יובל בת ה-12 ישבה מולי עם אמא שלה אחרי שפנו אלי ליעוץ אחרי שלאחרונה היא עלתה במשקל ומרגישה מאוד לא בנוח עם עצמה. היא סיפרה לי בתסכול שהיא לא מצליחה לשלוט בכמויות המזון שהיא אוכלת, גם בארוחות וגם בנישנושים המתוקים שהיא מאוד אוהבת. היא כבר ניסתה וניסתה אבל זה פשוט לא מצליח לה והיא מספרת שהיא מוצאת את עצמה פתאום אחרי שאכלה הרבה יותר ממה שהתכוונה בלי ששמה לב לכך. 

תוך כדי השיחה הסתבר שיובל נמצאת הרבה שעות לבדה בבית, ומכיוון שלא אוהבת את השקט היא אוכלת רוב הזמן מול הטלוויזיה או הטלפון, מה שהפך להרגל קבוע. רק אחרי שהעמקנו בשיחה יובל אמרה שהיא פתאום קלטה שחוסר השליטה שלה באוכל קשור לחוסר תשומת הלב למה שקורה במהלך הארוחה. 

בכתבה חשובה זו אני רוצה להכיר לכם את נושא האכילה מתוך מודעות שהיא דרך נהדרת בעזרתה נוכל לעזור לילדים (בכל גיל) לשפר את האכילה שלהם בלי להילחם באוכל, אלא להיפך, מתוך חיבור והתכווננות לתהליך האכילה בכללותו. 

מהי אכילה מודעת או אכילה קשובה?

הרעיון של אכילה מודעת מגיע מתוך המיינדפולנס. מדובר על סוג של אימון מנטלי כללי שמלמד איך להיות נוכחים ומודעים למה שקורה כאן ועכשיו, ללא שיפוטיות ומתוך קבלה של המצב כפי שהוא. העברת תשומת הלב המלאה למה שעובר עלינו בתהליך האכילה תורמת מאוד לשיפור איכות התזונה בכללותה. כשאוכלים באופן זה נעשים מודעים יותר למחשבות, לרגשות ולתחושות הפיזיות הקשורות לאכילה. מעבירים את תשומת לב לטעם, למרקם, לריח ולהנאה מהאוכל. כל אלו מובילים לתחושת סיפוק גדולה יותר מהאכילה ולחיבור לתחושות הפנימיות שעוזרות לווסת את כמות המזון ואת החיבור הפנימי  למה שהגוף באמת זקוק לו. בנוסף, הם עוזרים לפתח מערכת יחסים בריאה עם האוכל.

תרגול מיינדפולנס עובד מעולה גם עם ילדים, כך שאכילה מודעת מאוד מתאימה גם להם, מה גם שמדובר בהרגל חשוב לכל החיים.

אז מהם עקרונות המפתח של אכילה מודעת?

עיקרון 1: להתענג על הרגע

התענגות על כל ביס מייצרת תחושת הנאה וסיפוק רב יותר מהארוחה. כדי לעשות זאת חייבים לאכול ״נטו״ ללא עיסוקים אחרים כמו מסכים או משחקים ששואבים את תשומת הלב של הילד למקום אחר.  

עיקרון 2: הפעלת כל החושים 

תשומת לב לכל החושים במהלך הארוחה חיונית באכילה מודעת. הפעלת החושים כוללת שימת לב לטעם, לריח, למרקם ואפילו לקולות של האכילה. היא עוזרת לא רק לשפר את חווית האכילה, אלא גם מובילה באופן יעיל יותר לייצור הורמוני שובע דרך המוח שהופך מודע יותר לאוכל שנכנס לגוף. גם מערכת העיכול תעבוד טוב יותר בזכות לעיסה יעילה יותר שמשפרת את יכולת העיכול ומובילה ליעול בהפרשת אנזימי העיכול.

עיקרון 3: חיבור לרמזי רעב ושובע

אכילה מודעת מדגישה את החשיבות של התכווננות לאותות הרעב והשובע של הגוף. אפשר לתרגל אותה עם הילדים על ידי הכוונת תשומת ליבם לתחושות הגופניות הפנימיות שלהם. לדוגמה, תחושת רעב שמתבטאת בקרקור בקיבה והתכווצות בבטן, או תחושת שובע שמתבטאת במלאות בקיבה, בירידה בחשק לאכול וכך הלאה. כשהילדים אוכלים תוך כדי משחק או צפיה במסכים, אין להם אפשרות אמיתית להתחבר לתחושות אלה ולכן השליטה הפנימית שלהם בכמויות יורדת משמעותית.

עיקרון 4: בחירת מזון מתוך מודעות 

אכילה מודעת אינה כרוכה בחוקים נוקשים, אך היא מדגישה את החשיבות של בחירה מודעת של סוג המזון וכמותו. משמעות הדבר היא לא לאכול מכל הבא ליד, אלא להשתמש בשיקול דעת ולבחור את המזונות שבאמת אנחנו רוצים ושטובים עבורינו במלוא מובן המילה. המסר הוא שמותר לאכול הכל, אבל במקביל לשים לב גם לטיפול איכותי בצרכי הגוף, במקביל למזונות שנאכלים רק לצורך ההנאה.

לגבי כמות המזון, חשוב לציין שהבחירה בכמות הנכונה חייבת לבוא מבפנים, כלומר הילד עצמו צריך להתחבר לכמות המתאימה ביותר עבורו, שתהיה מאוזנת ככל האפשר – לא גדולה מדי ולא קטנה מדי, בהתאם לתחושותיו הפנימיות.

עיקרון 5: יחס לא שיפוטי

היבט משמעותי של אכילה מודעת הוא טיפוח גישה לא שיפוטית כלפי האוכל וכלפי עצמנו. משמעות הדבר היא לוותר על הרעיון של מזון "טוב" ו"רע" ולהימנע מביקורת עצמית המבוססת על בחירות מזון. במקום זאת, אכלנים מודעים מתייחסים לעצמם בחמלה עצמית, מתוך הבנה שגם ממתקים או מזונות פחות בריאים יכולים להיות חלק מתזונה מאוזנת כאשר הם נאכלים מדי פעם במתינות.

עיקרון 6: מודעות ל״כפתורים רגשיים״ 

אכילה מודעת מכירה בקשר בין הרגשות לאכילה. לילדים גדולים יותר ניתן להעביר את הידע על זיהוי דפוסי אכילה רגשיים שמובילים אותם לאכול באופן שאינו מיטיב איתם. רק אחרי שהילדים זיהו דפוסים אלו אפשר לעזור להם למצוא דרכים חלופיות להתמודד עם הרגשות ולצמצם את השימוש באוכל כאמצעי לנחמה או להפגת מתחים.

לסיכום

אכילה מודעת מטפחת תחושת מודעות עצמית גדולה יותר, המובילה לגישה חיובית ובריאה לתזונה. היתרונות של אכילה מודעת כוללים פחות אכילת יתר או תת-אכילה, בחירות איכותיות יותר במזון, שביעות רצון גדולה יותר מהארוחות ויחסים בריאים יותר עם זירת האוכל והאכילה. יתרונות נוספים הם מניעת כניסה למנטליות של ״דיאטות״ ושיפור הרווחה הפיזית והנפשית בכל מבנה גוף ומשקל.

כדיאטנית קלינית שעובדת המון שנים עם הורים וילדים בנושא שינוי דפוסי אכילה, ראיתי עד כמה זה יכול לשפר את ההתנהלות בנושא האוכל כבר מהילדות ולאורך החיים.

יש עוד שפע של מידע עבורכם!

אני מזמינה אתכם להעמיק עוד בנושא תזונת הילדים דרך מבחר כתבות שנמצאות כאן באתר שלי. 

בנוסף, תוכלו להאזין לפודקסט תזונה בריאה ״הכל על תזונת ילדים״ שנמצא בכל האפליקציות הגדולות של הפודקסטים, כולל אפל, ספוטיפיי וגוגל. 

ואם אתם זקוקים למענה אישי ניתן לפנות אלי ליעוץ והדרכת הורים.