מה הקשר בין דיאטות בילדים ובני נוער לבין הסיכון להפרעות אכילה?

אגם בת ה-16 נכנסה אלי לחדר עם אביה. היא נראתה חסרת מנוחה ואפילו קצת חרדה. ילדה גבוהה ויפהיפיה, דקיקה למראה, עם שיער שחור, ארוך וחלק שהגיע כמעט עד למותניה. מתחת לעיניים הגדולות והכהות שלה היה רמז לעיגולים שחורים. לאיזה צורך פניתם אלי? שאלתי אותם ואגם ענתה מיד שהיא באמת לא מבינה מה היא עושה אצלי בקליניקה כי הכל מבחינתה ממש בסדר. אלא שאביה סיפר שאגם ירדה מאוד במשקל בחודשים האחרונים והוא מודאג מאוד מכיוון שהוא רואה שהיא הפסיקה לאכול את כל המאכלים שאהבה קודם, לא מתקרבת לאף ממתק, בוחרת לאכול רק מאכלים ״סופר-בריאים״ ועושה כושר לפחות שעה וחצי ביום, בלי לפספס אימון בשום מצב ואפילו בשבת. 

הכל התחיל מזה שאגם עלתה במקצת במשקל בשנתיים האחרונות והחליטה ״להחזיר לעצמה את השליטה״ על המראה שלה ועל גופה. בהתחלה כולם היו מבסוטים מהעניין והכל נראה מושלם, זאת הסיבה שלקח להורים שלה זמן-מה עד שהבינו שמשהו כאן בעצם לגמרי לא תקין, שהירידה במשקל לא עוצרת ושאגם הולכת ונעלמת להם מול העיניים, לא רק פיסית אלא גם רגשית. 

אז מה קרה כאן? למעשה מה שקרה זה שאגם נפלה לבור הטובעני של הפרעת אכילה, שהטיפול בה הולך להיות ארוך ולא פשוט, וידרוש ממנה ומכל המשפחה השקעת אנרגיה רבה ועבודה קשה כדי להחלץ משם. 

המקרה של אגם הוא דוגמה אופיינית, וכהורים, חשוב להיות מודעים למצבים כאלה, כך שניתן יהיה לאתר אותם במהירות האפשרית ולתפוס את הבעיה כשהיא עדיין בתחילתה, וכשעוד יחסית קל לצאת ממנה. בכתבה זו אני לא אכנס לדרכי הטיפול בהפרעות אכילה אלא דוקא לשלושה גורמים מקדימים שיכולים לעזור לכם לצמצם את הסיכון של הנערות (והנערים) לפתח הפרעות אכילה כאלה וגם הפרעות אחרות.

האם יש קשר לדיאטות הרזיה?

מחקרים הולכים ומצטברים בנושא מראים שלמעשה כל דיאטה להורדת משקל מעלה את הסיכון להתפתחות הפרעת אכילה, וככל שהדיאטה קיצונית יותר, כך היא גם מסוכנת יותר. 

כך לדוגמה, ממחקר גדול שנעשה על בני נוער רגילים עם התפלגות משקלים ממוצעת, עלו הנתונים הבאים:

מי שעשה דיאטה מתונה – הסיכון לפתח הפרעת אכילה עלה פי 5 ממי שלא עשה שום דיאטה.

מי שעשה דיאטה קיצונית – הסיכון עלה עד פי 18!

בנוסף לכך, כל מי שעשה דיאטה, היה בסיכון גבוה יותר לעיסוק אובססיבי באכילה, דבר מזיק בפני עצמו, בלי קשר להפרעת אכילה ספציפית. כלומר גם דיאטות ״תמימות״ שמטרתן לעזור לאזן את המשקל מעמידות בסיכון גבוה את הילדים שעושים אותן ולכן השגחה הורית חשובה מאוד בכל דיאטה.

האם נערות שמשקלן תקין גם הן יכולות לפתח הפרעת אכילה?

באותו המחקר שדובר בו קודם ראו שללא קשר למשקל ההתחלתי (עודף משקל או לא), מה שהשפיע מאוד על דרגת הסיכון הוא תפיסת הגוף והדימוי העצמי. דימוי עצמי נמוך מעלה את הסיכון לפתח הפרעת אכילה. זה כמובן לא מפתיע, מכיוון שבעולם שלנו בו גוף רזה ומשקל נמוך נחשבים כמדד להצלחה, גם נערות ללא עודף משקל אמיתי עלולות לחשוב שאם הן רק יהיו רזות יותר, זה יוביל אותן להצלחה חברתית או בכלל להצלחה בחיים, וכך הן עלולות ליפול למלכודת של הפרעות אכילה למיניהן. 

הנה עוד סיבה טובה מדוע כדאי לפעול בהתמדה ולעזור לילדים שלנו לפתח דימוי גוף ודימוי עצמי חיוביים, ולהימנע מביקורתיות בנושא האכילה והמשקל שמובילה תמיד להורדת הביטחון והדימוי העצמי. 

היסטוריה משפחתית של של הפרעות אכילה 

קיימות עדויות מחקריות רבות שאם לאחד ההורים היתה או עדיין ישנה הפרעת אכילה, יש יותר סיכון שהילד שלו יפתח אותה גם הוא. אני יכולה להעיד מנסיון אישי בקליניקה שלא מעט פעמים ניתן לראות משפחות שהפרעות אכילה עוברות בהן מדור לדור, לפעמים אפילו מהסבתא, לאמא ואז לבת (או לבן). חשוב מאוד שכל הורה שבעצמו חווה הפרעת אכילה יהיה מודע למסרים הגלויים והסמויים שעוברים בבית בנושא האוכל והמשקל, ויהיה זהיר מאוד בנושא. כמובן שאם יש לכם התלבטויות ושאלות איך לעשות זאת נכון יותר, אפשר ואף רצוי לפנות ליעוץ מקצועי אצל דיאטנית מומחית לילדים ונוער. 

לסיכום

היו מודעים לכך שכל התעסקות בדיאטה בגיל צעיר עלולה להיות מסוכנת מכיוון שאין באפשרותנו לחזות לאן היא עלולה להידרדר. גם אם הילדים שלכם נמצאים בעודף משקל עיזרו להם להרגיש טוב עם עצמם, חזקו אותם בכל תחום אפשרי, ואל תשכחו שהמשקל הוא רק אחד מתוך גורמים רבים שמשפיעים על הבריאות ועל האושר שלנו. שימו לב היטב מה המסרים שעוברים בבית ובמשפחה המורחבת בנושא האוכל והמשקל. ולסיום, פיקחו עין בוחנת על כל שינוי תזונתי של הילדים ובני הנוער ואם תרצו לעזור להם לבצע שינוי במשקל הקפידו לעשות זאת בזהירות רבה ותחת השגחה.

מוזמנים ומוזמנות לעוד מגוון טיפים ואוכל בריא, מתכונים בריאים, ושלל נושאים חשובים בפודקאסט תזונה בריאה (בהנחיית יעל חן-רביע וענת תבור, כל אחת מאיתנו דיאטנית קלינית מומחית לילדים מעל 25 שנה). הפודקסט נועד לעזור לכם לקבל את ההחלטות הטובות ביותר בנוגע לתזונת הילדים והמשפחה.

ואם הנושא מעניין אתכם הנה כתבות נוספות שמומלץ לקרוא כדי להבין איך לעזור לילדים שלכם לעשות שינוי נכון במשקל ולפתח דימוי גוף חיובי יותר:

הילד עולה במשקל ואתם רוצים לעזור לו? כדאי שתיזהרו מ-5 הטעויות הבאות

3 טעויות קלאסיות של בני נוער בנושא ירידה במשקל שמובילות בדיוק לתוצאה ההפוכה

איך נעזור לילדים לפתח דימוי גוף חיובי?

2023-08-28T10:54:07+03:00
עבור למעלה