דנה, אמא של עידו בן השמונה ישבה מולי וסיפרה לי שעידו חזר הביתה ואמר לה שחבר שלו קרא לו שמן. היא שיתפה אותי בכאב ובדאגה שלה לגבי הפגיעה בעידו ואמרה שלא היה לה מושג מה לעשות עם זה ואיך להגיב נכון… לכן ישבנו יחד, שוחחנו וגיבשנו כמה דרכי פעולה, שבהמשך עזרו לדנה להגיב באופן רגוע ומדוייק יותר לאמירות בסגנון הזה.

אז מה באמת עושים?

איך נוכל לעזור לילד בעודף משקל להתמודד עם אמירות פוגעניות או בכלל עם היותו שונה במראה? בכתבה זו אני רוצה להציג בפניכם כמה פעולות יעילות שיכולות לעזור לכם להתמודד טוב יותר עם המצב לאורך זמן.

פעולה ראשונה – פרספקטיבה

לעיתים קרובות אמירות כאלה שהילד חוזר איתן הביתה מיד מלחיצות את את ההורה וגורמות לו להפליג הרחק על כנפי הדאגה ולדמיין את הילד האהוב שלו נפגע באינסוף דרכים מבעיית ההשמנה, החל מפגיעה חברתית וכלה בחוסר יכולתו למצוא זוגיות… 

על כן, לפני שנגיב, הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא להבחין בין החרדה שלי עצמי כהורה, לבין המתח של הילד. הדאגות שלנו לא משאירות מקום לתגובה מותאמת לחוויה של הילד מתוך המקום שלו. ילדים זקוקים למבוגרים שיעזרו להם לתווך ולהתמודד טוב יותר עם מצבים רגשיים וחברתיים שונים ואם הילד יחווה את ההורה כחסר אונים מול הבעיה וככזה שלא ניתן להיעזר בו בשעת הצורך, הוא ירגיש אבוד. לכן חשוב מאוד לא להגיב מתוך הדאגות שלנו אלא לקחת נשימה עמוקה, להרגע, ואז להתמקד בילד, לבדוק מה הקושי שלו ולהבין כיצד ניתן לסייע לו. רק לאחר מכן נמשיך בשאר הפעולות.

פעולה שניה – ״אוורור הרגשות״

לפעמים אנחנו מנסים להרגיע את הילד באמירות כמו ״אל תשים לב אליו״, ״אתה לא שמן״ וכד׳, דבר שעלול להותיר את הילד לבד עם רגשותיו. אבל חשוב מאוד דוקא לאפשר לו להביע את רגשותיו בנושא, תוך כדי כך שנאפשר לעצמנו לשמוע את התיסכול, העצב ושאר הרגשות הלא נעימים, ובכך לתת להם הכרה. 

למשל אפשר להגיד: ״אני רואה שנעלבת מזה שאמרו לך שאתה שמן, ספר לי – איך הרגשת כשאמרו לך את זה?״ 

עצם ביטוי הרגשות במילים משחרר את הילד מהישארות לבד עם החוויה, פורק את התיסכול ומאפשר לו לקבל מאיתנו הכרה במה שמטריד אותו, דבר שמוביל להקלה משמעותית. בנוסף לכך, שיחות כאלה עוזרות לשיים את הרגשות ותורמות לפיתוח האינטלגנציה הרגשית.

פעולה שלישית – בירור

לפני שאתם רצים הלאה, כדאי לעצור רגע ולברר בעדינות עם הילד מה בדיוק התרחש בסיטואציה שבו נאמר לו שהוא שמן. כלומר מי אמר, באיזה נסיבות וכך הלאה. לעיתים נגלה שהילד בכלל לא נעלב מהאמירה עצמה, אלא מהאופן שבו היא נאמרה, כמילת גנאי כללית. קורה שגם הילד השני כלל לא מבין מה הכוונה ב״שמן״, אלא משתמש במילה במהלך מריבה, כחיקוי של אחיו הגדול שמדבר באופן כזה עם חבריו…

כמו-כן, רצוי לשאול את הילד מה זה אומר ״שמן״, ומדוע מדובר במונח מעליב מבחינתו. לא מעט פעמים נקבל תשובות שיפתיעו אותנו, ובכל מקרה נוכל להתייחס קונקרטית לדברים. כך למשל, אם הילד אומר שמבחינתו שמן זה מכוער, נוכל לעזור לו לראות את המשקל בעיניים אחרות. גם אם אנחנו עצמנו גדלנו עם ״שמנופוביה״ כיום צריך להיות ברור לכולנו שמשקל הוא רק מדד אחד מתוך המכלול השלם, ואין שום סיבה שילד בעודף משקל ירגיש את עצמו יפה פחות מילד רזה.  

פעולה רביעית – מתן מידע בנוגע למשקל 

אחת הדרכים להרגיע את הילד היא לספק לו מידע אמיתי וניטראלי בנוגע למצב המשקל שלו. כשילדים לא מקבלים תמונת מצב ברורה הם נוטים לפרש את הדברים בעצמם או להסתמך על המידע שהם שומעים מהסביבה הקרובה ומהתקשורת, שעלול להיות שגוי ומעוות. לכן כדאי שיקבלו את המידע מהמבוגרים האחראים בסביבתם וכך יבחינו בין עובדות למידע אקראי בנוגע למהו משקל תקין. שימו דגש על השונות שקיימת בין האנשים בנושא זה והסבירו לילדים בכל גיל שבני אדם קיימים במבני גוף מגוונים, ושזה לגמרי תקין ולגיטימי לא להראות כמו מודל ״אידיאלי״ (ולרוב גם משופצר בתמונות) של כוכב רשת כלשהו או בובה בחלון ראווה. 

לכתבה: 7 משפטים בנוגע למשקל שמאוד לא כדאי שהילדים ישמעו מכם

פעולה חמישית – אופטימיות

שימו לב שכשמדובר בילדים שהם אכן שמנים (כלומר שעודף המשקל שלהם משמעותי מאוד) והם שואלים אותנו על כך, לא כדאי שנכחיש בפניהם את היותם כאלה, כי זאת המציאות וגם הם מבינים זאת. אבל בעיקר נדגיש בפניהם שיש לקבל את עצמנו באהבה, ולטפל נכון ובחמלה בגופנו גם אם כרגע המשקל גבוה יותר ממה שהיינו רוצים שיהיה. 

חשוב להבהיר היטב שגם אם קיימת בעיה עכשיו, והפיתרון הוא לא מיידי, בהחלט אפשרי לשפר את המצב לאורך הזמן. רצוי שהמסר לעתיד יהיה מסר אופטימי ואובייקטיבי, שמכוון לפעולות שכדאי לנקוט בהן כדי לשפר את המצב. כך למשל, אפשר לומר לילד ״כן, כרגע המשקל שלך קצת גבוה, אבל אין שום סיבה שהוא לא ישתנה כשתגדל״ ולבוגרים יותר אפשר להוסיף – ״ואם תרצה אני אעזור לך לאכול קצת יותר בריא ומאוזן, כך שעם הזמן אפשר יהיה לראות את השינוי״ (וגם אתם ההורים, בבקשה אל תתפתו לפתרונות מהירים, פשוט כי הם לא יעילים לטווח ארוך, שלא לדבר על כך שעלולים להיות מסוכנים). 

פעולה שישית – אמונה ואהבה ללא תנאי

פסיכולוגים מומחים לילדים מציינים עד כמה חשוב שנדע להתבונן בילד שלנו בעיניים מתפעלות, שמאמינות בכוחותיו ולא בעיניים דואגות וחרדות. תפקיד הורי משמעותי הוא ללוות את האירועים והחוויות שהילד עובר לאורך הזמן, לעזור לו לזכור את יכולותיו ואת חוזקותיו, ובמצבי משבר להחזיר לילד את ביטחונו העצמי ואת יכולת ההתמודדות שלו. לכן חשוב שהמסרים שלנו ישקפו את האמונה שלנו בכוחותיו.

בנוסף, חשוב לזכור שאנחנו צריכים להתבונן על כל המכלול שמרכיב את הילד שלנו, ולא רק על הגוף והמשקל שלו. חפשו ומצאו את חוזקותיו של הילד בכל תחום שהוא, האמינו בו וגם העבירו לו את המסר שהוא מוצלח ואהוב בכל מבנה גוף. כך תוכלו לעזור לו לעזור לעצמו לאורך זמן גם בנושא עודף המשקל.

פעולה שביעית – הכוונה לדרכי פיתרון

רק לאחר שנקטנו בכל הפעולות שפורטו קודם נוכל להתקדם גם לחלק של שיפור התזונה ולכוון לדרכי פתרון מתאימות מבחינת הרגלי האכילה ואורח החיים. דעתי המקצועית כדיאטנית קלינית ותזונאית לילדים היא שלא כדאי להיכנס לנושא האכילה עם ילדים צעירים, אלא בעיקר לחזק אותם דרך כל הפעולות שפורטו קודם, ואת נושא התזונה עצמה בגיל הצעיר אני מעדיפה להשאיר לטיפול בלעדי של ההורים, תוך שימוש במגוון דרכי פעולה עקיפות שיעזרו לילדים לאכול באופן בריא יותר מכל הבחינות, ועם הזמן גם יובילו לאיזון המשקל. בגיל קצת יותר בוגר בהחלט אפשרי ורצוי להעביר גם לילדים עצמם מידע נכון ומבוקר על מה כדאי לעשות כדי לאזן את המשקל, על מנת שלא ישאבו את הידע שלהם ממקורות מפוקפקים שונים.

לסיכום

תפקידנו כהורים הוא לתמוך בילד שלנו לאורך כל הדרך ולא להיסחף אחר החוויות הקשות שלו אלא לראות את התמונה הכוללת, לאהוב אותו ללא תנאי ולטפח את האמונה שלו בעצמו ואת הדימוי העצמי החיובי שלו. במקביל נוכל לעזור לו לשפר את התזונה בדרכים שונות שאינן ״דיאטה״ ובכך גם לאזן את המשקל לאורך זמן.

ועכשיו אליכם 

אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לעזרה ולהדרכת הורים בנושאים אלו ניתן לפנות אלי ואשמח לתאם איתכם פגישת איבחון ובניית תוכנית פעולה מוצלחת.

מוזמנים ומוזמנות לעוד מגוון טיפים על תזונה נכונה ושלל טיפים בפודקאסט תזונה בריאה. הפודקאסט בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית לילדים ומשפחה מעל 25 שנה, ונועד בכדי לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.

לכתבה 3 צעדים חשובים בדרך לשיפור בעיות אכילה ומשקל של הילדים

לכתבה איך תעזרי לבן שלך לקחת יותר אחריות על נושא האוכל?

לכתבה איך נציב מטרות נכונות לירידה במשקל בילדים?