מזון טבעי ככל האפשר לילדים חשוב לבריאות – דבר זה ברור לכולנו. אלא שלא תמיד ברור לנו מה נחשב מזון טבעי ומהו מזון מעובד. בכתבה זו אעשה קצת סדר בנושא ואסביר בקצרה איך מזהים את המזונות הטבעיים לעומת המעובדים ואיך תוכלו לשפר את איכות האוכל שאתם נותנים לילדים.

בשביל מה לטרוח?

בשנים האחרונות התפרסמו מחקרים גדולים שהוכיחו שקיים קשר בין מידת עיבוד המזון לבין השפעתו על הבריאות. הוכח שככל שאוכלים יותר מזונות מעובדים כך עולה הסיכון למחלות ולנזק בריאותי כגון סרטן וסוכרת, השמנת יתר, פגיעה בהרכב חיידקי המעי, העלאת מדדי הדלקתיות בגוף ועוד. 

מטבע הדברים, ילדים שגופם עדיין גדל ומתפתח, רגישים במיוחד לאיכות המזון ולכן חשוב שנספק להם את המזון הטוב ביותר כבר מההתחלה. חייבים לזכור גם שהרגלי אכילה נרכשים בגיל צעיר ומשתרשים לכל החיים ולכן כדאי להתאמץ למען עתיד הילדים.

מהם ״מוצרי מזון טבעיים״ לעומת ״מעובדים״?

ההגדרה המקובלת כיום מבדילה בין מזונות לא-מעובדים או מעובדים מינימלית, לבין מזונות ״אולטרה-מעובדים״.

המזונות הלא-מעובדים הם מזונות גולמיים או טבעיים שעברו תהליכי עיבוד בסיסיים בלבד שניתן לעשות בכל מטבח ביתי וכוללים למשל חיתוך, הקפאה, טחינה, בישול וכד׳. גם הוספת שמן, תבלינים, מלח וסוכר בהכנה הביתית לא נחשבת ״אולטרה-עיבוד״.

לעומתם, בהגדרת ה״אולטרה-מעובדים״ נכללים מוצרי מזון שהכנתם דורשת טכניקות מתוחכמות במפעל ו/או מזונות שהוסיפו להם תוספים תעשייתיים כמו חומרים משמרים, צבעי מאכל, משפרי טעם (למשל מונוסודיום גלוטמט), מתחלבים, אנזימים ועוד. ישנם אלפי חומרים שונים שמשתמשים בהם בימינו בתעשיית המזון וכנראה שרבים מהם עלולים לפגוע בבריאות בדרכים שונות שאנחנו אפילו לא מעלים על דעתנו.

בנוסף, המזונות המעובדים באים על חשבון הטבעיים, פשוט כי כמות המזון שאפשר לאכול היא מוגבלת. לכן ברגע שניתן לילדים מזונות מעובדים הם יאכלו פחות מהטבעיים ויפספסו את הרכיבים הבריאים שמצויים בהם.

קבלו 4 טיפים שיעזרו לכם לזהות ולהפחית במזונות מעובדים:

טיפ מס׳ 1: קיראו מה כתוב על האריזה

קודם כל, עיצרו רגע לפני שאתם מכניסים מוצר מזון לעגלת הקניות והסתכלו על רשימת הרכיבים על האריזה. כלל האצבע אומר שככל שהמוצר מכיל יותר רכיבים בעלי שמות ״מסתוריים״ כך הוא מעובד יותר.

כדאי לדעת גם שהרכיבים תמיד כתובים בסדר יורד מבחינת הכמות, כלומר הרכיב שמופיע ראשון ברשימה נמצא במוצר בכמות הגדולה ביותר. לכן אם למשל כתוב ברכיב הראשון קמח חיטה ורק לאחריו כתוב קמח חיטה מלא זה אומר שבמוצר יש יותר קמח לבן מאשר קמח מלא. 

טיפ מס׳ 2: היזהרו ממתחזים!

שימו לב שמוצרים מעובדים מתחזים לפעמים למזון בריא. דוגמה טובה לכך הם ״חטיפי אנרגיה״ שבחלקם מכילים כמות גדולה של רכיבים תעשיתיים. 

דוגמה נוספת היא דגני הבוקר, שעל אף התדמית הבריאה שלהם, הם ברובם בגדר מזון מעובד. חלקם אמנם מכילים דגנים מלאים ותוספת ויטמינים אבל רובם מכילים כמות גדולה של תוספים תעשיתיים. גם אופן הייצור שלהם במפעל גורם לרוב דגני הבוקר להעלות במהירות את רמות הסוכר בדם (ללא קשר לכמות הסוכר שבהם), דבר שפוגע בבריאות לאורך זמן. 

דוגמה אחרונה ומעצבנת במיוחד היא תרכיז הוויטמינצ׳יק – אחת התרמיות ״הגאוניות״ בתעשיית המזון בארץ. כבר נתקלתי בהורים שהיו בטוחים שהמוצר באמת בריא בזכות הוויטמינים שבו. דעו שאין שום הבדל בינו לבין כל משקה ממותק אחר. הוא מכיל כמות סוכר גדולה כמו כל תרכיז והויטמינים שבו (הזניחים בכמותם) בוודאי לא מפצים על הנזק שבשתיה הממותקת!

טיפ מס׳ 3: לכו על פשטות

נסו להשתמש בחומרי הגלם הבסיסיים ביותר ולהכין מהם את רוב האוכל בבית. ברור שהדבר דורש השקעת אנרגיה וזמן, אבל הרי גם מחלות גוזלות אנרגיה מרובה וזמן. ובינינו – מה יותר ראוי מהשקעת הזמן היקר שלנו בשמירה על בריאות הילדים והמשפחה כולה? 

הרבו בשימוש בחומרי הגלם הבסיסיים האלה:

  • – פירות וירקות טבעיים (אין בעיה עם ירקות קפואים טבעיים כי ההקפאה כמעט לא פוגמת בהם מבחינה בריאותית)
  • – בשר, דגים ועוף גולמיים, ללא תוספת כימיקלים או מים מוספים
  • – מוצרי חלב בסיסיים במקום מעדנים ממותקים על סוגיהם
  • – קטניות כמו מיני עדשים ושעועית, גרגירי חומוס ואפונה
  • – דגנים מלאים כמו בורגול, אורז מלא וקינואה
  • – תבלינים טבעיים ותערובות טבעיות כמו בהרט וחוואיג׳ 

 מתכון לפסטרמה טבעית

טיפ מס׳ 4: הפחיתו באוכל מוכן ואינסטנט

בהמשך לטיפ הקודם נסו להמעיט ככל האפשר במזונות קנויים מוכנים לאכילה. 

לדוגמה, הרחיקו מהילדים את האוכל המוכן ״אינסטנט״ שמגיע בשקיות יבשות כמו מרקים מוכנים ו״מנה חמה״. כל אלה הם בגדר מזונות מעובדים ואף ממכרים בגלל כמות גדולה של משפרי טעם למיניהם והנדסת מזון מתוחכמת (קיראו עוד על הנושא בכתבה ״אומאמי – סוד הטעם החמישי והממכר״)

קבוצת מזונות מזיקים במיוחד הם מוצרי בשר מעובדים ובפרט נקניקים, נקניקיות, קבבים תעשיתיים וכד׳. אם אתם כבר קונים מזון בשרי מוכן (כמו למשל שניצל) לפחות בידקו היטב את רשימת הרכיבים והעדיפו את המוצרים שרשימת החומרים בהם קצרה יחסית. 

לסיכום

ככל שנתרגל לשים לב ולהבין טוב יותר מהם המזונות המעובדים והמזיקים כך נוכל להתרחק מהם יותר. מהצד השני, הגשה יומיומית וקבועה של מבחר מזונות טבעיים ובריאים בבית תוביל בהכרח לאכילה מופחתת מהמזונות המעובדים והמזיקים. 

מוזמנים לפנות אלי אם אתם זקוקים להדרכה משפחתית שתעזור לכם לעשות שינוי לטובה לכל המשפחה.