בכתבה הקודמת הצגתי חוויות ילדות של מבוגרים שעוזרות לנו להבין מה ממש, אבל ממש (!) לא כדאי לעשות עם הילדים בנושא הממתקים. 

כעת נשאלת השאלה המתבקשת מה כן כדאי לעשות?

רגע לפני שנתחיל, חשוב שתבינו שאין תשובה אחת מוחלטת מכיוון שכל משפחה צריכה לבדוק ולהחליט מה הכי מתאים עבורה. יחד עם זאת, יש כמה עקרונות חשובים שאני ממליצה לאמץ ושיעזרו לכם למנוע נזקים רגשיים סביב הנושא בגיל הילדות וגם להמשך החיים.

קבלו 3 עקרונות חשובים ופרקטיים שיעזרו לכם להגיע לשלווה במשפחה בנושא הממתקים והחטיפים, יורידו את החיכוכים סביב הנושא ויובילו את הילדים לאכילה מאוזנת יותר של ממתקים.

עיקרון מס׳ 1: צרו תחושת שפע

כמו שאפשר היה ללמוד מהכתבה הראשונה, ישנן משפחות בהן קיימות הגבלות מחמירות על אכילת ממתקים, ובמקרים רבים מרוב הגבלות מתפתחת דוקא תשוקה גדולה יותר לבלתי מושג. איפשור של אכילת ממתקים יוריד את העוקץ מכל הסיפור ויקטין את ההשתוקקות אליהם.

לכן, החליטו ביניכם לבין עצמכם איזה מהממתקים תרצו להכניס הביתה, ופשוט עשו זאת. 

הסבירו לילד שמעכשיו הממתקים האלה קיימים במגירה ואפשר לאכול מהם. מה הכמות שתאפשרו? זה נתון לשיקולכם, ואפשרי אחד או שניים או ללא הגבלה (ראו הרחבה בעיקרון מס׳ 2). 

זיכרו שלא תמיד קל לעבור את התקופה הראשונה, אחרי שלפתע מאפשרים לילדים לאכול את מה שהיה מאוד מוגבל בעבר, כי בתקופה זו הילדים לרוב יגזימו בכמויות הממתקים. אלא שאם תיבהלו בגלל זה ותחזרו להגבלות, לא תשיגו בכך דבר! אני מבטיחה לכם שאם תצליחו לעבור ללא פאניקה את התקופה הראשונה ואת החידוש שבדבר, החשק ירגע והילד ילמד עם הזמן לווסת בצורה מאוזנת יותר את הכמות שהוא בוחר לאכול, בלי להפריז ולגמרי בעצמו.

עיקרון מס׳ 2: העבירו חלק מהאחריות לילד 

לחלק מהילדים יש נטיה טבעית לאכול הרבה מתוקים (מה שבאנגלית מכונה “sweet tooth”), שמקורה לא בחסך, והיא קיימת על אף שיש בבית ממתקים. במקרה זה, החליטו בינכם לבין עצמכם, או עם הילד עצמו במידה והוא מספיק בוגר, כמה ממתקים מקובל לאכול בבית בכל יום. חשוב שתוודאו שהילד מבין את המסר בצורה ברורה. הסבירו לו שהוא יוכל להחליט בעצמו מתי יתאים לו לאכול את הממתקים, כל עוד זה עומד בתנאים שסוכמו, ושימו את הממתקים במקום נגיש לילד.

סימכו עליו שהוא יבחר את מה שמתאים לו במסגרת הגבולות שהצבתם. הימנעו מבילוש ושיטור שמתאימים לאגף החקירות במשטרה ולא להתנהלות נכונה בתוך המשפחה. שיטה זו תעזור לכל בני הבית להתנהל בנושא בצורה רגועה יותר ועם הרבה פחות מאבקים ותיסכול. 

עיקרון מס׳ 3: הציבו גבולות ברורים

אסור לוותר על עקביות בגישה שלכם לנושא בבית וחשוב מאוד להציב גבולות ברורים וידועים מראש, כדי שהילדים יבינו מה בדיוק מה אתם מבקשים וידעו שאתם רציניים, עקביים ועומדים מאחורי הדברים. כמובן שהכללים בנושא צריכים להיות תקפים לכל הילדים באופן זהה, בלי שום קשר למשקלם (קראו עוד על כך בכתבה זו).

חיוני גם לתאם עמדות עם ההורה השני, אחרת לא תגיעו לשום מקום. פעמים רבות אחד ההורים ״מרחם״ על הילד ומאפשר לו את מה שההורה השני לא מאפשר, ובכך יוצר בלבול אצל הילד, ופגיעה בסמכות ההורית. במידה ואתם, ההורים, לא מצליחים להסכים ביניכם על הדרך הנכונה להתנהל בנושא, כדאי לכם מאוד לפנות ליעוץ אצל דיאטנית מומחית לילדים.

לסיכום

נושא הממתקים בעולם השפע שלנו הוא ״אישיו״ אצל המון משפחות, בפרט אם יש כבר ענייני משקל ברקע. על אף החשש מהגזמה באכילת הממתקים מומלץ לא להיכנס להגבלות מוגזמות עליהם, אלא לסמוך על הילדים ולעזור להם להציב את הגבולות הנכונים בנושא. כמו בהתנהלות מול כל שפע שיש בחיים גם התנהלות נכונה סביב נושא הממתקים דורשת חשיבה מסודרת, תכנון ו״ריקוד״ עדין של בניית גבולות הוריים נכונים, שיעזרו לילדים ללמוד להקשיב לצורך הפנימי שלהם.

*מוזמנים ומוזמנות לעוד מגוון טיפים על תזונה נכונה ושלל טיפים בפודקאסט תזונה בריאה. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה, ונועד בכדי לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.

ועכשיו אליכם

בידקו מה קורה אצלכם בבית. האם יש אצלכם עניינים סביב הממתקים או אולי סביב כל נושא האוכל? כדאי לדעת שאפשרי בהחלט לעשות סדר בכל הבלאגן, להוריד המון לחץ מיותר מכם ומהילדים ולשפר את איכות החיים של כל בני המשפחה. אם אתם זקוקים ליעוץ אפשר ליצור איתי קשר ואשמח לעזור.