ההורים של דור בן ה-10 סיפרו לי שהוא תמיד היה בטווח הגבוה יותר של המשקל, אלא שבתקופת הקורונה המצב החמיר והוא עלה עוד יותר ביחס לעצמו בעבר. לאחרונה, דניאל אחיו הגדול והספורטיבי בן ה-13, מעיר לו כשהוא אוכל כל מיני מאכלים שנראים לו ״משמינים״, ואומר לו מה הוא צריך לעשות כדי לרדת במשקל. גם הילה, אחותו הגדולה בת ה-17 זורקת לו פה ושם הערות כשהיא חושבת שהוא מגזים באכילה. ״כולנו מנסים לעזור לדור, אבל זה רק גורם למריבות ואי נעימויות״.

כידוע לכולנו, נושא המשקל עלול לעיתים קרובות לגרום לילד מבוכה, תיסכול, ביקורתיות מהסביבה ותחושה כללית של שמשהו בו ״לא בסדר״. כל עוד הדברים מתרחשים בעולם שמחוץ למשפחה, הילד יכול עוד איכשהו ״להימלט״ מהם למקום הבטוח שלו בבית. אבל תארו לעצמכם כמה זה קשה כשאין לך אף מקום שבו אתה יכול להיות אתה עצמך ולהרגיש נינוח. 

בכתבה זו אני רוצה להעלות למודעות כמה מצבים אופיניים שמתרחשים לעיתים קרובות במשפחה בה אחד הילדים נמצא בעודף משקל, והעלולים להוביל לפגיעה מתמשכת בילד. חשוב שההורים יכירו את המצבים האלה ויפעלו באופן אקטיבי למניעתם.

מצב 1: הילד הגדול לוקח אחריות של הורה

סיטואציה זו מתרחשת במשפחות רבות, בפרט אם אחד האחים הבוגרים עשה בעצמו איזשהו שינוי בתזונה או במשקל שלו. האח הבוגר שמרגיש ״גדול וחכם״ מנסה להלביש את האג׳נדה התזונתית שלו על האח הצעיר. הוא מאמין שבכך יעזור לאחיו/ אחותו. אולם ברור שהידע שבידיו הוא מוגבל מאוד, בפרט בנוגע לפן הרגשי וההתנהגותי של שינוי באכילה, ואין בידיו את הכלים להעברה נכונה ומדוייקת של המסרים. לכן ברוב המקרים יוצא שאחיו חווה את ההתערבות כשתלטנית וכביקורתית, ולא באמת מסוגל להפיק מזה תועלת. להיפך, לרוב הוא מרגיש מושפל ולא באמת מגוייס ליישם שום דבר משמעותי.

אם אתם רואים שזה קורה בביתכם הסבירו לילד המתערב שהאחריות לעשות שינוי לטובה בתזונה ובמשקל של הילדים בבית חלה עליכם ההורים, ובקשו ממנו בעדינות אך בתקיפות להשאיר לכם את הטיפול בנושא.

המצב השני חמור עוד יותר מהמתואר במצב הראשון:

מצב 2: לעג של אחים

בהמון משפחות הילדים ״יורדים״ אחד על השני מכל מיני סיבות. אבל כאשר אחד האחים (או יותר) במשפחה לועג לילד על עודף המשקל, זה מייצר נזקים רגשיים, פוגע מאוד בדימוי העצמי של הילד עם עודף המשקל ואפילו מסוכן. ישנם מחקרים המראים שלעג של אחים מעלה בצורה ניכרת את הסיכון להתפתחות של הפרעות אכילה שונות בקרב ילדים ובני נוער. 

חשוב שההורים יהיו מודעים לבעיה, יבינו שהם חייבים להתערב ויפעלו באופן מיידי, חד וברור לעצור את הלעג בנושא המשקל. 

מצב 3 – ״למה אנחנו צריכים לסבול בגללו״ / ״למה אנחנו אשמים״

לעיתים קורה שההורים המודאגים מעודף המשקל של אחד הילדים מוציאים בבת אחת מהבית את כל הנישנושים/ מתוקים/ פיצות וכד׳ ואומרים לכולם שעכשיו לא מכניסים דברים ״משמינים״ הביתה. ברור לכולם בבית מי נמצא בעודף משקל ולכן ״אחראי״ בעקיפין ל״הרעה בתנאים בבית״…  לפעמים אפילו אחד מההורים מרגיש כך בעצמו, כשבן/בת זוגו עושים זאת. 

שינויים אלה מובילים לרוב לחיכוכים שונים סביב הנושא ואף לכעס סמוי על הילד שבגללו כל זה קורה.

לכן, במידה ואתם עושים שינוי בהתנהלות באוכל בבית, דאגו לעשות זאת באופן הדרגתי ולא בבת אחת. השתדלו גם לא לקשר את השינויים לעודף המשקל ולא להתייחס למאכלים כ״משמינים״, אלא להסביר באופן ברור את הרעיון הכללי של תזונה בריאה יותר לכל בני הבית. 

לסיכום

ככל שהילדים בעודף המשקל יזכו להתייחסות חומלת ומתחשבת יותר במצבם, כך תוכלו לעזור להם יותר לבצע שינוי לטובה בהתנהלות סביב האוכל וגם במשקל. לצורך זה חיוני שהילדים ירגישו שמבינים אותם ושעומדים לצידם, ולא מובילים מאבק נגדם בביתם, שאמור להיות המקום הבטוח שלהם. פיקחו עיניים והיו מודעים לדינמיקות שמתרחשות אצלכם בבית, ובכך תוכלו למנוע נזקים רגשיים לילדים, לעיתים כאלו שישפיעו עליהם למשך שנים רבות קדימה.

מוזמנים ומוזמנות לעוד מגוון טיפים על תזונה נכונה ושלל טיפים בפודקאסט תזונה בריאה. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה, ונועד בכדי לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.

ועכשיו אליכם:

אם אתם מרגישים שהמצב בבית זקוק לשיפור וזקוקים להכוונה מקצועית בנושא, אתם בהחלט מוזמנים לפנות אלי ליעוץ. לרוב גם אפילו מספר מועט של פגישות יעלו את המשפחה על דרך המלך וישפרו מאוד את מערכות היחסים ואת הסיכויים לעזור לילדים לעשות שינוי בטוח ורציף לטווח הארוך.

קיראו גם: הילד עולה במשקל ואתם רוצים לעזור לו? כדאי שתיזהרו מ-5 הטעויות הבאות