״תשמעי, הבת שלי נראית לא טוב. תסתכלי בבקשה על התמונות האלה שלה. הנה היא פה בגיל חמש, נראית מעולה. ותראי אותה היום בגיל עשר… תראי איך היא עלתה במשקל!״

אלו היו הדברים שאמר לי ירון, אבא של תמר (שמות בדויים כמובן), שהוא ואישתו פנו אלי ליעוץ תזונתי עבורה.

ירון מודאג מכך שעודף המשקל יפגע בבתו בריאותית וחברתית. לדעתו היא צריכה לאכול אחרת לגמרי ממה שהיא אוכלת כעת, ולרדת במשקל – רצוי כמה שיותר מהר. לכן בשנה האחרונה הוא דואג להסב את תשומת לבה לכך שהמשקל שלה גבוה ושזה לא נראה טוב ויכול לפגוע בבריאותה. הוא מרגיש שהוא חייב לעשות את זה מכיוון שזאת אחריותו לדאוג לכך שתמר תהיה מודעת לבעיה שלה. ירון יודע שתמר מודעת לעודף המשקל אבל לא מבין למה היא לא משתפת איתו פעולה ולא ״לוקחת את עצמה בידיים״. הוא גם רואה שקורה בדיוק ההיפך ממה שהוא מנסה להשיג והמצב רק מחמיר עם הזמן.

ירון באמת ובתמים מנסה לעזור לבתו, אבל האם מה שהוא עושה מוביל לשיפור הבעיה או אולי גורם דוקא להחמרה במצב? בכתבה זו אני רוצה להתייחס לנושא במבט מלמעלה כדי לעזור גם לכם להבין איך ניגשים לתקוף את הבעיה באופן מדוייק ויעיל יותר.

איך נבנה הדימוי העצמי של הילדים ומה הקשר בינו לבין היכולת לרדת במשקל?

הדימוי העצמי ודימוי הגוף נבנים לאורך השנים על ידי כך שהילד מתבונן על עצמו ״מבעד לעיניים של האחרים״, מקבל פידבק קבוע מהסובבים אותו ומפנים אותו לאט לאט, כך שהוא מזדהה עם מה שהאחרים חושבים עליו. 

על אף שלחברה החיצונית יש השפעה על הילדים, חייבים להבין שהילד מאמין קודם כל לדברים שהוא שומע בתוך המשפחה, ורק אחר כך למה שבחוץ. זאת הסיבה שכאשר ההורה מעביר לילד מסר קבוע וחד-משמעי שהוא אהוב ללא תנאי, ללא שום קשר למראה החיצוני, הילד מפנים זאת והדבר מעלה את הדימוי העצמי החיובי שלו. 

קיים קשר הדוק בין דימוי עצמי חיובי לבין מסוגלות עצמית – כשהילד מרגיש שהוא טוב וראוי הוא גם מאמין בעומק ליבו שאם ירצה לשנות משהו, יהיה בו את הכוח לעשות זאת. יש הורים שחושבים בטעות שדימוי גוף ״חיובי מדי״ של ילד בעודף משקל עלול להוביל אותו לאשליה שאין צורך בשינוי, ושדימוי גוף חיובי ימנע ממנו לשפר את איכות האכילה שלו ולרדת במשקל. אלא שזה ממש לא נכון! אם קיימת בעיית עודף משקל אין חשש שהילד לא יהיה מודע לה מכיוון שהסביבה החיצונית כבר תדאג להבהיר לו זאת. זאת גם נקודת ההשקה בין הדימוי העצמי לדימוי הגוף – אם לילד יהיה דימוי גוף שלילי, שמשפיע ישירות על הורדת הדימוי העצמי, הוא עלול להזדהות איתו, להרגיש שמשהו בו ״דפוק״ ולהאמין שאין באפשרותו לעשות שום דבר בנדון. כמו-כן, חשוב להבין גם שילד עם דימוי גוף שלילי מתחיל לכעוס על הגוף ה״לא-טוב״ שלו ועלול לנקוט בהתנהגויות אכילה מזיקות ופוגעניות רק כדי להשיג ירידה במשקל, בלי להתחשב בהשלכות של הדבר על בריאותו. לעומת זאת, ילד בעל דימוי ודימוי עצמי חיוביים מאמין ביכולותיו וגם מאמין שהוא ראוי ליחס טוב ולטיפול חומל ואוהב בגופו. לכן יבחר בדרך מאוזנת ובריאה יותר ותוך סיכון נמוך יותר לפתח הפרעת אכילה או להיכנס למעגלי דיאטות שאינם נגמרים.

לאור הדברים הללו, קבלו כמה טיפים חשובים שיעזרו לכם להעלות את הילד שלכם על מסלול יעיל ובטוח יותר לירידה במשקל.

טיפ מס׳ 1: תאהבו את הילד ללא תנאי

הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות למען ילד בעודף משקל הוא לאהוב ולקבל אותו בדיוק כמו שהוא עכשיו, גם אם יש דברים שהייתם רוצים לעזור לו לשפר ולשנות. חישבו היטב על מה שאתם אומרים לילדים ואיך זה מתפרש מצידם, ובשום אופן אל תגידו משפטים מזיקים בסגנון של ״אם רק היית יורדת במשקל, היית כל-כך יפה״… 

טיפ מס׳ 2: הימנעו מביקורת

הימנעו משיפוטיות ומתגובות ביקורתיות שקשורות למראה של הילד, כדי לא לעורר בו שינאה עצמית ותחושת ערך עצמי נמוך. 

שימו לב גם שלא להעביר ביקורת על עצמכם בנוכחות הילד. הוא עלול לחשוב שאם אתם שונאים את עצמכם בגלל עודף המשקל, אז כנראה שאתם גם לא אוהבים אותו מאותה הסיבה. כמו-כן, הוא עלול לעשות ״העתק-הדבק״ להתנהגות של השנאה והבוז העצמי. 

טיפ מס׳ 3: התבוננו בילד ״בעיניים טובות״

חפשו בילד שלכם את כל מה שחיובי ומוצלח, בכל תחום. האמינו בו וחזקו בו את ההרגשה שאתם מאמינים ביכולות שלו. רק בדרך זו תוכלו להביא אותו לאמונה שגם אם משהו כרגע לא מאוזן בהתנהגות האכילה שלו, יש לו את היכולת לעשות שינוי לטובת עצמו. 

טיפ מס׳ 4: הסבירו לילד שמעידות הן דבר טבעי

לילדים שכבר החלו לבצע פעולות לצורך הירידה במשקל כדאי להסביר שירידה בריאה במשקל לוקחת זמן ושום דבר לא קורה מהיום למחר. לכן גם מעידות וטעויות הן חלק טבעי מכל תהליך של שינוי ורק הסיכום המצטבר של כל הפעולות שלנו לאורך זמן ממושך יקבע האם נצליח בסוף לרדת במשקל ולשמור עליו. עודדו את הילד שלא יתייאש ותימכו בו בכל מקרה, גם אם הוא עושה את הדבר הלא-נכון פה ושם. בכך תוכלו לטעת בו את האמונה בעצמו וביכולותיו ותעלו את תחושת המסוגלות שלו, שתעודד אותו להמשיך ולהתמיד בתהליך לאורך זמן.

לסיכום

חשוב לזכור לאורך כל הדרך שחיבור ואהבה לגוף לא רק שאינם מקלקלים את היכולת לאזן את האכילה והמשקל, אלא משפרים אותה באופן משמעותי. כמו שהבנו, העולם החיצון דואג להבהיר לילדים איפה הם נמצאים ביחס לסטנדרט המקובל ולכן התפקיד שלנו כהורים זה לדאוג לאזן את הצד השני, כלומר לעזור לילד להבין שהוא ראוי לאהבה וליחס מיטיב בלי שום קשר למראה גופו. עלינו לעזור לו להתחזק ולהאמין בעצמו ורק כך בסופו של דבר להוביל אותו לשינוי הרצוי באכילה ובמשקל.

מוזמנים ומוזמנות לעוד מגוון טיפים על תזונה נכונה ושלל טיפים בפודקאסט תזונה בריאה. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה, ונועד בכדי לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.

בשורה התחתונה

אם אתם מוצאים את עצמכם אבודים במקצת אל מול הנושא עם הילדים שלכם, תוכלו לפנות אלי ואני מבטיחה לעזור לכם לעשות סדר במחשבות ולכוון אתכם למקום הנכון.