זה היה בפגישה הראשונה בה פגשתי את ההורים של נועה בת ה-10. הפנים של אמא של נועה נראו עגומים והיא אמרה לי בקול מתוסכל שכל הנסיונות הקודמים לעזור לנועה לרדת במשקל נכשלו לגמרי. ״את חייבת להבין למה אני כל כך מיואשת״, היא אמרה לי, ״הילדה לא יורדת גרם במשקל, לא חשוב מה עשינו בשנה האחרונה. נכון שבאמצע גם נחתה עלינו תקופת הקורונה, אבל נועה דוקא אכלה יותר מסודר ובריא כי היינו בבית והיה זמן לארגן ארוחות טובות ובריאות. אפילו יצאנו יותר מהרגיל להליכות ולרכיבה על אופניים ו… כלום! 

אני ירדתי בעצמי 4 ק״ג אבל נועה פשוט לא זזה במשקל. לפני חודשיים הרגשנו ששום דבר לא ממש עוזר ולכן הפסקנו עם ההליכות ולמען האמת אפילו הפסקנו לטרוח עם כמויות הירקות ולהקפיד על ארוחות מושקעות וסופר-בריאות. ואת יודעת מה? יש לי הרגשה שבזמן האחרון נועה עלתה עוד קצת במשקל, למרות שהיא לא נשקלה. כל המאמצים שהשקענו היו לשוא…״

אז מה באמת קרה כאן?

בדיוק כמו אמא של נועה, הורים רבים לא מודעים ליעדים הנכונים שחשוב להציב כדי לעזור לילדים לרדת נכון במשקל. מי שלא מכיר את הנושא מספיק לעומק טועה לחשוב שהילדים לא מצליחים, למרות שבפועל הם בהחלט בכיוון הנכון. זאת הסיבה שהחלטתי לחדד את הדברים ולהסביר מה נחשב כיום הצלחה בנושא טיפול בהשמנת ילדים.

קבלו 5 עקרונות שחשוב מאוד להכיר בנוגע לירידה במשקל בילדים:

עיקרון מס׳ 1: השמנה הינה מחלה כרונית גם בגיל הילדות ולכן דורשת טיפול מתמשך

כמו במבוגרים, גם בקרב ילדים השמנה היא לא מצב שניתן לפתור במהירות בבחינת ״זבנג וגמרנו״. לכן בלתי אפשרי לצפות לפיתרון מהיר וחד פעמי, אלא חשוב להתייחס לנושא איזון המשקל בדיוק כמו לכל בעיה מתמשכת ומורכבת, שניתן להקל עליה רק דרך טיפול מעמיק ועם חשיבה ותכנון לטווח ארוך.

מצד אחד זוהי בשורה לא פשוטה עבור ההורים שהיו רוצים לשמוע שניתן לפתור את הבעיה בקלות, אך מצד שני זה מקל על תחושת חוסר ההצלחה ורגשות האשמה של ההורים, מכיוון שזה מסביר מדוע כל כך קשה לטפל בבעיית המשקל של הילד.

עיקרון מס׳ 2: אין הגדרות סטנדרטיות מוסכמות בנוגע להצלחה בירידה במשקל בילדים

למרות שנראה לנו כמעט מובן מאליו שאנשי מקצוע ידעו להגדיר מה היעדים המשקליים שאנחנו שואפים אליהם, מסתבר שאין מספיק ידע מצטבר על הנושא וקיימת שונות גדולה בין הילדים. לכן גם אין הסכמה גורפת בנוגע ליעדים אלה. יחד עם זאת, מוסכם על כולם שאפילו התייצבות במשקל, במקביל לעליה בגובה הם יעד בטוח, כזה שלא יגרום לפגיעה בגדילה. כלומר ילד שצומח לגובה אבל נשאר באותו המשקל יהיה כעבור זמן-מה בעודף משקל קטן יותר.

עיקרון מס׳ 3: טיפול בהשמנה יהיה מוצלח רק אם יוצגו מטרות ריאליות להשגה

פעמים רבות ישנה שאיפה לא ריאלית להגיע לתוצאות. הבעיה טמונה בכך שעל מנת להגיע למטרה ה״אידיאלית״ יש צורך באמצעים קיצוניים, שאולי עובדים לטווח קצר, אבל די מהר מייצרים ״אפקט בומרנג״ ומובילים לכישלון. כלומר אם הולכים לפי תוכנית אכילה ומציבים את המשקל כמטרה העיקרית, אז גם אם הילד וההורים עשו את כל הדברים הנכונים אבל הילד לא שיפר את המשקל – זה נחשב כחוסר הצלחה ומייצר המון תסכול. בדיוק כמו במקרה של נועה מתחילת הכתבה. למרות שבטווח הרחוק כל אותם שיפורים קטנים היו בוודאות משפרים את המשקל. אבל למי יש סבלנות בימינו לחכות כמה שנים? ומכאן מתחילה הבעיה…

ולכן חשוב להבין גם את עקרונות 4 ו-5.

עיקרון מס׳ 4: עדיף להציב מטרות התנהגותיות ולא מטרות משקליות

כפי שהבנתם מהעיקרון השלישי, חשוב להתמקד במטרות שהילד וההורים יכולים לשלוט בהם.

דוגמאות טובות למטרות כאלה – ״לאכול ירקות מגוונים בכל יום ורצוי אפילו בכל ארוחה״.

או: ״לא לאכול מול מסכים – טלפון/מחשב/טלוויזיה״.

אנחנו חיים בעולם שבו הכל חייב לקרות כאן ועכשיו. אלא שברוב המקרים המטרות ההתנהגותיות לא יובילו לשינויים מהירים. על אף זאת, הילדים (ובינינו – גם הרבה מאיתנו, ההורים) רוצים לראות שינוי כבר מחר בבוקר… חלק מהעבודה של ההורים היא להעביר לילדים את המסר הזה ולחזק אותם במהלך התקופה בה לא רואים עדיין את התוצאות של התהליך.

עיקרון מס׳ 5: חשוב להיזהר מפתרונות מהירים כי הם עלולים לפגוע בילד

ירידה מהירה במשקל עלולה להיות מסוכנת לילד. היא עלולה לגרום למחסורים תזונתיים שונים ולפגוע לא רק בגדילה אלא גם בתפקוד המוחי – בהתנהגות, במצב הרוח ובכושר הריכוז. מעבר לכך, הירידה המהירה עלולה לגרום להתפתחות של רעב בלתי נשלט, בולמוסי אכילה או כמיהה לאוכל ה״אסור״. ככל שנשאף לראות תוצאות יותר מהירות, כך סביר שנכניס את הילד לכל הסיכונים הללו. לכן חשוב מאוד להיזהר ולהיות ״עם יד על הדופק״ בכל הנוגע להשגחה הורית בנושא זה. 

לסיכום

אם הילד שלכם סובל מעודף משקל ואתם רוצים לעזור לו – עיצרו רגע לפני שאתם מתחילים בעשיה. התבוננו על הבעיה מכל הכיוונים ותכננו מטרות נכונות. אם לא תעשו זאת בהמון רגישות ובצורה מושכלת, אתם עלולים לא רק שלא להועיל, אלא אפילו לגרום נזק לילדים ולמערכת היחסים סביב נושא האוכל בבית.

אם אתם זקוקים לעזרה בתכנון התהליך כנסו לכתבות נוספות באתר ותוכלו גם ליצור איתי קשר לעזרה בנושא.