אבי והילה הם הורים לזוהר בת ה-8 ותומר בן ה-5. זוהר החלה לעלות באופן משמעותי במשקל בשנה האחרונה ותומר דוקא להיפך – הפך להיות סרבן עוד יותר מקודם וממש לא אוהב לאכול… אבי והילה מודאגים ורוצים מאוד לשפר את התזונה של הילדים. זאת הסיבה שיש בבית המון דיבורים סביב האוכל למשל:

״קודם תגמור את הקציצה ואחר כך תקבל גלידה״

״אתה חייב לגדול – בוא תיקח עוד ביס אחרון״

״אז מה אם מלאווח לא בריא, העיקר שיאכל כבר משהו״

״מלאווח זה משמין״

״איך את עדיין רעבה? כבר קיבלת שתי תוספות!״

״איך אתה לא רעב? אבל לא אכלת כמעט כלום!״

״איך לא שבעת עדיין?״

״ביומולדת תאכלי רק 3 ממתקים״

באופן לא-מפתיע לא רק שהמצב לא משתפר, אלא אף הולך ונעשה גרוע יותר… 

מה עושים? 

בכתבה קצרה וממוקדת זו אני רוצה להעלות את המודעות שלכם למסרים שמסתתרים באופן לא-מודע מאחורי כל הדיבורים הללו ולהציע לכם 3 צעדים ראשונים שחיוניים בדרך לשיפור המצב.

צעד ראשון: בדקו מה האווירה אצלכם בבית 

האם האווירה כבר עכורה ומלווה במאבקים? האם הילדים רק עסוקים בנסיונות לדחות את מה שאתם מציעים להם או אומרים להם? מתי התחילה ההחמרה במצב? מה הוביל להחמרה?

הדבר הראשון לפני כל נסיון לתקן את התזונה יהיה להרגיע את הרוחות ולהחזיר את השקט והרגיעה בנושא. בלי זה כל הנסיונות לשינוי ולשיפור התזונה לא יצלחו.

צעד שני: בדקו איזה מסרים בנושא האוכל אתם מעבירים לילדים (באופן ישיר או עקיף)

  • האם כל הילדים מקבלים את אותו המסר או שלילד אחד מאפשרים משהו שאוסרים על השני (כלומר מייצרים אפליה, למשל על רקע המשקל)? 
  • אלו ערכים בנושא האוכל מניעים אתכם? האם אוכל בריא הוא ערך חשוב במשפחה שלכם, או שהעיקר שיוגש אוכל ולא חשוב מה טיבו? 
  • האם הבריאות היא זו שאתם מודאגים בגינה או שבעצם רק המשקל הלא-תקיןהוא זה שמפחיד אתכם?
  • האם אתם מעבירים מסרים סותרים לילדים? לדוגמה קונים הביתה כמויות גדולות של ממתקים וחטיפים, ובאותו הזמן אוסרים לאכול מהם, או מדברים על כמה הם מזיקים.
  • האם ההורים מעבירים מסרים סותרים לילד (לפעמים בלי לשים לב לזה)? למשל הורה אחד מאפשר לו לאכול מזון מסויים וההורה השני אוסר עליו לאכול ממנו. 

צעד שלישי: הבינו מה הייתם רוצים לשנות

אם מה שעשיתם עד עכשיו לא עבד, כנראה שיש צורך בשינוי גישה. לכן שאלו את עצמכם מה הדברים שכדאי לשנות לאחר שהבנתם (בהתאם לבדיקה מקודם) מה הטעויות שלכם. חישבו לעומק – מה הייתם רוצים שיקרה בבית בנושא האוכל, ההאכלה והאכילה? שוחחנו על כך עם בן/בת הזוג שלכם ותאמו איתם עמדות. רק תכנון מסודר ומוסכם מראש של כל התהליך לשיפור התזונה בבית יוביל לתוצאות אמיתיות לטווח ארוך.

לסיכום

לפני שמנסים לשנות משהו בנוגע לאוכל ולמשקל של הילדים חשוב קודם כל להרגיע את העניינים בנושא, להוריד את הווליום של הדיבורים על נושא האוכל בבית, לבדוק עם עצמכם מה המסרים שעוברים בבית באופן גלוי וסמוי, ולבנות תוכנית פעולה מסודרת וברורה. במידה וניסיתם כל זאת והמצב בכל זאת הולך ומחמיר, או פשוט לא משתפר, כדאי מאוד לגשת לאיש מקצוע ולקבל הכוונה ברורה ומסודרת לשינוי, באמצעות איבחון אובייקטיבי והדרכת הורים מדוייקת.  לפניה ליעוץ כנסו לכאן.

לכתבה נוספת בנושא דומה: 3 סיטואציות בעייתיות במשפחות עם ילד בעודף משקל, שחשוב מאוד להימנע מהן

מוזמנים ומוזמנות לעוד מגוון טיפים ואוכל בריא, מתכוני בריאות, ושלל נושאים חשובים בפודקאסט תזונה בריאה (בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית מומחית לילדים מעל 25 שנה). הפודקסט נועד לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.