו יותר הגבלות חיצוניות באוכל, כך האובססיה שלו לאוכל הולכת וגדלה, מה שמוביל אותו לאכילת כמויות גדולות עוד יותר, איבוד שליטה מול אוכל טעים, וחוסר יכולת להציב לעצמו את הגבולות הבריאים שהיינו רוצים לראות.

בשורה התחתונה – הצבת גבולות במקומות הלא-נכונים יכולה להמיט הרס על מערכת היחסים הבריאה של הילד עם האוכל ומולכם.

השלב הראשון

קודם כל מתבוננים מהצד, בלי להתערב ובלי לשנות שום דבר במה שקורה בבית. מנסים להבין מה מתרחש בדינמיקה המשפחתית בנושא האוכל. האם יש מתח/ הערות/ ויכוחים וכך הלאה.

כדי לדעת האם אתם פועלים נכון, שאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

← האם אתם מדברים הרבה עם הילד על כמויות וכמה חשוב שהוא לא יגזים בהן?

← האם אתם מדי פעם אומרים לילד שלא יכול להיות שהוא עדיין רעב ולכן לא מאפשרים לו לאכול?

← האם יש ויכוחים על כמות הפחמימות בארוחה?

← האם אתם מנסים לדחוף את הילד לאכול יותר ממזון מסוג מסויים ופחות ממזון אחר?

← האם יש עניינים מרובים סביב נושא הממתקים?

אם עניתם כן על יותר משתי נקודות, כנראה שקיימת בעיה בהצבת הגבולות הנכונים סביב האכילה בבית, ורצוי מאוד לשנות את ההתנהלות בנושא כדי להחזיר לכם ולילדים עצמם את השליטה במצב, ממקום נכון ויעיל יותר.

אז מה עושים לצורך טיפול בהשמנת ילדים?

בשום אופן אל תוסיפו עוד הגבלות, הפחדות, השפלה, הסברים, חפירות.

אל תחביאו את הנישנושים ותעלימו את כל הממתקים מהבית.

אל תקחו את הילד לרופא שיבהיל אותו עד כמה עודף משקל ואכילה יכולים להזיק.

אל תקחו את הילד לדיאטנית כדי ש״תבנה לו תפריט״ ו״תסביר לו מה הוא צריך לעשות״, בלי לעבור איתה קודם תהליך מקדים ומעמיק של הדרכת הורים.  

בתור דבר ראשון עשו בדיוק את ההיפך ממה שאתם עושים כרגע – נסו להרפות במקצת ולהפסיק עם הויכוחים וההערות וכל מה שהוזכר למעלה, ובטווח יותר ארוך אני מבטיחה לכם שזה יעזור להחזיר לילד את תחושת השליטה שלו, כך שהוא בעצמו יוכל להציב לעצמו את הגבולות הנכונים. 

לעיתים כשהמצב בבית כבר מאוד מתוח עלול להיות לכם קשה לעשות את זה לבד ללא הכוונה מקצועית ולכן רצוי לפנות לעזרה. דיאטנית לילדים שעובדת בגישה הנכונה יודעת לא להוסיף עוד שמן למדורה.

לסיכום

האכילה היא באמת נושא מורכב שכל העולם מתמודד איתו בעידן השפע שאנחנו חיים בו, רק שהערות ושיטור הן לא פיתרון מועיל וחשוב להיות מודעים לזה ולפעול נכון יותר. ברור שאם הילד שלכם כבר בעודף משקל הרי שקשה לכם מאוד לשחרר, בדיוק בגלל אותה תחושת פחד שדובר עליה קודם, אבל יקל עליכם לעשות את זה אם תזכרו שהגבלות מופרזות לא באמת מועילות, אלא בעיקר מייצרות תחושת חסך ורק מחמירות את האובססיביות של הילד לאוכל ומדרדרות את המצב.

דיאטנית לילדים – העזרה בדרך

אם אתם זקוקים להכוונה מדוייקת יותר ניתן לפנות אלי ליעוץ אישי ואשמח להנחות אתכם באופן מדוייק לכיווני חשיבה ועבודה מועילים ולשיפור המצב (שלחו הודעת ווטסאפ).

למידע מועיל נוסף על תזונת ילדים האזינו לפודקאסט תזונה בריאה לילדים.