לעיתים קרובות שואלים אותי איך אפשר לעזור לילדים לפתח גישה בריאה יותר לנושא המשקל ודימוי הגוף. יש כמובן דרכים לעשות זאת על דרך החיוב, אבל הרבה הורים לא מודעים כלל לכך שלכל מיני אמירות נפוצות (ושוליות לכאורה), שהילדים שומעים, עלולה להיות השפעה מאוד שלילית על נושא זה. 

הנה דוגמאות לכמה משפטים כאלה, שמאוד לא כדאי שהילד (ולא חשוב בכלל מה משקלו) ישמע מכם אי פעם. 

משפט 1: ״דיאטת האדום-ירוק הזאת יוצאת מהכלל! חברה שלי ניסתה ואמרה שזה עובד נפלא. וגם: ״די, ממש השמנתי, התחלתי אתמול דיאטה חדשה״.
כדאי לבדוק האם מתנהלות ״שיחות דיאטה״ ליד הילד. אל תתפלאו אם הוא פתאום יגיד שגם הוא רוצה דיאטה אם נושא זה עולה לעיתים קרובות בבית.

משפט 2: ״המכנסיים האלה משמינים אותך״ 

חשוב מאוד להעלות את המודעות ולסנן את המסרים שהילד מקבל כשהוא מתלבש מולך או כשהולכים איתו לקניית בגדים.

במקום המשפט הקודם כדאי להגיד פשוט: ״המכנסיים האלה לא יושבים עליך טוב, נסה גיזרה אחרת״, או להתייחס לצבע או למשהו אחר שלא קשור לנושא המשקל.

משפט 3: ״תראה את האישה השמנה הזאת שעומדת שם״

אל תלמדו את הילד להתבונן על מישהו אחר דרך משקפיים של משקל. ברגע שאתם משתמשים במשקל כחלק מההתייחסות לאנשים אחרים גם הילד לומד לעשות את זה. במקום זאת עדיף למשל להגיד ״תראה את האישה בחולצה האדומה שעומדת שם״. 

משפט 4: ״ראית איך לימור השכנה השמינה? היא נראית נורא!״

חשוב לשים לב לצורה שבה מדברים על אנשים. בפעם הבאה הילד שלכם יחשוד שגם עליו אתם מדברים כך, או שידבר כך בעצמו על אחרים.

משפט 5: ״וואו, ראית איך לימור השכנה ירדה במשקל ונראית פגז?״

כשמייחסים חשיבות גדולה למשקל הגוף כמדד ליופי או להצלחה הילד לומד שיש קשר הדוק בין הדברים ושאם רק יהיה רזה, הכל יצליח לו בחיים, דבר שהוא בגדר טעות חשיבה גדולה עם השלכות שליליות על ההתנהלות בחיים.

משפט 6: ״יואו, איך השמנתי, אני נראית כמו בהמה״.

אמא שמזלזלת ומדברת בבוז על עצמה מעבירה את המסר שככה זה בסדר לדבר על עצמך, ושמי שנמצא בעודף משקל בהכרח נראה רע. הבוז העצמי והביקורת שמופנית פנימה גורמת לשנאה עצמית ובסופו של דבר רק מובילה לפגיעה ביכולת של הילד לטפח את גופו ולעזור לעצמו לסגל הרגלים בריאים ולטפל בעצמו בחמלה ובאופן נכון.

משפט 7: ״תפסיק כבר עם התפוצ׳יפס. כל היום אתה רק זולל!

ילד שמעירים לו תכופות ובצורה בוטה נוטה להתעלם ממה שנאמר או הופך להיות להיות מתוסכל מזה שהוא לא מצליח לעשות מה שמצופה ממנו. מעבר לכך, הוא אפילו עלול לתייג את עצמו בתור אחד שזולל כל היום ולא להיות מסוגל לצאת מתוך הדימוי העצמי הזה לאורך שנים.

יש דרכים רבות אחרות ללמד ילדים לעשות את הדבר הנכון, עליהן כתבתי בכתבות אחרות.

מוזמנים ומוזמנות לעוד מגוון מתכונים בריאים ושלל טיפים בפודקאסט תזונה בריאה. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה, ונועד בכדי לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.

לסיכום

הדרך שבה אנחנו מתייחסים לעולם ולילדים שלנו נצרבת בתודעה של הילדים והופכת להיות הדרך שבה גם הם יתייחסו לעולם ולעצמם. לכן חשוב מאוד לשים לב איך אנחנו מדברים אל הילדים, על עצמנו ועל אחרים.