שרית, אמא ל-3 ילדים, ישבה מולי בהבעה מאוד מוטרדת ואמרה לי את הדברים הבאים: ״שני הילדים הגדולים שלי עולים ועולים במשקל. הם לא אוכלים בריא במיוחד ואני מאוד מודאגת מזה ולא יודעת איך לעצור את האכילה שלהם. אני באה ממשפחה שבה האוכל הוא מרכז החיים. הכל אצלנו מסביב לאוכל – החגים, הבילויים, האירועים המשפחתיים ובקיצור, אוכל זה הכיף שלנו. אז איך אני אגיד להם לא לאכול? האמת – ניסיתי לעשות את זה אבל זה רק גרם למריבות והרגשתי נורא… מה אני יכולה לעשות? איך בכל זאת אוכל לעזור להם?״

מה אפשר וכדאי לעשות במקרים כאלה?

לשם כך אני רוצה לתת לכם טיפ חשוב מזווית התבוננות רחבה יותר, שיעזור לכם להבין איך אפשר לשפר את הדרך שבה הילדים וההורים מתנהלים סביב האוכל בבית.

מערכת הערכים בבית והקשר שלה לתזונה

קיים קשר הדוק בין כל מה שאנחנו עושים לבין מערכת הערכים והאמונות הבסיסית שלנו. לכל אדם ישנו סט של ערכים מסויימים שלמעשה מוביל את החיים שלו, וכך גם בנוגע לתזונה – כל משפחה מחזיקה במערכת ערכים סביב האוכל. ברגע שהילדים מגיעים לגיל בו הם מתחילים להבין מה קורה סביבם הם מפנימים את מערכת הערכים של ההורים. 

דוגמה פשוטה לכך היא אנשים דתיים. ברור שאם יציעו להם אוכל לא כשר הם לא יגעו בו, ולמה? כי מאחורי הדבר עומד הערך של שמירת המצוות. כמובן שגם הילדים ממשפחה זו לא יגעו באוכל לא-כשר, אפילו אם הוא נראה ממש טעים, כי הכשרות מוטמעת בהם כערך עליון.

איך נעביר נכון לילדים ערכים של תזונה בריאה?

חשוב להבין שבאופן כללי כאשר במשפחה מסויימת קיים הערך של תזונה בריאה, הוא יכוון את בחירות האוכל של כל בני המשפחה, כולל הילדים.

אבל איך מעבירים לילדים את הערך הזה?

הפנמת הערכים בנושא התזונה עוברת בדרכים שונות. הדרך הראשונה היא במילים ובדיבורים סביב הנושא, אבל ההשפעה החזקה ביותר היא דרך מה שנעשה בפועל. הילדים רואים היטב מה ההורים אוכלים, איזה אוכל הם מכניסים הביתה, מה הם מגישים לשולחן ואת כל מה שקורה בבית בנושא זה וכך מבינים ומפנימים את הערכים שעומדים שמאחוריהם. למרות שנדמה לנו לפעמים שאפשר ״לעבוד עליהם״, למעשה הילדים קולטים היטב את כל מה שהולך בבית.

מה מומלץ לעשות?

אם רוצים לשפר את נושא התזונה בבית חייבים להבין קודם כל מהי מערכת הערכים סביב האוכל בבית. שאלו את עצמכם איזה ערכים מתקיימים אצלכם.

למשל:

  • במה אתם עצמכם מאמינים? האם הנושא חשוב לכם והוא נוכח בבית או שהוא קיים רק בתאוריה?
  • האם אתם בוחרים במאכלים בעלי הטעם הכי טוב וללא התייחסות לערך הבריאותי? או שיש בעיניכם חשיבות לבחירת מוצרי מזון בריאים יותר? 
  • האם קונים הביתה כל מה שרוצים מהמדף בסופר או שיש מזונות שלא תכניסו הביתה?
  • האם הילדים שלכם שמעו אתכם מדברים פעם על הנושא כמו למשל על רכיבי מזון מסויימים שהם טובים ומומלצים לעומת כאלה שמזיקים לבריאות? 
  • האם האוכל נמצא בסדר עדיפות גבוה או שהוא פשוט קיים מבחינתכם כדי להשביע את הרעב ולהמשיך הלאה?
  • האם אוכלים אצלכם בצורה מסודרת ובזמנים קבועים או שכל אחד מנשנש לעצמו מה ומתי שבא לו?

וכך הלאה

אחרי שבדקתם לעומק מה הערכים שלכם והגעתם למסקנות תוכלו להחליט האם יש ברצונכם לשפר את המצב ולשנות את מה שנדרש. למשל אם אוכל טבעי ובריא חשוב לכם, שפרו לאט לאט את מה שאתם קונים הביתה או מבשלים (תוכלו לקרוא על כך בכתבה 3 עצות חשובות שיעזרו לילדים לאכול בריא יותר). כדאי גם להעביר לילדים מידע על תזונה בריאה ולהגיד מדי פעם משפטים קצרים על הסיבות מדוע מזונות מסויימים טובים או לא טובים לבריאותנו. רק הקפידו לעשות זאת רק בזמנים רגועים, בלי לחץ ובשום אופן לא במהלך וויכוחים על אוכל. בכך תעבירו לילדים שלכם מסרים חשובים בנושא בלי להיכנס איתם למריבות. 

אגב, כדאי להיזהר ולא להגזים לצד השני, כלומר לא להפוך את האוכל הבריא למרכז החיים. חשוב שהנושא יהיה במודעות המשפחתית אבל בלי שיהפוך לאובססיה שעלולה להכניס את הילדים (ואתכם ההורים) לחרדות והתעסקות מוגזמת מדי ב״אוכל בריא״.

ובמקרה של שרית מתחילת הכתבה, היא בהחלט צודקת כשהיא אומרת שאי אפשר לצפות מהילדים לייחס חשיבות מעטה יותר לאוכל אם הוא משמש כבידור המרכזי במשפחה וכמוקד החיים. מה שכדאי לשרית ולבעלה לעשות זה לנסות להסיט מעט את המוקד של תשומת הלב מהאוכל לדברים אחרים, כמו למשל להתחיל להתמקד יותר בבילויים אחרים שאינם אוכל כמו למשל בתחביבים, משחקים משפחתיים, יציאה לטבע ועוד. 

לסיכום

בכל משפחה קיים מערך שלם של אמונות וערכים בכל נושא, כולל בנושא התזונה וחשוב מאוד להיות מודעים לכך שכל המסרים והאמונות הללו מחלחלים עמוק ובהחלט משפיעים על הילדים לכל החיים. לכן אם תרצו לשפר את הרגלי האכילה של הילדים והמשפחה בדקו קודם כל את מערכת הערכים סביב האוכל והתזונה בבית וכך תוכלו לעשות שינוי ממקום נכון ומדוייק יותר, שגם יצליח להשתרש בסופו של דבר וישאר שם לאורך זמן.